20


października

Pęknięta żyłka w oku – przyczyny i leczenie

Pęknięta żyłka w oku najczęściej przeszkadza nam ze względów estetycznych. Warto jednak zwrócić uwagę, gdy dostrzeżemy u sobie coś takiego, ponieważ może to świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Choć pęknięcie żyłki w oku nie jest bolesne – nie lekceważ go!

Pęknięta żyłka w oku – dlaczego powstaje?

Pęknięta żyłka w oku to uszkodzone naczynie krwionośne. Uwidacznia się w białej części oka, czyli w twardówce. Twardówka jest otoczona delikatną, bezbarwną tkanką nazywaną spojówką. To tkanka dość dobrze unaczyniona, czyli przebiegają przez nią drobne żyłki transportujące krew.

Do pęknięcia żyłki w oku może dojść np. w wyniku uszkodzenia – otarcia lub uderzenia. Na powierzchni twardówki staje się widoczny drobny wylew krwi. Można to porównać do siniaka, który pojawia się na skórze w miejscu urazu. Rozlana pod skórą krew jest widoczna przez jakiś czas, ale stopniowe goi się i ulega naturalnemu wchłonięciu.

Pęknięta żyłka w oku - dlaczego powstaje?

Dlaczego pękają naczynka w oku?

Pękające żyłki w oku mogą się zdarzać tak samo jak siniaki. Dużo zależy od kondycji naczyń krwionośnych w organizmie i od tego jak mocne są ścianki żył. Jednakże mamy do czynienia ze strukturami delikatnymi.

Do pęknięcia naczynka w oku dochodzi często bez naszej świadomości – podczas snu. Pęknięte naczynko w oku, czyli wylew podspojówkowy, powinien zanikać w ciągu od 7 do 14 dni. Jeśli dostrzegasz związek między czerwoną żyłką widoczną na oku, a jakimś podrażnieniem oka – raczej nie masz powodów do niepokoju.

Pęknięte naczynko w oku – przyczyna

Pęknięte naczynko w oku ma przyczynę często w bezwiednym otarciu lub uciśnięciu oka przez sen. Jednak przyczyn pękającej żyłki w oku może być więcej.

Czerwone żyłki na oku alergika

Czerwone żyłki na oku pojawiają się u osób zmagających się z alergią. Szczególnie dotyczy to alergii sezonowych, pojawiających się wraz z pyleniem konkretnych gatunków roślin. Jednym z objawów uczulenia może być swędzenie oczu, pieczenie, uczucie suchości. Podrażnienia i przekrwienie jest nie tylko uciążliwe, ale i utrudnia normalne funkcjonowanie.

Możesz zmniejszyć dokuczliwość alergii stosując krople do oczu dla alergików. To specjalistyczne preparaty, których receptura została wzbogacona o dodatkowe składniki. Kwas hialuronowy doskonale nawilża oczy, a naturalne wyciągi z aloesu, rumianku i bławatka łagodzą podrażnienia.

Czerwone żyłki na oku

Pękanie naczynek w oku przez mechaniczne uszkodzenia

Pękanie naczynek w oku często powodujemy sami. Wspomniana już alergia może objawiać się swędzeniem oczu. Bezwiedne tarcie powiek grzbietem dłoni i drapanie może łatwo uszkodzić delikatne żyłki. Pęknięcie żyłki może się pojawić z powodu ciała obcego w oku. To także rodzaj mechanicznego uszkodzenia spowodowanego uciskiem na twardówkę.

Nieprawidłowo dobrane soczewki kontaktowe

Pękanie naczynek w oku może dotyczyć osób, które noszą soczewki kontaktowe. Może to oznaczać, że użytkownik niedostatecznie dba o higienę i pielęgnację soczewek. Błędy podczas noszenia soczewek mogą być związane ze zbyt długim pozostawieniem ich na oku. Aby przekonać się czy to soczewki są przyczyną pękających naczynek w oku – należy je zdjąć i zrezygnować z nich na kilka dni. Jeśli czerwona żyłka na oku zacznie znikać – to oznacza, że przyczyna tkwi w zaniedbaniu soczewek.

Nasilony kaszel

Zdarza się u osób o słabych i kruchych naczyniach krwionośnych, że nawet kaszel powoduje pęknięcie naczynka w oku. Inne gwałtowne odruchy, takie jak wymioty lub silne kichnięcie – także mogą być przyczyną. Problem ten dotyczy najczęściej osób w podeszłym wieku i małych dzieci.

Cienkie i nieszczelne ścianki naczyń krwionośnych

Pękające naczynka w oku mogą być sygnałem niedoborów ważnych składników w organizmie. Stan naczyń krwionośnych jest bezpośrednio uzależniony od prawidłowej podaży ważnych witamin i pierwiastków, takich jak wapń, witamina C i K. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie lub bliskich skłonność do widocznych żyłek na oczach – zadbaj o dietę sprzyjającą zdrowiu oczu.

Infekcje oka

Infekcje oka mogą być spowodowane zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. To drugie może mieć związek z nieprawidłową higieną podczas noszenia soczewek kontaktowych. Przestrzeganie zasad pielęgnacji soczewek jest podstawowym warunkiem dla wygody i komfortu ich noszenia.

Pęknięte naczynko w oku - domowe spospoby leczenia

Pęknięte naczynko w oku – domowe sposoby

Pęknięte naczynko w oku z reguły ulega samoistnemu wchłonięciu. Można sobie pomóc stosując krople do oczu z rumiankiem i świetlikiem.  Szybko złagodzą podrażnienia, a roślinne składniki przyspieszają regenerację i gojenie drobnych naczynek krwionośnych.

Pękające naczynka w oku – kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli pęknięta żyłka w oku ciągle nawraca i nie umiesz dostrzec przyczyny tego zjawiska – umów się na wizytę do specjalisty. Może on zlecić wykonanie badania ciśnienia w gałce ocznej. Czerwone żyłki na oku mogą mieć związek z nadciśnieniem w oku lub cukrzycą. Lekarz pomoże Ci ustalić, że pękanie naczynek w oku może być spowodowane retinopatią.

 

Bibliografia
 
1. M. H. Niżankowska, Podstawy okulistyki, wydanie II poprawione i uzupełnione, wydawnictwo VOLUMED, Wrocław 2000.
2. www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetic-retinopathy/symptoms-causes/syc-20371611 [dostęp: 19.10.2022]
3. E. Bogacka, J. Czajkowski, J. Małolepszy, Alergiczne choroby oczu, wydawnictwo Górnicki, Lublin 2021

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.