Drganie powieki – czy powinno niepokoić?
Każdy z nas doświadczył drgającej powieki. Zazwyczaj nie jest to bolesne, ale powoduje dyskomfort i jest dekoncentrujące. Przez drgającą powiekę trudno się czasem skupić na pracy lub innych czynnościach. Skąd się to bierze? Czy tzw. latające oko powinno nas niepokoić? Sprawdźmy to!
Drganie powieki – dlaczego czasem oko mi lata?
Drganie powieki to nic innego jak skurcze mięśni w rejonie oczu. Tak samo jak skurcze mogą nam się zdarzać np. w nodze, taki sam mechanizm działa w przypadku drgającej powieki. Układ mięśniowy człowieka to skomplikowany system. Uzależniony jest od złożonej biochemii i reakcji nerwów.
Latające oko może być tak niewielkie, że nie zwracamy na nie uwagi. Może też śmieszyć lub denerwować. Drgającej powieki może nikt nie zauważać, a my czujemy to bardzo mocno. Dlaczego niektórym doskwiera to regularnie, a niektórzy wcale nie znają tego problemu? Odpowiedzią jest fizjologia.
Jakie są przyczyny drgania powieki?
Przyczyn drgania powieki może być wiele. Jak już wspomnieliśmy – ciałem człowieka rządzą dość złożone procesy biochemiczne. Za pracę układu nerwowego odpowiadają rozmaite elementy.
Najczęstsze przyczyny drgania powieki:
1. Brak witamin i soli mineralnych
Praca mięśni jest związana bezpośrednio z dostarczaniem do organizmu mikro- a makroelementów. Nasze ciało potrzebuje systematycznej podaży soli mineralnych i witamin, wśród których warto wymienić magnez, potas i oraz wapń. Niedobór ważnych dla zdrowia pierwiastków może objawiać się właśnie poprzez zaburzenia w pracy układu mięśniowego, w tym także skurcze mięśni powiek.
2. Stres
Osoby narażone na stres mogą doświadczać skutków takiego stanu rzeczy poprzez skaczącą powiekę. Długotrwałe napięcie, adrenalina i wysoki poziom kortyzolu (hormonu stresu) są bardzo obciążające dla organizmu. Stres zwiększa zapotrzebowanie na witaminy i minerały, dlatego ludzie pozostający przez dłuższy czas w stanie mogą odczuwać ich brak.
Jeżeli nasza praca wiąże się ze stresem, warto zadbać o umiejętności stosowania technik relaksacyjnych oraz o zdrową dietę. Dobry rozwiązaniem może okazać się włączenie suplementów.
3. Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny, zarówno ten dotyczący pracy, jak i wysiłek sportowy, zwiększa nasze zapotrzebowanie na kalorie i na składniki mineralne. Dlatego tak ważna dla sportowców jest dbałość o dobrze zbilansowaną dietę i regenerację. Zaniedbania w tym zakresie mogą mieć szkodliwy wpływ na zdrowie.
4. Ciąża
Ciąża bez wątpienia jest wysiłkiem fizycznym i powoduje zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Rozwój dziecka i cały mechanizm związany z kolejnymi etapami ciąży to nic innego jak punkt 1. I 3. Dlatego środki zapobiegawcze są dokładnie takie same, czyli dużo warzyw i owoców, suplementy i odpoczynek.
5. Alkohol i papierosy
Używki te mają toksyczny wpływ na organizm człowieka. Zarówno alkohol, jak i papierosy, podnoszą ciśnienie, negatywnie oddziałują na pracę serca i płuc. Szczególnie alkohol przyczynia się do wyczerpywania z organizmu składników mineralnych. Osoby nadużywające tych substancji mogą się spodziewać reakcje układu mięśniowego i nerwowego, także w postaci drgającej powieki.
6. Skutki uboczne niektórych lekarstw
Niektóre leki mogą powodować reakcje mięśni. Jeśli podejrzewasz, że pojawienie się u Ciebie objawów skaczącej powieki wynika ze stosowanej przez Ciebie terapii – poinformuj o tym lekarza.
Drgająca powieka jako nieliczne przypadki dystonii
Dystonia jest dolegliwością polegającą na mimowolnych skurczach mięśni. Bardzo rzadkim przypadkiem są kurcze powiek, które mogą przybierać postać uciążliwą i trudną. Pacjenci w takich przypadkach nie mogą kontrolować ruchu powiek, które pozostają zamknięte w powodu mocnego spięcia. Trudno jednoznacznie ustalić powody takiego zjawiska, ale dane wskazują, że częściej dotyka to kobiet.
