6


października

Jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów?

Okulista zdiagnozował u Ciebie wadę wzroku? Nosisz okulary, ale chciałbyś sprawdzić, jak w praktyce wygląda noszenie soczewek kontaktowych? Żaden problem! Dobrym rozwiązaniem będzie udanie się znów do specjalisty, aby zapisał on dla Ciebie odpowiednie soczewki kontaktowe. Tylko w ten sposób dowiesz się, jak dobrać soczewki na podstawie mocy okularów.przeliczać moce dla soczewek kontaktowych i okularów.

Moc soczewek a moc okularów

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że dobieranie samodzielnie soczewek na podstawie swoich okularów korekcyjnych, to nie jest najlepsze rozwiązanie. W szczególności, gdy Twoja wada wzroku jest większa niż 3,25 dioptrii. Często to taka granica, gdyż poniżej tej wartości moc soczewek nie różni się od mocy okularów. Jednak powyżej tej liczby specjalista dokonuje już bardziej skomplikowanych obliczeń. Dlatego wtedy konieczne jest udanie się np. do optometrysty.

jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów

Czym charakteryzuje się moc cylindra w soczewkach kontaktowych i okularach?

Jeszcze większe zawiłości pojawiają się, kiedy Twoją wadą wzroku jest astygmatyzm. Wiele zależy od tego, jak duży jest Twój problem ze wzrokiem. W zależności od mocy cylindra liczonej w dioptriach dostosowuje się soczewki kontaktowe. Jeśli Twoja wada wzroku jest poniżej 0,75 dioptrii cylindrycznej to wystarczającym rozwiązaniem stanie się stosowanie soczewek sferycznych o odpowiedniej mocy. W przypadku większej wady znacznie częściej sięga się po specjalne, toryczne soczewki kontaktowe. Soczewki toryczne dostępne są zazwyczaj do maksymalnie -2,25 dioptrii, choć coraz częściej można znaleźć także modele nawet do -5,75 mocy cylindra. Dzięki temu osoby z większymi wadami wzroku nie muszą rezygnować z noszenia soczewek.

Dlaczego należy wykonać badanie oczu pod kątem doboru soczewek?

Noszenie nieodpowiednich soczewek kontaktowych może sprawić, że Twoja wada wzroku się pogłębi. Dodatkowo nie będziesz mógł cieszyć się wymaganą ostrością widzenia, co negatywnie wpłynie na Twoje codzienne funkcjonowanie czy wykonywanie obowiązków zawodowych. Zamiast zastanawiać się, jak przeliczać moce dla soczewek kontaktowych i okularów, po prostu udaj się do okulisty lub też do optometrysty. Wtedy specjalista będzie w stanie wykonać wszystkie niezbędne badania po to, żeby dobrać odpowiednie soczewki do Twojej wady wzroku.

Niestety samodzielne przeliczanie zależności, jak wyróżnia moc soczewek a moc okularów, jest nie tylko czasochłonna, ale też bez wystarczającej wiedzy po prostu narażona na błędy.

jak dobrać soczewki kontaktowe na podstawie okularów

Zresztą udanie się do specjalisty w celu dopasowanie odpowiednich szkieł kontaktowych jest bardzo ważne także dlatego, że dzięki temu dowiesz się, która marka i model są naprawdę godne zakupu. Dowiesz się, jakie cechy powinny wyróżniać wysokiej jakości soczewki. Przekonasz się, jakie negatywne objawy powodują, że koniecznie powinieneś zdecydować się na odłożenie tych soczewek i wypróbowanie innych.

Teraz już wiesz, dlaczego należy wykonać badanie oczu pod kątem doboru soczewek i powierzyć to zadanie jedynie doświadczonemu specjaliście.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.