Kolor oczu – jakie ma znaczenie i od czego zależy
Oczy są odzwierciedleniem duszy. Stwierdzenie to poniekąd ma swoją rację, ponieważ konkretnym kolorom oczu przypisuje się cechy charakteru. Dodatkowo zaglądając w oczy drugiej osoby możemy dostrzec w nich ślady odbytych, obecnych czy przyszłych chorób. Oczywiście ich główną rolą jest patrzenie, jednak dla osoby trzeciej liczy się ich wygląd. Nie bez powodu dobieramy kolor makijażu, okularów czy stylizacji by odpowiednio podkreślić odcień tęczówki.
Od czego zależy kolor oczu?
Kolor oczu jest cechą dziedziczną, co oznacza, że na jego finalny odcień składa się mnóstwo genów pochodzących od przodków. O kolorze oczu decydują głównie trzy elementy w obszarze tęczówki:
- zawartość pigmentów nabłonka tęczówki
- zawartość melaniny w zrębie tęczówki
- zagęszczenie komórek zrębu tęczówki
Pigmentami tęczówki są: melanina (barwnik czarny), eumelanina (barwnik ciemnobrązowy) oraz feomelanina (barwnik czerwony). Ich proporcje decydują o kolorze włosów, skóry i oczu. Dodatkowo zagęszczenie komórek zrębu tęczówki decyduje o tym, jak dużo światła pochłaniane będzie przez zasadniczy pigment nabłonka.
Co ciekawe, zdecydowana większość dzieci zaraz po narodzinach ma oczy w odcieniach koloru niebieskiego. Jest tak, ponieważ poziom melaniny w tym okresie jest bardzo niski. Kolor oczu stabilizuje się około 6. miesiąca życia, jednak na finalną barwę niektórzy muszą czekać aż 3 lata.
Jakie są kolory oczu?
By odpowiednio sklasyfikować kolory oczu, powstała skala Martina. Jest to standard do przybliżonego określania koloru oczu stosowanego w antropologii fizycznej. Dzięki niej wyróżnić można łącznie 16 kolorów, pogrupowanych według 3 odcieni.
Oczy ciemne: 1- czarnobrązowe (piwnoczarne); 2,3- ciemnobrązowe (ciemnopiwne); 4-brązowe (piwne)
Oczy przejściowe lub mieszane:
- mieszane z przewagą ciemniejszych odcieni: 5,6 - jasnobrązowe (jasnopiwne); 7- zielonawopiwne
- mieszane przewagą jaśniejszych odcieni: 8- jasnozielone (zielono-niebieskie); 9,10 - ciemnoszare (z domieszką zielonego); 11- szare
Oczy jasne: 12- jasnoszare; 13- szaroniebieskie; 14,15 – niebieskie; 16 - jasnoniebieskie (błękitne)
Jakie znaczenie ma i co symbolizuje kolor oczu?
Oczy piwne, brązowe, czarne
Brązowookie osoby posiadają bardzo silne cechy przywódcze. Nie jest im obca asertywność oraz wykazują się dużą odpowiedzialnością w działaniu. Potrafią bardzo szybko analizować i wyciągać trafne wnioski. Wytrwale dążą do celu, a przy tym zachowują opanowanie, gdy na ich drodze pojawią się trudności.
Mimo że osoby o tym kolorze oczu są wierne i wzbudzają dużo zaufania, posiadają również silny temperament i lubią dominować w grupie. Brązowoocy uwielbiają dobrze się bawić, przebywanie w towarzystwie daje im dużo radości. Stwierdzone jest również, że osoby o brązowych, piwnych czy czarnych oczach potrzebują mniej snu oraz dominuje u nich chronotyp wieczorny. Oznacza to, że są to osoby, które nie lubią wcześnie wstawać, za to mogą pracować do późnych nocnych godzin.
Oczy zielone
Osoby o zielonych oczach uchodzą za bardzo atrakcyjne, seksowne oraz kreatywne. Z tego też powodu często posiadają one grupę adoratorów. U zielonookich uroda idzie w parze z inteligencją. Potrafią oni pracować pod presją czasu, zawsze dotrzymują terminu i nigdy nie zapominają o złożonych obietnicach.
Zielony kolor oczu warunkuje również niesamowitą wyobraźnię u jego posiadaczy. Osoby te chętnie dają ponieść się przygodzie w gronie znajomych, jednak z drugiej strony są spokojnie i poukładane. Można na nich polegać, są wiernymi partnerami i bardzo dobrymi przyjaciółmi. Zielonoocy są pełni energii i odważni, nie boją się wyzwań i są otwarci na nowe doświadczenia.
Oczy szare
Oczy szare są często odzwierciedleniem artystycznej duszy. Osoby o tym kolorze oczu są bardzo kreatywne, a ich bogata wyobraźnia sprawia, że świetnie radzą sobie w twórczych zawodach. Posiadają one bardzo silną osobowość – wiedzą do czego dążą i potrafią osiągnąć to ciężką pracą. Ich ogromna siła woli sprawia, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych
Osoby o szarych oczach cechują się ogromnym zaangażowaniem i tego samego wymagają również od innych. W życiu osobistym i relacjach uważane są za samotników. Nie umieją nawiązywać mocnych relacji, zwłaszcza romantycznych. Są ostrożne, nieśmiałe i trudno im całkowicie otworzyć się na drugiego człowieka.
Oczy niebieskie
Niebieskie oczy zarezerwowane są dla osób wrażliwych, pomocnych, ale i melancholijnych. Osoby takie uchodzą za nieco zamknięte i powściągliwe w okazywaniu uczuć. Lubią planowanie, myślą strategicznie i dużo analizują, a spontaniczność nie należy do nich mocnych stron. Ciemniejsze odcienie niebieskich oczu często symbolizują osoby mocno uduchowione.
Niebieskoocy uchodzą również za osoby bardzo sentymentalne. Często dają porwać się myślom i znaczną część uczuć i emocji przeżywają w głowie, nie dzieląc się nimi. Do niektórych spraw podchodzą przesadnie ostrożnie. Jeśli poczują się bezpiecznie i pewnie, mogą stać się wiernymi przyjaciółmi i partnerami. Dowiedziono również, że niebieskookie kobiety lepiej znoszą ból, np. porodowy i mają też mocniejszą psychikę.