Skurcze powiek jako przypadki dystonii leczy się za pomocą zastrzyków z botoks i przez zabiegi chirurgiczne. Botoks, czyli toksyna botulinowa, powoduje czasowe porażenie mięśni. Częściej znane z zabiegów estetycznych – zastrzyki przynoszą podobny rezultat, czyli zniwelowanie napięcia mięśni twarzy.
Czy skurcze powiek powinny skłaniać do wizyty u lekarza?
Skurcze powiek najczęściej mijają samoistnie i nie powodują dodatkowych problemów zdrowotnych. Wówczas należy jedynie dbać o zdrową dietę i ograniczyć używki. Natomiast jeśli drganie powieki łączą się z innymi dolegliwościami, takimi jak migrena, zaburzenia równowagi, ból oka lub uczucie zdrętwienia – warto umówić się na wizytę u lekarza.
Skurcze powiek w niektórych przypadkach mogą być objawem towarzyszącym:
- stwardnienia rozsianego
- zespołu Tourette’a
- paraliżu nerwów twarzy
- połowicznego kurczu twarzy
Wymienione schorzenia wymagają konsultacji neurologicznej oraz badań krwi, rezonansu magnetycznego i EEG. Podobny tryb diagnostyki dotyczy sytuacji, gdy pacjent cierpi z powodu opadającej lub niedomykającej się powieki. W procesie stawiania diagnozy ważne są dodatkowe symptomy, takie jak łzawienie lub inne wydzieliny z oka.
Skacząca powieka – czy jest objawem choroby?
W rzadkich przypadkach drganie powieki może być spowodowane niektórymi chorobami:
- jaskrą
- zapaleniem rogówki
- erozją rogówki
- chorobami tarczycy
- boreliozą
- zaburzeniami napięć mięśniowo-powięziowych głowy i szyi
- nowotwór mózgu
Domowe sposoby na skaczącą powiekę
Jeśli zjawisko „latającego oka” nie jest spowodowane głębszymi problemami zdrowotnymi, zazwyczaj szybko samo mija. Jeśli odczuwasz dyskomfort podczas drgania powieki możesz spróbować kilka domowych sposobów, które niwelują drganie powieki:
- delikatny masaż okolicy oczu – wykonuj okrężne ruchy palcami
- ciepły kompres – możesz zrobić go z miękkiego ręcznika nasączonego ciepłą wodą
- okład z rumianku – wykorzystaj ciepłą torebkę po rumiankowej herbacie lub nasącz waciki ciepłym wywarem.
Jak zapobiegać drganiu powieki?
Drgająca powieka nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jednak nie jest to przyjemne. Niektórych może to bardzo irytować. Jeśli oko Ci lata regularnie –zwróć uwagę na kilka rzeczy. Jak zapobiegać draniu powieki? Przedstawiamy kilka wskazówek:
- włączaj codziennie do swojej diety warzywa i owoce,
- dostarczaj odpowiednie ilości ważnych pierwiastków, takich jak magnez, wapń i potas,
- pij wodę mineralną
- zrezygnuj z alkoholu,
- rzuć palenie,
- dbaj o właściwą regenerację,
- nie zarywaj nocek i staraj się zapewnić sobie optymalny czas snu,
- w miarę możliwości ogranicz stres. Korzystaj z technik relaksacyjnych (zainteresuj się jogą, medytacją lub jakąś formą aktywności fizycznej),
- z umiarem spożywaj produkty o działaniu pobudzającym (herbatę, kawę, napoje energetyczne),
- stosuj krople nawilżające do oczu w celu zredukowania podrażnień.
Bibliografia:
- Eyelid Spasms (Eye Twitching or Eye Twitch), Kellogg Eye Center - Michigan Medicine (dostęp: 06.03.2023).
- P. Koppa, J. Losy, Opadanie powiek jako pierwszy objaw stwardnienia rozsianego – opis przypadku, Nowiny Lekarskie 2007, 76, 2, 189-192 (dostęp: 06.03.2023).
- How To Stop Eye Twitching, American Academy of Ophthalmology (dostęp: 06.03.2023).
- A. Fratila, A. Zubcov-Iwantscheff, W. P. Coleman, Atlas chirurgii powiek i okolicy około oczodołowej, wydawnictwo MediPage, 2019.