11


maja

Jak dobrać soczewki kontaktowe – astygmatyzm?

Astygmatyzm, czyli inaczej niezborność to bardzo powszechna przypadłość – w końcu boryka się z nią aż 30% światowej populacji. Ta wada wzroku wyróżnia się zniekształceniem gałki ocznej – rogówki lub spojówki. Dlatego niezbędne są specjalne soczewki na astygmatyzm, które są maksymalnie dopasowane do kształtu oka. Właśnie z tego powodu podpowiemy Ci, jak wybrać odpowiednie soczewki z cylindrem.

Soczewki toryczne – co to?

Soczewki dla astygmatyków pozwalają na naprawdę skuteczną korekcję wady wzroku, przy zachowaniu komfortu widzenia. To właśnie ich kształt jest unikalny, a przede wszystkim maksymalnie dostosowany do gałki ocznej. Dzięki nim astygmatyzm wzroku można skorygować nie tylko przy pomocy okularów.

Tym, co wyróżnia soczewki kontaktowe toryczne, jest ich kształt, ponieważ nie jest wycinkiem kuli – jak jest w przypadku modeli sferycznych. W ten sposób tworzone są różne załamania światła, co umożliwia poprawne widzenia i dopasowanie do zniekształconej spojówki lub rogówki.

Soczewki a astygmatyzm – dla kogo?

Jeszcze niedawno astygmatyzm oczu można było korygować jedynie przy pomocy okularów. Jednak teraz dostępne są nowoczesne szkła kontaktowe, które są stworzone z myślą o osobach, borykających się z niezbornością. Tak naprawdę te modele są jeszcze bardziej wszechstronne, ponieważ korygują nie tylko astygmatyzm. Soczewki astygmatyzm pomagają również w zniwelowaniu innych wad wzroku, czyli krótko- lub dalekowzroczności.
Szkła z cylindrem to spore ułatwienie dla sportowców – pływaków, biegaczy czy kolarzy. To rozwiązanie sprawdzi się również u zawodowych kierowców, aktorów bądź po prostu u osób, które cenią sobie aktywny styl życia. Wtedy okulary stanowią zbyt duże ograniczenie w porównaniu do soczewek torycznych.

jak dobrać soczewki kontaktowe astygmatyzm

Rodzaje soczewki – astygmatyzm

Szczególnie chętnie noszone są miękkie szkła toryczne, ponieważ są bardzo komfortowe podczas noszenia. Poza tym skutecznie korygują astygmatyzm soczewkowy, rogówkowy i regularny. Jeśli wada wzroku jest związana z mechanicznym urazem gałki ocznej, to zdecyduj się na twarde szkła cylindryczne – minusy bądź plusy. Dostępne są soczewki, które są dopasowane nie tylko pod względem danej przypadłości, ale również dostosowane do mocy wady, stylu życia i indywidualnych wymagań. Dlatego warto je poznać i wybrać najlepiej dopasowane modele.

Soczewki jednodniowe astygmatyzm

Jednodniowe modele to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się ich prawidłową pielęgnacją, a jednocześnie szukają skutecznego sposobu na korekcję wzroku. Cylinder w soczewkach w takim przypadku jest maksymalnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Jednocześnie to ciekawa opcja, jeśli uprawiasz sport, a szczególnie pływanie. Wówczas wystarczy, że po wyjściu z wody zdejmiesz szkła i wymienisz je na nowe.
Korzystasz z okularów, ale nie chcesz być od nich uzależniony? Już nie musisz ograniczać się do jednej metody – nawet wtedy, gdy masz astygmatyzm. Korekcja może być zróżnicowana, bo wystarczy, że zamiennie będziesz nosić jednodniowe soczewki i okulary.

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe cylindryczne

Kolejne ciekawe i naprawdę praktyczne toryczne soczewki to te dwutygodniowe. Takie modele doskonale sprawdzają się, kiedy chcesz przyzwyczaić się do dłuższego noszenia szkieł. Jednocześnie nauczysz się, jak prawidłowo pielęgnować soczewki kontaktowe z cylindrem, a tym samym w prawidłowy sposób zadbasz o swoje oczy.

