27


lipca

Łzawienie oczu — jak zapobiegać?

Łzawienie oczu to dolegliwość, która może bardzo negatywnie wpłynąć na nasze codzienne życie. Skąd się ono bierze i jak przeciwdziałać nadmiernemu łzawieniu oczu? Już teraz przeczytaj nasz poradnik, aby dowiedzieć się, skąd bierze się Twój problem i jak możesz pozbyć się łzawienia oczu.

Łzawienie oczu – czym jest i jakie funkcje pełni?

U każdego z nas gruczoły łzowe wytwarzają niewielką ilość łez. Ich zadaniem jest tworzenie bariery ochronnej przed infekcjami, ale też nawilżenie oraz oczyszczenie powierzchni oka. W składzie łez znajduje się głównie woda oraz niewielka ilość chlorku sodu, a także białka. Kiedy aparat łzowy pracuje prawidłowo, to odprowadzanie nadmiaru łez odbywa się w sposób całkowicie niezauważalny, przez kanalik łzowy i przewód nosowo-łzowy.
Problem pojawia się, gdy kanaliki łzowe produkują zbyt wiele łez i nie są w stanie nadążyć  z ich odprowadzeniem.

Warto podkreślić, że bardzo często łzawieniu oczu towarzyszą również inne dolegliwości, np. katar w ropno-śluzową wydzieliną, pieczenie oczu czy nawet ból oczu.

Łzawienie oczu — przyczyny

Jeśli łzawienie oczu pojawia się jednorazowo lub raz na jakiś czas, to zapewne problem jest dość błahy. Być może wynika z przebywania w zadymionych pomieszczeniach lub też w miejscu, gdzie znajduje się dużo kurzu. Inną częstą przyczyną łzawienia oczu może być także, przedostanie się nawet niewielkiego ciała obcego do oka, np. piasku, rzęsy itp.

Jednak prawdziwy problem zaczyna się, gdy borykasz się z przewlekłym i nadmiernym łzawieniem oczu.

przyczyny łzawienia oczu

Co może być przyczyną łzawienia oczu? Oto kilka możliwych opcji:

  • zaburzenie funkcjonowania aparatu łzowego – np. spowodowane nieprawidłowym składem łez;
  • Zespół Suchego Oka – związany m.in. z narażeniem oczu na długotrwały kontakt ze światłem niebieskim, suchym lub klimatyzowanym powietrzem, problem ten rozpoczyna się zazwyczaj coraz częstszym uczuciem suchych oczu, co prowadzi do tego, że oczy próbują same się nawilżyć, a w konsekwencji musisz męczyć się z ich nadmiernym łzawieniem;
  • alergia – niestety coraz bardziej powszechną przyczyną łzawienia oczu jest sezonowa alergia, np. na pyłki, ale też na płyn do soczewek lub nawet na krople do oczu, warto wykonać testy alergiczne, aby upewnić się, skąd się bierze Twój problem i zacząć stosować leki antyhistaminowe;
  • przedostanie się do oka ciała obcego;
  • u małych dzieci również może wystąpić łzawienie oczu, które zazwyczaj jest spowodowane tym, że drogi łzowe są zbyt wąskie, jeśli temu objawowi towarzyszy również światłowstręt czy też ropna wydzielina, to koniecznie udaj się do pediatry, aby rozpocząć leczenie tego schorzenia;
  • rozwój różnych chorób – łzawienie może być też objawem lub konsekwencją takich chorób, jak gradówka, podwinięcie powieki, zapalenie spojówki, zapalenie rogówki, zapalenie tęczówki, jaskra itd.;
  • łzawienie oczu a covid – Amerykańska Akademia Okulistyki potwierdziła, że istnieje prawdopodobieństwo, że COVID u niektórych chorych doprowadza do powstania zapalenia spojówek, którego objawem może być nadmierne łzawienie oczu, zaczerwienienie oczu oraz bólu oczu;
  • przeziębienie również może stać się przyczyną łzawienia oczu;
  • łzawienie oczu lub oka od słońca – popularnym czynnikiem drażniącym oko są promienie UVA i UVB, które prowadzą do uszkodzenia soczewki i rogówki, jeśli nie zabezpieczysz swoich oczu przed kontaktem ze słońcem w dostateczny sposób, to narażasz się nie tylko na łzawienie czy szczypanie oczu, ale też na poważne choroby narządu wzroku, warto pamiętać o ochronie przez cały rok, gdyż zimą promieniowanie słoneczne odbija się od śniegu i jest wtedy jeszcze bardziej niebezpieczne niż latem.

