5


listopada

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki toryczne

Soczewki kontaktowe zyskują popularność z roku na rok. Dzieje się to za sprawą wygody i komfortu jaki oferują. Ten sposób korekcji wzroku jest zdecydowanie najlepszy zarówno przy wadach sferycznych, jak i torycznych. Dlatego osoby z astygmatyzmem co raz częściej decydują się na tą formę korekcji wzroku. W związku z tym na co zwrócić uwagę kupując soczewki toryczne? Dla kogo przeznaczone są soczewki toryczne?

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm nazywany również niezbornością to jedna z wad wzroku. Polega ona na nieregularnym kształcie rogówki. W zdrowym oku rogówka ma okrągły kształt, natomiast u osób z astygmatyzmem przypomina bardziej kształt jaja. To powoduje, że światło docierające do oka inaczej się rozprasza. Dlatego astygmatycy często widzą obraz jako rozmazany i zniekształcony. Ten stan bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu do wyboru są dwie metody korekcji tej wady: soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne.

soczewki toryczne

Astygmatyzm - objawy

Astygmatyzm często daje o sobie znać wcześniej. Do typowych objawów należy: ból głowy i oczu,  zaburzenie poczucia przestrzeni, widzenie prostych linii jako krzywe, mrużenie i tarcie oczu, czy tak zwana „mgła na oczach”. Dlatego, gdy zauważysz je u siebie udaj się na wizytę do specjalisty.

Co oznacza toryczność soczewek?

Do korekcji wady wzroku, jaką jest astygmatyzm używa się soczewek torycznych. Dzięki nim osoba z tą wadą wzroku może znów widzieć dobrze. Toryczność soczewek oznacza ich przeznaczenie, konstrukcję oraz specjalne parametry. Dzięki nim soczewka jest w stanie idealnie dopasować się do oka. Nawet osoby z bardzo dużą wadą wzroku mogą nosić soczewki toryczne.

Parametry soczewek torycznych

Przez to, że rogówka osoby z astygmatyzmem jest zniekształcona soczewki mają dodatkowe wartości. Dlatego kupując soczewki toryczne musisz zwrócić uwagę na parametry: oś i cylinder. Znajdziesz je na recepcie od specjalisty. Odpowiadają one za odpowiednie ułożenie się soczewki oraz prawidłowe przekazywanie światła do oka.

soczewki toryczne

Dlaczego potrzeba soczewek torycznych?

Soczewki toryczne są bardzo potrzebne osobom z astygmatyzmem. Zwłaszcza u osób, gdzie wada toryczna jest bardzo wysoka. Dzięki soczewkom nie będą już potrzebne ciężkie okulary z grubymi szkłami. Soczewki są cienkie i bardzo wygodne w użytkowaniu. Co więcej, na rynku istnieje wiele rodzajów soczewek, dlatego każdy znajdzie idealne dla siebie. Do wyboru masz:

  • Soczewki toryczne jednodniowe
  • Soczewki toryczne miesięczne
  • Soczewki toyczne całodobowe

Ich wybór zależy od Twojego stylu życia oraz predyspozycji do noszenia soczewek. Najlepiej w tej kwestii doradzi Ci specjalista – optometrysta w gabinecie podczas badania. Oprócz tego warto spojrzeć na parametry samej soczewki, czyli: uwodnienie, tlenoprzepuszczalność i materiał. Dzięki temu możesz dopasować soczewki do stanu Twoich oczu.

Wybór soczewek torycznych

Ważne by pamiętać, że soczewki toryczne może dobrać tylko specjalista – najlepiej optometrysta. Sam nie jesteś w stanie sobie dobrać soczewek. Dzieje się tak ponieważ do wyboru soczewek potrzebne są specjalne parametry opisane wyżej. Bierze się również pod uwagę:

  • rotację soczewki – oceny dokona specjalista ponieważ wpływa to na jakość widzenia
  • ocenę stabilności soczewki
  • styl życia – czyli typ i czas pracy, aktywności fizyczne itp.

Specjalista podczas badania oraz wywiadu weźmie pod uwagę wszystkie predyspozycje i parametry. Dzięki temu zyskasz pewność, że zostaną Ci przepisane najlepsze soczewki dopasowane do Twoich oczu i wady.

Przepisane przez specjalistę soczewki możesz zakupić w sklepach internetowych takich jak bezokularow.pl

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.