Czy soczewki są bezpieczne dla oka?
Soczewki kontaktowe to jeden ze sposobów korekcji wad wzroku. Bierzesz go pod uwagę, ale obawiasz się, że mogą Ci zaszkodzić? Sporo osób, które nigdy wcześniej nie korzystały z soczewek kontaktowych, ma podobne obawy. Dystans wobec nowoczesnej metody jaką stanowią szkła kontaktowe, wynika zapewne z wizji ciała obcego w naszym oku. A jak jest naprawdę? Przekonaj się i czytaj dalej!
Soczewka kontaktowa – czy może uszkodzić oko?
Soczewka kontaktowa nie powinna wzbudzać obaw. Jeżeli stosujemy szkła kontaktowe zgodnie z zaleceniami producenta oraz zachowujemy zasady higieny i pielęgnacji soczewek – nic nam nie grozi.
Noszenie soczewek kontaktowych bardzo ułatwia życie. Jeżeli nabędziemy odpowiednich nawyków i zastosujemy się do wskazówek optometrysty – z pewnością szybko docenimy zalety tych niewielkich akcesoriów. I właśnie wizyta u okulisty jest pierwszym krokiem na drodze zapewnienia sobie bezpieczeństwa i komfortu.
Soczewki kontaktowe, jeśli będą prawidłowo dopasowane do użytkownika, będą niewyczuwalne. Zapewniają doskonałe pole widzenia – większe niż w przypadku noszenia okularów korekcyjnych. Szkła kontaktowe są niezwykle wygodną alternatywą dla osób, których wada wzroku jest znaczna.
Okulary o parametrach kilku lub kilkunastu dioptrii, wiążą się nieodzownie z pewnym ciężarem szkieł. Pomimo nowoczesnych technik, pewnych praw fizyki przeskoczyć się nie da. Dlatego zmiana z oprawek korekcyjnych na soczewki kontaktowe stanowi fundamentalną zmianę w komforcie codziennego użytkowania.
Soczewki kontaktowe dla aktywnych
Soczewki kontaktowe to doskonałe rozwiązanie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie. Okulary korekcyjne mogą stanowić dość poważne utrudnienie, gdy idzie o pewną dynamikę ruchu i prędkość. Owszem, istnieją techniczne udoskonalenia konstrukcyjne oprawek korekcyjnych. Jednak gra w koszykówkę, piłkę nożną czy siatkówkę z okularami na nosie – to utrudnienie. Ryzyko upadku czy zderzenia z innym zawodnikiem jest duże.
Bezpieczeństwo noszenia soczewek kontaktowych
Soczewki kontaktowe są bezpieczną metodą korekcji wad wzroku. Zapewniają komfort i są łatwe w codziennym stosowaniu. Żeby uniknąć kłopotów i powikłań należy trzymać się pewnych zasad i nie pozwalać sobie na nonszalancję w kwestii higieny.
Negatywne skutki noszenia soczewek
Negatywne skutki noszenia soczewek są możliwe, gdy użytkownik zlekceważy zasady. Oko jest strukturą bardzo wrażliwą i mogą zdarzać się podrażnienia oraz stany zapalne. Mogą one wynikać z nieprawidłowego dopasowania soczewek lub z niestosowania się do zaleceń.
Dopasowanie parametrów
Warunkiem bezpieczeństwa podczas noszenia soczewek kontaktowych, jest właściwe dopasowanie mocy i parametrów. Dlatego jeśli chcesz zdecydować się na soczewki kontaktowe – umów się na wizytę u okulisty. Podczas badania wzroku lekarz ustali wszystkie potrzebne informacje i poinstruuje Cię jak zakładać soczewki. Okulista zapyta Cię o tryb życia i pracę, aby zasugerować noszenie soczewek kontaktowych w odpowiednim trybie, np. dwutygodniowym.
Tryb noszenia
O trybie noszenia soczewek kontaktowych możesz też samodzielnie zdecydować, jeśli zachodzi potrzeba zmiany. Koniecznie zwracaj uwagę na informacje od producentów i stosuj się do nich. Problemy ze wzrokiem i dyskomfort mogą się pojawić np. gdy nosisz soczewki dłużej niż pozwalają na to jej właściwości. Istnieje wówczas ryzyko przesuszania się gałki ocznej i nieprzyjemnych podrażnień.
Spanie w soczewkach
Noszenie soczewek kontaktowych będzie bezpieczne i bezproblemowe pod warunkiem, że wdrożymy pewne nawyki do swojej codzienności. Problem może się pojawić, gdy zapomnimy o naszych soczewkach (a to znaczy też, że są świetnie dopasowane, skoro zapominamy o ich istnieniu).
