25


lutego

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki kolorowe

Pragniesz wyglądać zaskakująco na imprezie Halloweenowej? A może po prostu chcesz odmienić swój wizerunek? To możliwe dzięki soczewkom kolorowym! Jednak przed ich zakupem warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by efekt nas zadowolił.

Soczewki kolorowe – podstawowe informacje

Jeśli nigdy wcześniej na Twoich oczach nie znajdowały się soczewki to przyda Ci się chociaż podstawowa wiedza na ich temat. Przede wszystkim wyróżnia się soczewki ze względu na ich okres noszenia. W przypadku soczewek kolorowych najczęściej spotkasz się z soczewkami jednodniowymi lub miesięcznymi. Każda soczewka ma również swoje parametry takie jak uwodnienie, czy przepuszczalność tlenu, które często zależne są od materiału z jakiego zostały wykonane. To od tych parametrów zależy, czy będzie Ci się komfortowo nosić soczewki. Warto na to zwrócić uwagę, gdy masz zamiar nosić soczewki wielokrotnego użytku.

soczewki kolorowe

Stopień krycia soczewek

Innym ważnym parametrem na który warto zwrócić uwagę jest stopień krycia soczewek, który wpływa na to, w jakim stopniu soczewka wygląda na oku. Wśród soczewek kolorowych wyróżnia się trzy stopnie krycia:

soczewki jednotonowe – mają bardzo delikatne zabarwienie, które służy bardziej do podkreślenia naturalnego koloru oczu niż do jego zmiany,
soczewki dwutonowe – ten stopień będzie już bardziej widoczny na jasnych oczach, jednak na ciemnych może sobie nie poradzić ze zmianą koloru, one wyglądają zazwyczaj najbardziej naturalnie i podobnie do oka człowieka,
soczewki trzytonowe – te rodzaj gwarantuje pełne pokrycie kolorem.

W zależności od tego jaki efekt chcesz uzyskać odpowiednio dobierz stopień krycia soczewek. Jeśli naturalnie masz wyraźny kolor oczu i chcesz go tylko podkreślić to wybierz soczewki jednotonowe lub dwutonowe. Natomiast, gdy chcesz pokryć całkowicie swój kolor oczu i go zmienić to koniecznie wybierz soczewki trzytonowe.

soczewki kolorowe

Rodzaje soczewek kolorowych

Szukając ciekawych soczewek kolorowych w Internecie (tam jest ich największy wybór) z pewnością napotkasz się na różne ich rodzaje. Można je podzielić ze względu na krycie, wielkość, a nawet wzór! Od tego może również zależeć, na które soczewki finalnie się zdecydujesz. Do najpopularniejszych rodzajów soczewek należą:

Soczewki zmieniające kolor oczu

To najczęściej wybierany rodzaj soczewek na co dzień. Dzięki niemu możesz odmienić swój wygląd zmieniając tylko jeden element. Wśród dostępnych kolorów znajdziesz te podstawowe jak zielony, niebieski, brązowy, czy szary, ale również te bardziej szalone jak fioletowy, czy czarny.

Soczewki fantasy

Soczewki, dzięki którym możesz zamienić się w wampira, zombie, diabła, czy kota. Ten rodzaj soczewek ma mnóstwo wzorów do wyboru. Od motywów zwierzęcych, czy filmowych po wzory całkowicie nienawiązujące do rzeczywistości, np. krata, kwiat, czy spirala.

Soczewki UV

Te soczewki w świetle dziennym mogą być przezroczyste, a dopiero pod wpływem światła UV zmieniają swój kolor – najczęściej na neony.

Soczewki na całe oko

Ten typ soczewek jest używany najczęściej w filmach lub na festiwalach fantasy. Są to niezwykłe soczewki, ponieważ ich rozmiar jest o wiele większy niż standardowa soczewka. Przez to pokrywają one nie tylko naszą tęczówkę, ale również białą część oka. Ten typ soczewek znajdziesz pod nazwą „soczewki Sclera”.

soczewki kolorowe

Pole widzenia w soczewkach kolorowych

Martwisz się, że pole widzenia zmniejszy się gdy założysz soczewki kolorowe? Nie przejmuj się! Jeśli kupisz soczewki z pewnego źródła, które zostały dopuszczone do sprzedaży i posiadają znak CE, to zyskasz pewność, że są one bezpieczne. Nie zapominaj, że soczewki są wyrobem medycznym, który ma pomagać, a nie szkodzić. Dlatego przed zakupem sprawdź pochodzenie soczewek i zwróć uwagę na profil strony, na której je kupujesz.

Oprócz tego warto wiedzieć, że soczewki kolorowe są tak skonstruowane, że ich środek celowo jest transparentny, a tylko obwód posiada kolor. To oznacza, że źrenica w swobodny sposób może pracować, tak jak zawsze bez ograniczeń.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.