23


września

Angiopatia oka - wszystko co warto wiedzieć

Angiopatia oka to poważny problem zdrowotny, który ma związek z nadciśnieniem tętniczym. Nie wolno go lekceważyć, a konsultacja z okulistą w przypadku stwierdzenia nadciśnienia tętniczego jest bardzo potrzebna. Retinopatia nadciśnieniowa stanowi wskazanie do specjalistycznych konsultacji zarówno z kardiologiem, jak i okulistą. Specjalistą w dziedzinie leczenia nadciśnienia tętniczego jest hipertensjolog.

Nadciśnienie tętnicze ma ogromny związek z kondycją wzroku. Brak działań w kierunku regulacji ciśnienia może prowadzić do nieprawidłowości innych obszarów gałki ocznej (np. do choroidopatii, czyli uszkodzeń błony śluzowej oka) i nerwu wzrokowego (wówczas mamy do czynienia z neuropatią nadciśnieniową).

Retinopatia nadciśnieniowa a badanie dna oka

Niepokojące zmiany w naczyniach krwionośnych mogą być rozpoznane podczas badania dna oka. Badanie oczu przeprowadzone przy pomocy oftalmoskopu pozwala na weryfikację stanu naczyń siatkówki. Na tej podstawie można ocenić skalę zaawansowania choroby nadciśnienia tętniczego.

Badanie dna oka jest tak istotne, ponieważ u przeważającej części pacjentów z nadciśnieniem tętniczym występują zmiany na dnie oka. Najczęściej nie są one jeszcze zaawansowane i nie powodują problemów z widzeniem. Natomiast wynik badania dna oka może być ważnym sygnałem w sprawie kondycji naczyń krwionośnych.

Angiopatia nadciśnieniowa oka

Cztery stopnie angiopatii nadciśnieniowej

Lekarze oceniają uszkodzenia wywołane przez nadciśnienie tętnicze w czterostopniowej skali, nazywanej klasyfikacją Keitha-Wagenera-Barkera:

  • I stopień oznacza niewielkie zmiany w ułożeniu naczyń krwionośnych. Ulegają on delikatnemu zawężeniu, a ich przebieg przypomina nieco serpentyny.
  • II stopień oznacza zmiany polegające na usztywnieniu naczyń tętniczych. Lekarze nazywają to objawem Gunna. Powoduje to ucisk naczyń żylnych, który objawia się specyficznym poszerzeniem. Można je zauważyć podczas badania oftalmoskopem
  • III stopień zmian określa się wobec zaawansowanych zmian i ciężkiego nadciśnienia tętniczego. Obserwowane jest wówczas silne stwardnienie naczyń. To  może prowadzić do negatywnych skutków w tarczy nerwu wzrokowego. Istnieje ryzyko powstania ognisk naczyniowych mikrozatorów. Zauważalne są zmiany w środkowej części, czyli w plamce żółtej – wysięki oraz niewielkie krwotoczki.
  • IV stopień retinopatii nadciśnieniowej wiąże się ze stwardnieniem tętniczek, obrzękiem i zaburzeniami granic tarczy nerwu wzrokowego. Pacjenci na tym etapie nadciśnienia doznają także silnych uszkodzeń nerek i innych organów wewnętrznych.

retinonopatia oka - badanie

Angiopatia nadciśnieniowa oczu – czy zmiany są odwracalne?

Prawidłowe leczenie nadciśnienia tętniczego, nawet gdy choroba osiągnęła już wyższe stopnie zaawansowania, przynosi dobre rezultaty. Zmiany zauważalne w obrębie siatkówki oka cofają się. Wybroczyny ulegają wchłonięciu, siatkówka oka wraca do normy, a struktura tarczy nerwu wzrokowego ulega regulacji.

Kontrola ciśnienia tętniczego a inne choroby okulistyczne

Angiopatia nadciśnieniowa w kontekście jaskry, tworzy pewien paradoks. U pacjentów ze stwierdzoną jaskrą, leczenie nadciśnienia tętniczego powinno być skonsultowane z okulistą. Szczególnie jeśli pacjent należy do grupy seniorów. Proces leczenia nadciśnienia tętniczego ma prowadzić do obniżenia jego parametrów.
Istnieją formy tzw. wtórnego nadciśnienia tętniczego. Spotykane są sporadycznie, ale należy pamiętać o ich istnieniu. Choroba von Hippel Lindau, która ma podłoże genetyczne, może objawić się w postaci mikrotętniaków na dnie oka.

Jeśli potrzebujesz okularów korekcyjnych lub przeciwsłonecznych sprawdź modne okulary 2023.

Retinopatia nadciśnieniowa – konsekwencje dla wzroku

Angiopatia oka oznacza komplikacje w obrębie narządu wzroku spowodowane utrzymywaniem się zbyt wysokiego ciśnienia tętniczego. Może ono prowadzić do uszkodzenia naczyń siatkówki oraz powikłań bezpośrednio w siatkówce oka. Wówczas nazywamy to retinopatią nadciśnieniową.
Retinopatia nadciśnieniowa, jeśli nie jest leczona, prowadzi do zmian w naczyniach krwionośnych i siatkówce. Postępująca choroba może objawiać się utratą ostrości wzroku i zaburzeniami widzenia.

Retinopatia oka - leczenie

Angiopatia nadciśnieniowa siatkówki – leczenie

Angiopatia nadciśnieniowa siatkówki jest leczona przy pomocy leków obniżających ciśnienie. Dynamiczne tempo leczenia oznacza obniżenie ciśnienia także we wnętrzu oka. To prowadzi do zmniejszenia przepływu krwi w obrębie siatkówki. Takie działanie może spowodować nasilenie jaskry oraz innych zmian chorobowych, np. zaćmy.

Ciśnienie naczyń siatkówki, gdy zostanie szybko obniżone, może doprowadzić do tworzenia się zakrzepów. Dlatego tak ważna jest szczególna kontrola, zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku. Zbyt szybkie obniżenie ciśnienia może skutkować udarem niedokrwiennym mózgu.

 

Bibliografia:


1. M. H. Niżankowska, Okulistyka. Podstawy kliniczne, PZWL, Warszawa 2007.
2. I. Grabska-Liberek, Podstawy okulistyki dla studentów medycyny i lekarzy rodzinnych, wydawnictwo Termedia, Poznań 2021.
3. R.C. Allen, R. A.Harper, Okulistyka, wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.