18


października

Soczewki czy okulary – co będzie dla Ciebie lepsze?

Ponad połowa Polaków korzysta na stałe z soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Do tego szerokiego grona codziennie dołączają nowe osoby, u których wykryto wadę refrakcji. Wszyscy w tej sytuacji zadają sobie pytanie „co wybrać – okulary czy soczewki?”. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależne jest od indywidualnych upodobań, stylu życia oraz ewentualnych czynników wykluczających konkretny sposób korekcji.

Soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to jeden ze sposób korekcji wady wzroku. Mimo że ich historia jest długa i zawiła, jest to zdecydowanie nowocześniejszy produkt od okularów korekcyjnych. Obecnie grono użytkowników soczewek kontaktowych drastycznie wzrasta, a to wszystko za sprawą wielu ich zalet.

Zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dla wielu stanowią znacznie wygodniejszą formę korekcji. Po pierwsze sama ich budowa sprawia, że są niezwykle lekkie, niezauważalne dla innych, a ich odpowiednie dopasowanie sprawia, że są niewyczuwalne na oku.

Soczewki nie reagują również na zmienne warunki pogodowe. Korzystając z nich nie musisz obawiać się o parowanie wchodząc do ciepłego pomieszczenia. Dodatkowo nie osadza się na nich deszcz, czy śnieg, więc możesz cieszyć się dobrym widzeniem w każdych warunkach.

Z całą pewnością szkła kontaktowe będą docenione przez fanów wzmożonego ruchu. Umożliwiają one wykonywanie każdego sportu, a co więcej, można łączyć je z każdą dodatkową ochroną oczu, np. goglami narciarskimi, okularami do jazdy na rowerze czy zwykłymi okularami przeciwsłonecznymi. Podczas korzystania z soczewek kontaktowych, eliminujesz również ryzyko ich uszkodzenia, np. przy kontakcie z piłką. W przeciwieństwie do okularów – nie tłuką się.

soczewki czy okulary - co wybrać?

Używając soczewek kontaktowych nie musisz również dopasowywać ich do stylizacji, ponieważ są zupełnie niewidoczne oraz nie osłaniają oczu. Jeśli chcesz natomiast ingerować swój wygląd, możesz zdecydować się na soczewki kolorowe.

Soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na oku, co umożliwia wyraźne widzenie bez zniekształceń w każdym kierunku patrzenia. Porusza się ona razem z okiem i nie ogranicza szerokiego pola widzenia.

Wady soczewek kontaktowych

Jako wadę (którą niektórzy traktują jako zaletę) można uwzględnić koszt soczewek. Cena jednego opakowania soczewek w porównaniu z kwotą jaką należy wydać za jedna parę okularów jest niewielka. Wadę jednak stanowi fakt, że korzystanie z soczewek kontaktowych wiąże się z regularnymi, comiesięcznymi kosztami. W sumie może ona przewyższyć cenę okularów, jednak w przypadku uszkodzenia czy zgubienia soczewki, nie ma problemu z dokupieniem dodatkowego opakowania.

Soczewki kontaktowe, z wyjątkiem soczewek jednodniowych, wymagają dodatkowego płynu oraz pojemniczka do przechowywania. Generuje to dodatkowe koszty.

Dla wielu początkujących użytkowników soczewek, kłopotem może być ich poprawna aplikacja. Nauka zakładania i zdejmowania szkieł kontaktowych wymaga cierpliwości, a pierwsze próby są często czasochłonne. Jest to jednak kwestia wprawy. Mimo wszystko proces ten trwa dłużej niż zakładanie i zdejmowanie okularów oraz wymaga odpowiedniego stanowiska i czystych rąk.

Nieodpowiednie stosowanie oraz spanie w soczewkach kontaktowych może być również bodźcem do rozwoju infekcji oka. Co ważne, wszelkiego rodzaju infekcje są również przeciwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Na takie losowe przypadki, najlepiej mieć w domu zapasowe okulary korekcyjne.

Innymi przeciwskazaniami do noszenia soczewek kontaktowych są: zespół suchego oka, alergie, skłonność do zapalenia spojówek, jaskra oraz zwyrodnienia siatkówki.

Okulary korekcyjne

Kolejnym, nadal popularniejszym sposobem korekcji wad wzroku są okulary korekcyjne. Na przestrzeni wielu lat były one udoskonalane, tak by obecnie móc dopasowywać je do indywidualnych potrzeb pacjentów. Obecnie okulary korekcyjne są wybierane przez większość osób wymagających korekcji, a doświadczeni użytkownicy nie wyobrażają sobie funkcjonowania bez nich.

Zalety okularów korekcyjnych

Zdecydowaną zaletą okularów korekcyjnych jest łatwość ich użytkowania. Nie wymagają one nauki zakładania oraz zdejmowania, a czynność ta zajmuje dosłownie 3 sekundy. Jeśli chodzi o pielęgnację, nie ma konieczności używania specjalistycznych środków – wystarczy regularne mycie w wodzie z płynem do naczyń.

Okulary korekcyjne robione na zamówienie mogą być wyposażone w dodatkowe powłoki uszlachetniające, takie jak antyrefleks, fotochrom, polaryzacja, barwienie czy powłoka Blue.

Dzięki okularom korekcyjnym można z łatwością zmienić swój wizerunek oraz podkreślić atuty. Szeroki wachlarz dostępnych opraw okularowych sprawia, że każdy zainteresowany znajdzie idealną dla siebie. Ważne jest tylko by dopasować ją idealnie do wymiarów twarzy. W przeciwnym wypadku okulary mogą uwierać lub zsuwać się z nosa.

Nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia okularów korekcyjnych. Jest to opcja dla każdego i zaleca się, by użytkownicy soczewek kontaktowych również posiadali w pogotowiu jedną parę okularów.

okulary czy soczewki

Wady okularów korekcyjnych

Okulary korekcyjne nie są najlepszym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie. Mogą przeszkadzać w uprawianiu wielu sportów oraz niosą ryzyko uszkodzenia (samych okularów, jak i oka) podczas kontaktu z innym zawodnikiem czy upadku.

Nie są one również obojętne na zmiany atmosferyczne. Okulary korekcyjne ulegają parowaniu, mogą przeszkadzać podczas obfitych opadów deszczu czy śniegu oraz łatwiej ulegają zabrudzeniom poprzez dotykanie powierzchni soczewek okularowych.

Podobnie jak w przypadku soczewek kontaktowych, za wadę lub zaletę można uznać cenę okularów korekcyjnych. Ich zakup wiąże się z dużym, ale jednorazowym wydatkiem. Jednak w przypadku popsucia lub zgubienia okularów, nie ma innej możliwości jak zrobienie nowej pary.

Okulary korekcyjne nie przylegają do oka, a są od niego oddalone, zazwyczaj o 12-15mm. Sprawia to, że przy patrzeniu w kierunku innym niż na wprost obraz może wydawać się nieco zniekształcony. Dodatkowo w przypadku dużych wad można odczuwać problem pomniejszonego lub powiększonego obrazu, co więcej obserwatorzy z zewnątrz również mogą zauważyć u nas efekt zmiany wielkości oczu. Wadę stanowi również ograniczenie pola widzenia spowodowane oprawami okularów.

Jaki sposób korekcji wybrać – okulary czy soczewki?

Wybór korekcji jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy więc między innymi od:

- wieku
- stanu zdrowia
- stylu życia
- wielkości wady refrakcji
- wykonywanego zawodu oraz dodatkowych aktywności

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.