10


maja

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki najlepiej przepuszczające tlen?

Wybór odpowiednich soczewek korekcyjnych czasem bywa naprawdę trudny. Przede wszystkim ze względu na mnogość dostępnych produktów i producentów. Sprawia to, że choć możesz skorzystać z wielu wysokiej jakości wariantów,  to jednocześnie pojawiają się trudności z podjęciem ostatecznej decyzji. Dlatego podpowiadamy Ci, na co zwrócić uwagę kupując soczewki najlepiej przepuszczające tlen.

Co to jest tlenoprzepuszczalność?

Na pewno nie raz, gdy przeglądałeś opisy produktów konkretnych szkieł kontaktowych, to uwagę zwracały parametry, dotyczące tlenoprzepuszczalności. Czy wiesz, jakie jest znaczenie tlenu w tych produktach? Ma to związek, z tym że soczewki są zakładane na rogówkę, a ta potrzebuje tlenu do prawidłowego funkcjonowania. Właśnie z tego powodu, gdy decydujesz się na konkretny wariant, to kluczowe znaczenie ma to, żebyś zobaczył, ile wynosi Dk/t soczewki – to jednostka pomiaru transmisyjności tlenu. W tym przypadku pod uwagę brana jest pod uwagę nie tylko przepuszczalność tlenu, ale również grubość danej soczewki.

Zauważ, że transmisyjność tlenu, czyli Dk/t soczewki może być różna w zależności od miejsca na soczewce bądź jej mocy. Standardowo jednak jest podawana wartość dla modeli o mocy -3,00 dioptrii.

soczewki najlepiej przepuszczające tlen

Od czego zależy zawartość tlenu w soczewkach?

Czy wiesz, od czego zależy zawartość tlenu w szkłach kontaktowych? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę, z jakiego materiału są wykonane soczewki. Do niedawna na sklepowych półkach królowały hydrożelowe modele. W ich przypadku kluczowe znaczenie miała zawartość wody. Im ta wartość była wyższa, tym więcej tlenu przedostawało się do oka – ma to związek, z tym że cząsteczki wody mają w swoim składzie tlen, więc w ten sposób ten pierwiastek był transportowany do rogówki.

Obecnie jednak dużo chętniej wybierane są soczewki z dodatkiem silikonu, czyli warianty silikonowo-hydrożelowe. Ich budowa jest znacznie nowocześniejsza, a przede wszystkim pozwala na znaczne zwiększenie przepuszczalności tlenu do oka. Istotne jest także to, że w tym przypadku nie ma znaczenia poziom uwodnienia, ale właśnie transmisyjność tego pierwiastka.

soczewki najlepiej przepuszczające tlen

Jakie jest znaczenie tlenu w soczewkach kontaktowych?

Przede wszystkim wysoka zawartość tlenu w soczewkach kontaktowych ma ogromny wpływ na komfort podczas korzystania z nich. W końcu dzięki temu oczy nie męczą się tak szybko, a tym samym nie będziesz odczuwać suchości nawet w trakcie noszenia modeli o przedłużonej trwałości. Znaczenie tlenu w szkłach korekcyjnych jest także związane ze zdrowiem. Pamiętaj o tym, że rogówka nie ma własnych naczyń krwionośnych, które mogłyby transportować tlen. W konsekwencji musi czerpać ten pierwiastek z otoczenia – podczas snu jest przekazywany przez górną powiekę. Właśnie z tego powodu niezwykle ważne jest to, żebyś nie blokował rogówce dostępu do tlenu.

Zwróć również uwagę na to, że niski poziom transmisyjności tlenu może powodować spory dyskomfort – szczególnie w trakcie długotrwałego korzystania z komputera, a także przebywania w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach. Dlatego tak istotne jest to, z jakiego materiału są wykonane soczewki. Dzięki temu nie musisz obawiać się widocznych przekrwień, uczucia zmęczenia oczu czy nawet bólu gałek ocznych.

soczewki najlepiej przepuszczające tlen

Jak wysoka jest tlenoprzepuszczalność w soczewkach?

W sklepach dostępne są soczewki o różnych wartościach tlenoprzepuszczalności. Wiesz już, że ma to związek m.in. z materiałem, z jakiego są wykonane poszczególne modele. Poza tym kluczowe znaczenie ma to, w jakim trybie chcesz nosić dane warianty. Czy wiesz, jak wysoka jest tlenoprzepuszczalność w szkłach do noszenia w trybie ciągłym? Najlepiej, jeśli ta wartość będzie wynosić ok. 175 Dk/t. Wówczas zyskasz pewność, że soczewki zapewnią Ci ogromne nawilżenie nawet przy noszeniu ich przez kilka dni i nocy.

Jeśli zależy Ci na porządnych miesięcznych soczewkach kontaktowych, to najlepiej sprawdzą się modele o transmisyjności tlenu wynoszącej ok. 160-163 Dk/t. Po prostu kieruj się zasadą, że im wyższa wartość tlenoprzepuszczalności, tym większy komfort będziesz odczuwać podczas ich noszenia. Dzięki temu skutecznie zapomnisz o uczuciu suchego oka, a także o nieprzyjemnym kłuciu w oku.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.