Nadprodukcja łez może również wynikać z kontaktu ze środkiem drażniącym, np. choćby z cebulą.

Łzawienie oczu – domowe sposoby

Kluczową sprawą jest odkrycie, co jest przyczyną łzawienia oczu akurat w Twoim przypadku.  Być może ukojenie przyniesie Ci po prostu przemycie oczu zimną wodą z kranu lub solą fizjologiczną. Ta metoda zazwyczaj bywa pomocna, gdy do oka przedostanie się ciało obce lub też da chwilowe ukojenie podczas alergii sezonowej.

łzawienie oczu - jak zapobiec

Jakie są jeszcze inne domowe sposoby na łzawienie oczu?

Okłady z rumianku – rumianek ma działanie przeciwzapalne, dlatego w wielu sytuacjach może przynieść ukojenie Twoim oczom. Najlepiej, aby rumianek był odrobinę ciepły, warto zastosować okłady również dla małych dzieci.

Zadbaj o ograniczenie kontaktu z monitorami i ekranami komputerów, telefonów, telewizorów itp., latem noś okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Z pewnością zmiana nawyków może pomóc Ci pozbyć się problemu związanego z łzawieniem oczu.

W trakcie nasilenia sezonowej alergii w przypadku wady wzroku noś jednorazowe soczewki kontaktowe, aby ograniczyć ilość alergenów, przedostających się na powierzchnię oka.
Wykonywanie delikatnego masażu powiek.

Katar i łzawienie oczu – jak leczyć?

Istnieje wiele przyczyn łzawienia oczu, dlatego też sposoby leczenia różnią się od siebie. Jeśli łzawienie nie ustępuje przez 2-3 dni z rzędu lub sukcesywnie się powtarza, należy udać się do lekarza. Wiele osób zastanawia się, od jakiego specjalisty warto rozpocząć. Otóż na początku warto udać się do internisty i opisać wszystkie zaobserwowane okoliczności, w jakich pojawia się łzawienie oczu. Dzięki temu będzie on wiedział, do jakiego specjalisty powinieneś następnie się udać. Być może konieczne będzie skorzystanie z pomocy okulisty, ale niewykluczona jest również wizyta u alergologa czy laryngologa. Lekarz może wtedy zlecić dalsze leczenie, np. stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwgrzybicznych, przeciwbólowych, antybiotyków lub kropli na łzawienie oczu.

łzawienie oczu

Krople na łzawienie oczu

Zespół Suchego Oka to obecnie niemal choroba cywilizacyjna. Coraz więcej osób, nawet poniżej 30. roku życia boryka się z suchymi oczami, które w konsekwencji szczypią, są zmęczone, zaczerwienione i łzawiące. W takim przypadku konieczne stają się krople na pieczenie i łzawienie oczu.

Najlepiej wybierz taki preparat, który będzie pozbawiony konserwantów, ponieważ mogłyby dodatkowo podrażnić oczy. Okuliści polecają produkty, zawierające hialuronian sodu, mający działanie nawilżające i kojące dla oczu. Do tego wybierz krople na łzawienie oczu przeznaczone do używania przez kilka miesięcy po otwarciu opakowania. Używaj preparatu regularnie lub też doraźnie, gdy odczuwasz dużą suchość oczu bądź gdy dokucza Ci łzawienie oczu.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.