Gdy idziemy spać mając soczewki na oczach, możemy wywołać stan zapalny. Niedotlenione oczy stają się zbyt suche, co może prowadzić do powikłań. Jeżeli tryb życia i pracy sprawia, że trudno Ci temu zaradzić – rozważ wybór soczewek całodobowych. Tę decyzję powinieneś skonsultować z okulistą lub optometrystą.
Higiena i pielęgnacja soczewek
Noszenie soczewek może wiązać się stanami zapalnymi oka. Jednak przyczyna tkwi nie w samych soczewkach, lecz w braku dbałości i higienę. Zakładanie i ściąganie szkieł kontaktowych musi być połączone z nawykiem dokładnego mycia rąk. Niezbędne jest także pielęgnowanie soczewek za pomocą specjalnych płynów.
Soczewki przy każdym zdjęciu muszą zostać oczyszczone i zanurzone w roztworze. Dzięki temu zachowują elastyczność i odpowiedni stopień nawilżenia. Nie można używać do tego zwykłej wody. Płyn do pielęgnacji soczewek jest precyzyjnie opracowanym roztworem, który dezynfekuje soczewki. Każdorazowo płyn powinien być wylewany po nocnym przechowywaniu soczewek. Inną ważną kwestią jest zwracanie uwagi na termin przydatności płynu. Jako że jest to specjalistyczna mieszanka – substancje w niej zawarte ulegają utlenianiu. Po upływie daty ważności płyn traci swoje właściwości i nie zapewnia już odpowiedniej higieny.
Nawyk ważny dla kobiet
Noszenie soczewek kontaktowych w kontekście zachowania higieny, muszą wziąć do serca kobiety wykonujące makijaż. Zasada jest prosta: najpierw zakładamy soczewki, potem robimy makijaż. A na koniec dnia: najpierw zdejmujemy soczewki, potem robimy demakijaż.
Czy soczewki psują wzrok?
Czy spotkałeś się z historiami, że po roku czy kilku latach noszenia szkieł kontaktowych, komuś pogorszył się wzrok? Jest to bardzo prawdopodobne. Tylko nie ma nic wspólnego z soczewkami! Nasz wzrok może ulegać pogorszeniu bez związku z metodą korekcji wad wzroku.
Przede wszystkim należy pamiętać, że z każdym rokiem nie stajemy się młodsi. Naturalną koleją rzeczy jest starzenie się , a konsekwencją stopniowe osłabianie narządów zmysłu. Ale jeśli do starości mamy jeszcze sporo czasu, a wzrok się pogarsza – ma to zapewne związek z trybem naszego życia i pracy. Czasem mamy też do tego predyspozycje genetyczne.
Niestety, ale towarzyszące nam wciąż urządzenia elektroniczne i ekrany są przyczyną pogarszania się wzroku. Pracujemy przed komputerem i mnóstwo codziennych spraw załatwiamy przez internet. Tego uniknąć się nie da. Możemy jednak zadbać o kondycję oczu wykonując ćwiczenia i gdy tylko to możliwe – odrywać wzrok od monitora i spoglądać za okno. Dla zachowania zdrowych oczu ważne jest spędzanie czasu w otwartej przestrzeni, najlepiej na łonie natury, gdzie możemy naturalnie ćwiczyć oczy patrząc na obiekty położone w różnych odległościach.
Czy soczewki kolorowe są bezpieczne?
Czy soczewki kolorowe są bezpieczne dla oka? Przecież muszą w nich być zawarte jakieś barwniki tworzące te fascynujące efekty. Bez obaw! Pigment zastosowany do produkcji kolorowych szkieł kontaktowych jest dla oka całkowicie bezpieczny. Soczewka kolorowa jest zbudowana w taki sposób, że barwnik nie ma żadnego kontaktu z gałką oczną. Zatem podobnie jak w przypadku innych soczewek kontaktowych – warunkiem bezpieczeństwa jest właściwa higiena i prawidłowe dopasowanie.
Podsumowanie
Podsumowując i odpowiadając na pytanie postawione na początku: czy soczewki są bezpieczne dla oka? Oczywiście, że są bezpieczne. Należy pamiętać o zasadach ich używania i nie dokonywać wyboru szkieł kontaktowych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
- Zasady bezpieczeństwa stosowania soczewek kontaktowych:
- Parametry soczewek i ich moc może określić okulista lub optometrysta.
- Nie wolno nosić soczewek dłużej niż zaleca producent.
- Spanie w soczewkach, które nie są całodobowe, jest szkodliwe.
- Zakładaj i zdejmuj soczewki czystymi rękami.
- Oczyszczaj soczewki specjalnym płynem i dbaj o ich nawilżenie.
- Zwracaj uwagę na termin przydatności płynu do soczewek.