30


czerwca

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać - jakie filtry powinny mieć?

Wielu z nas traktuje okulary przeciwsłoneczne jako dodatek do stylizacji. Jednak warto pamiętać, że okulary zostały stworzone, by przede wszystkim chronić nasze oczy i wzrok. Dlatego dobrze jest wiedzieć jakie okulary wybierać i jakie filtry powinny one zawierać, by nie tylko dobrze wyglądać, ale także, by zadbać o prawidłową ochronę.

Jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Zadaniem okularów przeciwsłonecznych męskich i damskich jest ochrona naszych oczu i całej ich okolicy przed szkodliwym promieniowaniem UV. Okulary są szczególnie ważnym elementem podczas słonecznych dni i nie tylko. Warto pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe jest przez cały rok, a nie tylko latem. Zatem dobrze jest wybrać okulary przeciwsłoneczne, które kompleksowo zajmą się ochroną oczu. W tym celu należy wybrać okulary, które posiadają filtry odpowiednie do panujących warunków. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę nasz styl życia ponieważ inne okulary sprawdzą się u kierowcy, a inne u sportowca.

jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Nie trzeba być specjalistą, by wybrać okulary przeciwsłoneczne dla siebie. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę tylko kilka prostych do zapamiętania aspektów. Zwróć uwagę na:

  • kolor soczewek okularowych – im ciemniejszy kolor szkieł tym lepiej dla naszych oczu. Do codziennego użytku sprawdzą się najlepiej soczewki w kolorze brązowym lub szarym. Półtransparentne szkła w pastelowych kolorach zostaw na pochmurne dni.
  • miejsce w którym kupujesz – od lat zwraca się uwagę na to, by nie kupować okularów na straganach, czy stojakach w marketach. Tego typu okulary zazwyczaj tylko wyglądają i nie pełnią po za tym innej roli. Najlepiej szukać okularów u optyka internetowego lub stacjonarnego.
  • oznaczenia na zausznikach – większość okularów przeciwsłonecznych posiada przydatne oznaczenia na wewnętrznej stronie zauszników. Znajdziesz tam m.in. kategorie filtra, siłę filtra, dodatkowe uszlachetnienia, czy znak CE. Ten ostatni element jest szczególnie ważny ponieważ oznacza on, że okulary spełniają normy Unii Europejskiej.
  • jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Jakie filtry powinny mieć okulary przeciwsłoneczne – kategorie

Istotą filtra przeciwsłonecznego jest jego kategoria - wyróżnia się ich aż 5. W zależności od przeznaczenia okularów powinno się zwracać uwagę na kategorię.

Kategoria 0

Okulary przeciwsłoneczne posiadające kategorie 0 przepuszczają od 80 do 100% światła. Dlatego tego typu okulary sprawdzą się idealnie na wieczorny spacer, gdy promieni słonecznych już praktycznie nie ma.

Kategoria 1

Ten typ okularów przepuszcza od 43 do 80% światła. Soczewki okularowe w tej kategorii zazwyczaj mają lekko brązowy lub żółty odcień. Sprawdzą się podczas pochmurnych dni.

Kategoria 2

Z tym rodzajem kategorii możesz się już częściej spotkać podczas zakupu. Soczewki te przepuszczają od 18 do 43% światła. Jednak należy zwrócić uwagę, że sprawdzą się one w mniej słoneczne dni.

Kategoria 3

Zdecydowanie najpopularniejsza kategoria filtrów przeciwsłonecznych. Okulary z tym filtrem idealnie sprawdzą się w bardzo słoneczne dni. Szkła przepuszczają zaledwie 8 do 18% promieni światła. Będą najlepszym wyborem dla każdego, również dla dzieci.

Kategoria 4

To kategoria przeznaczona dla osób, które, np. uprawiają sport w trudnych warunkach. Soczewki przepuszczają od 3 do 8% światła, więc będą idealne na wędrówki po górach zimą, czy wspinaczki. Nie należy jednak nosić okularów z tym filtrem np. podczas prowadzenia samochodu ponieważ szkła są mocno przyciemniane i w tym przypadku utrudnią widoczność.

jakie okulary przeciwsłoneczne wybrać?

Polaryzacja w okularach

Zastanawiasz się czy jest coś jeszcze co powinny mieć okulary przeciwsłoneczne? Przydatnym elementem jest polaryzacja. Sprawdzi się idealnie u kierowców i u osób, które dużo czasu spędzają na zewnątrz. Zadaniem polaryzacji jest zapewnienie lepszej widoczności poprzez odbijanie wszelkich odblasków. Po za tym w okularach z polaryzacją poprawia się kontrast widzianych barw. Dlatego właśnie są świetnym rozwiązaniem dla kierowców. Szukając okularów z polaryzacją należy szukać oznaczenia „polarized” na zausznikach.

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.