1


grudnia

Jak samemu dobrać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe muszą być maksymalnie dopasowane do potrzeb Twoich oczu – wady wzroku, średnicy soczewki i krzywizny bazowej. Dopiero gdy poznasz wszystkie te dane, to masz pewność, że skutecznie skorygujesz wzrok, a przede wszystkim będziesz cieszyć się wygodą podczas ich noszenia. Wtedy zdecydujesz się też na odpowiednie modele. Dlatego przekonaj się, jak samemu dobrać soczewki kontaktowe!

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta?

W Polsce soczewki kontaktowe są ogólnodostępne, dzięki czemu bez najmniejszego problemu możesz je kupić w aptece, salonie optycznym, drogerii czy w sklepie internetowym. Ma to ogromne znaczenie, jeśli zastanawiasz się, czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta. W wielu sytuacjach konieczne jest po prostu przekazanie określonych wartości, które umożliwią wybór odpowiednich szkieł. Bez nich trudno jest dopasować soczewki do Twojej wady wzroku. Jednocześnie nie potrzebujesz do tego recepty, gdzie znalazłyby się takie informacje. Możesz skorzystać z takiego rozwiązania, jeśli Twój wzrok się nie zmienił, nagle skończyło Ci się opakowanie, zapomniałeś zabrać soczewki z domu lub je zgubiłeś. Wówczas ważne jest po prostu to, żebyś znał rzeczywiste wartości wady wzroku – bez nich trudno będzie Ci znaleźć skuteczne modele.

jak samemu dobrać soczewki kontaktowe

Jak dobrać soczewki pod względem długości ich użytkowania?

Znasz wszystkie podstawowe wartości, umożliwiające Ci dobranie odpowiednich szkieł kontaktowych? W takim razie możesz samodzielnie wybrać odpowiedni typ tych produktów. Czy wiesz, jak dobrać soczewki pod względem długości ich użytkowania? Tak naprawdę to bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od Twoich osobistych preferencji, stylu życia czy po prostu tego, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na zakup nowych soczewek. Do dyspozycji masz wiele ciekawych opcji – poznaj je, a z łatwością wybierzesz dopasowany wariant.

Soczewki jednodniowe

Już sama nazwa wskazuje na to, że soczewki jednodniowe stosujesz jedynie przez kilkanaście godzin. Dzięki temu będziesz cieszyć się maksymalnym nawilżeniem i świeżością, a do tego nie musisz dbać o ich pielęgnację. Od razu po zdjęciu należy wyrzucić je do śmieci, a kolejnego dnia ubrać nowe modele. To bardzo wygodna opcja, jeśli pływasz na basenie lub uprawiasz inny sport. Jednocześnie jednodniowe szkła będą Cię kosztowały więcej w przeliczeniu np. na 30 dni w porównaniu do wariantów miesięcznych.

Soczewki dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne

Chcesz jeszcze dłużej cieszyć się dopasowanymi soczewkami kontaktowymi? Z pomocą przychodzą wersje dwutygodniowe, miesięczne i kwartalne. W ich przypadku musisz pamiętać o codziennej pielęgnacji tuż po ich zdjęciu. Jednocześnie są dość korzystne finansowo, choć jednorazowo wymagają większej inwestycji. To dobra opcja dla zabieganych osób, które nie chcą tracić zbyt wiele czasu na sprawdzanie, ile zostało soczewek. Poza tym nie musisz ciągle kupować nowych modeli, bo wystarczą Ci na 14, 30 lub 90 dni.

Soczewki do ciągłego noszenia

Bez wątpienia soczewki w trybie całodobowym to bardzo nowoczesne rozwiązanie idealne dla osób, które chcą jeszcze dłużej korzystać ze szkieł zarówno w dzień, jak i w nocy. Możesz nawet spać w nich, co znacznie ułatwi Ci popołudniowe drzemki. Ta funkcjonalność wpływa też na cenę soczewek day&night – jest wyższa w porównaniu do modeli jednodniowych lub tygodniowych. Poza tym możesz zdecydować się na modele do noszenia przez większą liczbę dni – nawet 6 czy 7. W  tym czasie nie jest wskazane ich zdejmowania, a do tego nie musisz dbać o ich pielęgnację.

dobieranie soczewek kontaktowych

Moc soczewek a moc okularów

Chcesz wymienić okulary korekcyjne na szkła kontaktowe? Wiele osób podejmuje taką decyzję ze względu na wygodę, większe dopasowanie do stylu życia i uprawiane dyscypliny sportowe. Jednak taka zmiana nie powinna przebiegać zbyt nagle. W końcu najpierw musisz udać się do specjalisty, który zbada Twój wzrok, bo nieco inna jest moc soczewek a moc okularów. Czy wiesz, na czym polega ta różnica? Przede wszystkim szkła okularowe są bardziej oddalone od oczu, co wpływa na wartość załamania światła. Dodatkowo na recepcie na okulary i tej na szkła kontaktowe może być inna moc. W tym przypadku wiele zależy od wady wzroku oraz siły soczewki potrzebnej do jej skorygowania.

Szczególnie warto o tym pamiętać, jeśli masz krótkowzroczność powyżej 3,5 dioptrii – wówczas moc w szkłach kontaktowych jest mniejsza niż w okularach.

Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że na recepcie na soczewki pojawiają się dodatkowe parametry typu:

BC – promień krzywizny soczewki, czyli indywidualna wartość, odpowiadająca za maksymalne dopasowanie do kształtu oka.
DIA – to średnica soczewki, informująca o całkowitym rozmiarze szkła kontaktowego.

Dodatkowo okulista wskaże Ci materiał soczewek najlepiej dopasowany do kondycji Twoich oczu czy alergii.

jak dobrać soczewki kontaktowe?

Dlaczego przy wybieraniu soczewek warto wybrać się do specjalisty?

Wizyta u okulisty czy optometrysty jest niezbędna, jeśli zależy Ci na dobraniu odpowiednich soczewek kontaktowych. W końcu to właśnie wtedy dowiesz się nie tylko, jaką masz wadę wzroku, ale też poznasz wszystkie pozostałe dane – odpowiadające za wygodę i dopasowanie do oka. Zatem, jeśli zastanawiasz się, dlaczego przy wybieraniu soczewek warto wybrać się do specjalisty, to wiedz, że bez tych informacji możesz po prostu stracić pieniądze na szkła, które w ogóle Ci nie odpowiadają.

Zwróć uwagę na to, że regularne wizyty u okulisty pozwalają kontrolować Twój stan zdrowia – tylko w ten sposób możesz się dowiedzieć, czy nie doszło do jakichś niebezpiecznych zmian. Poza tym specjalista wykorzystuje nowoczesne urządzenia do określenia mocy i średnicy soczewki, a także krzywizny bazowej. Oprócz tego wskaże Ci, jaki typ szkieł sprawdzi się najlepiej w Twoim przypadku. Do wyboru masz modele:

  • sferyczne – przeznaczone do korekcji krótko- i dalekowzroczności,
  • toryczne – korzystają z nich astygmatycy,
  • multifokalne (progresywne) – są stosowane przy prezbiopii, czyli starczowzroczności.

Podobne

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.