Na co zwrócić uwagę kupując soczewki dwutygodniowe
Wady wzroku dotyczą około 80% populacji. Niestety nadal duża część osób nie nosi poprawnej korekcji. Jest to skutkiem nieregularnych badań wzroku oraz odkładaniem korekcji „na później”. Nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Tymczasem masz do wyboru zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe. Dzisiaj bliżej przyjrzymy się tym drugim i odpowiemy na pytanie, na co zwrócić uwagę kupując soczewki dwutygodniowe.
Obecna technologia i dostęp do wielu form korygowania wzroku sprawia, że bez trudu znajdziesz opcję idealną dla siebie. Odpowiedni dobór sprawi, że będziesz widzieć wyraźnie, a funkcjonowanie stanie się dużo bardziej komfortowe. Wady wzroku korygować można zarówno okularami, jak i soczewkami kontaktowymi. Od własnych preferencji i zaleceń specjalisty zależy, którą opcję wybierzesz.
Soczewki kontaktowe wymagają dokładniejszych badań, a ich dobór jest bardzo indywidualny, dlatego zawsze powinien odbywać się pod okiem specjalisty w gabinecie. Z tego też powodu na rynku dostępny jest szereg rozwiązań. Najważniejsze kryteria wyboru to materiał wykonania soczewki, czas jej noszenia i rodzaj soczewki, w zależności od wady, którą ma korygować. Skupiając się na terminie użyteczności wyróżniamy m.in. soczewki jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Użytkownicy szkieł kontaktowych coraz częściej wybierają opcję pośrednią, ponieważ często jest tańsza od soczewek jednodniowych, a przy okazji bardziej higieniczna niż propozycja miesięczna. Zatem na co zwrócić uwagę kupując soczewki dwutygodniowe?
Soczewki dwutygodniowe – rodzaje
Najważniejszym aspektem wyboru idealnych soczewek jest odpowiednia korekcja wady refrakcji. Zgodnie z tym kryterium wyróżniamy:
Soczewki sferyczne – szkła kontaktowe korygujące podstawowe wady refrakcji, takie jak nadwzroczność oraz krótkowzroczność. Ich sferyczna konstrukcja kieruje promienie światła na siatkówkę, by utworzyć na niej ostry obraz oglądanego przedmiotu. Ich dobór opiera się na jednym parametrze - mocy sferycznej soczewki, która występuje na całej ich powierzchni.
Soczewki toryczne – soczewki korygujące astygmatyzm. Ich konstrukcja oparta jest na na kształcie przypominającym obwarzanka, fachowo określanym jako torus. Posiadają różne moce w dwóch przekrojach, przez co skupiają na siatkówce światło, które oko załamuje w różnych miejscach przed lub za nią. Dobór soczewek torycznych oparty jest o trzy parametry – moc sferyczną, moc cylindryczną i oś cylindra.
Soczewki progresywne (multifokalne) – szkła kontaktowe korygujące prezbiopię. Ich budowa opiera się na koncentrycznie ułożonych pasmach zmieniających się mocy. Dzięki temu możliwe jest wyraźne widzenie zarówno na dal, jak i w bliży. Do doboru soczewek progresywnych konieczna jest wartość mocy sferycznej soczewki, addycji, czyli dodatku do bliży oraz oznaczenia oka dominującego.
Soczewki dwutygodniowe – materiał wykonania
Kupując soczewki dwutygodniowe, warto między innymi bliżej przyjrzeć się materiałowi wykonania. Obecnie soczewki kontaktowe produkowane są z materiału hydrożelowego lub silikonowo-hydrożelowego. Jaka jest między nimi różnica?
Hydrożel jest materiałem starszej generacji. Podstawową różnicą, którą dostrzec można już po dotknięciu, jest fakt, że hydrożelowe szkła kontaktowe są bardziej sztywne. Dodatkowo hydrożelowe soczewki mają wysoki stopień uwodnienia. Odpowiada to za utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia oka. Odpowiada również za przepuszczanie tlenu do rogówki. W soczewkach hydrożelowych, wysokość uwodnienia proporcjonalna jest do tlenoprzepuszczalności.
Soczewki silikonowo-hydrożelowe uznawane są za produkt nowszej generacji. Połączenie dwóch materiałów sprawia, że posiadają one świetne właściwości. Za tlenoprzepuszczalność w tym wypadku odpowiada silikon, natomiast hydrożel odpowiedzialny jest za uwodnienie soczewki. Dzięki właściwościom technicznym soczewka jest również bardziej miękka, a komfort jej użytkowania wyższy.
Soczewki dwutygodniowe – tlenoprzepuszczalność
Tlenoprzepuszczalność soczewki to wartość tlenu docierającego do rogówki wyrażana za pomocą ułamka Dk/t, gdzie „t” oznacza grubość soczewki. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ oczy wymagają ciągłego dostępu do tlenu. Dzięki temu pozostają w dobrej kondycji, wyglądają zdrowo i zachowany jest komfort patrzenia. Warto dodać, że podawana przez producentów tlenoprzepuszczalność soczewek to wartość dla szkieł o mocy sferycznej -3,00 D.
Soczewki dwutygodniowe – uwodnienie
Uwodnienie soczewki to wartość odpowiadająca zawartości wody w soczewce. Podawana jest ona w procentach. Największą rolę odgrywa w soczewkach starszej generacji, ponieważ jest nierozerwalnie związana z parametrem tlenoprzepuszczalności. Im wyższe jest uwodnienie soczewki hydrożelowej, tym większa jest transmisyjność tlenu do rogówki. W takich szkłach kontaktowych uwodnienie przekracza zazwyczaj 50%, a czasami osiąga nawet próg 78%.
Soczewki dwutygodniowe – średnica i krzywizna
Soczewki dwutygodniowe, jak każde inne posiadają również różne wartości średnicy i krzywizny. Parametry te również powinny być dobrane przez specjalistę.
Średnica soczewki, oznaczana jako DIA najczęściej wynosi od 14 do 14,5 mm. Powinna być wystarczająco duża by przykryć rogówkę.
Krzywizna soczewki kontaktowej, czyli BC związana jest z geometrią rogówki. Wynosi zazwyczaj 8-9 mm (im większe BC tym soczewka bardziej spłaszczona). Szkło kontaktowe powinno idealnie leżeć na gałce ocznej. Soczewka z za małym BC może uciskać rogówkę, natomiast z za dużym – przesuwać się lub nawet spadać z oka.