Soczewki miesięczne astygmatyzm

Interesują Cię bardziej długoterminowe szkła kontaktowe? Astygmatyzm możesz skorygować nie tylko przy pomocy jednodniowych czy dwutygodniowych modeli. Doskonałym rozwiązaniem są również miesięczne warianty. W końcu są naprawdę wygodne w użytkowaniu, bo nie wymagają od Ciebie częstego kupowania szkieł na astygmatyzm. Cylinder też jest dobrze dopasowany, soczewki mają odpowiedni kształt, a do tego są naprawdę opłacalne pod względem finansowym. Musisz po prostu zadbać o ich prawidłową pielęgnację, a noszenie ich przez 30 dni będzie dla Ciebie wyjątkowo przyjemne.
Zwróć uwagę na to, jak popularne są soczewki z astygmatyzmem na miesiąc. Dzięki temu masz do wyboru sporo różnych modeli – z różnymi powłokami, cechami i dodatkowymi funkcjami. W ten sposób możesz maksymalnie zadbać o komfort swoich oczu oraz skuteczną korekcję wzroku.

jak dobrać soczewki kontaktowe astygmatyzm

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków na rok

Do dyspozycji są również szkła przeznaczone do noszenia przez cały rok. Choć jednorazowo wymagają większych inwestycji, to jednocześnie są naprawdę wygodne. Konieczne jest tylko to, żeby krzywizna w soczewkach nie zmieniała się w ciągu roku, dlatego to dobre rozwiązanie dla osób, u których wada wzroku jest na stałym poziomie. Dzięki temu nie będziesz musiał kupować nowych modeli. Korekcja astygmatyzmu z takimi soczewkami wymaga maksymalnej dbałości o higienę i prawidłową pielęgnację, a jednocześnie jest tak wygodna, bo przez cały rok nie musisz myśleć o zakupie nowych produktów.

Najlepsze soczewki toryczne

  1. 1-Day Acuvue Moist Astigmatism – te jednodniowe modele wyróżniają się wysoką stabilnością oraz filtrem UVA i UVB.
  2. Dailies AquaComfort Plus Toric – cechują się wysokim poziomem nawilżenia, co zwiększa komfort podczas ich noszenia. Dodatkowo mają specjalne oznaczenia, ułatwiające ich prawidłową aplikację.
  3. Clariti 1 Day Toric – te jednodniowe soczewki dla astygmatyków mają charakterystyczne zaokrąglone krawędzie, wyróżniają się wysokim poziomem nawilżenia i natlenienia, a do tego mają filtry UV.
  4. Acuvue Oasys for Astigmatism – to modele na dwa tygodnie, u których wykorzystano nowoczesną technologię HydraClear. Dzięki niej soczewki cały czas zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia, nie podrażniają oczu i nie wysychają. Oprócz tego mają filtry UV.
  5. Air Optix for Astigmatism – warianty miesięczne, które z łatwością dopasowują się do oka, są praktycznie niewyczuwalne i proste w aplikacji.
  6. Eyeye Bioxy Toric – kolejne miesięczne soczewki kontaktowe na astygmatyzm, wyróżniające się innowacyjnym systemem automatycznego zwilżania. To właśnie ten dodatek zapewnia wysoki poziom nawilżenia, wygodę oraz świeżość.
  7. PureVision Toric – cechują się wysoką przepuszczalnością tlenową i nowoczesnym transportem wody. Sprawia to, że zapewniają wygodę, wyraźne widzenie, a do tego skutecznie korygują wzrok.
  8. Zero 6 Toric RX – to roczne soczewki toryczne o miękkiej i elastycznej budowie, która wpływa pozytywnie na komfort podczas ich noszenia. Poza tym skutecznie dopasowują się do oka. Szkła mają też specjalne zabarwienia, ułatwiające ich aplikację, dlatego to dobre rozwiązanie dla niedoświadczonych osób.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.