Badanie dna oka – jak wygląda i co pomaga wykryć?
Oftalmoskopia, czyli badanie dna oka to proste i nieinwazyjne badanie, które gra niezwykle ważną rolę w kontroli zdrowia pacjenta. Pomaga wykryć nie tylko różnorakie choroby oczu, ale i schorzenia takie jak cukrzyca czy anemia. W tym artykule dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o badaniu dna oka.
Badanie dna oka – jakie choroby wykrywa?
Istnieje wiele chorób, które wpływają na cały organizm – w tym oczy. Dlatego badanie dna oka jest ważnym narzędziem w diagnostyce schorzeń wykraczających poza obszar samego wzroku. Choroby, które można wykryć za pomocą tego badania to m.in.:
- Cukrzyca
- Miażdżyca
- Nadciśnienie tętnicze
- Zmiany nowotworowe w mózgu
- Udar mózgu
- Zaburzenia neurologiczne/układu nerwowego
- Anemia
- Białaczka
W przypadku chorób oczu są to:
- Jaskra i inne choroby nerwu wzrokowego
- Zwyrodnienia plamki żółtej
- Uszkodzenia siatkówki
- Zaburzenia błony naczyniowej
- Choroby ciała szklistego
- Inne choroby dna oka
Jak widać, badanie dna oka jest bardzo wszechstronne i pomocne w diagnostyce wielu powszechnych chorób – dlatego też powinno ono być wykonywane regularnie. Dla osób młodych polecana jest częstotliwość badań raz na 3 lata.
Osoby powyżej 40. roku życia powinny udawać się na oftalmoskopię co 2 lata. Dla osób, które ukończyły 50. rok życia, wskazane jest zaś badanie dna oka raz na rok. Choroby oczu to poważna sprawa – więcej na temat ich objawów, przyczyn i leczenia dowiesz się na naszym blogu.
Badanie dna oka – na czym polega?
Badanie dna oka jest szybkie, bezbolesne i nieskomplikowane. Oczy pacjenta zakrapiane są specjalnym preparatem, który działa rozkurczowo na mięśnie zwieracza oka.
Przez to źrenica rozszerza się, co umożliwia lekarzowi zajrzenie w głąb oka. Może on wtedy łatwo zaobserwować wszelkie zmiany na siatkówce, plamce żółtej, błonie naczyniowej, a także na ciele szklistym.
To, w jaki sposób lekarz podchodzi do oględzin, zależy od wybranej przez niego metody badania. Wyróżniamy dwie główne:
Badanie dna oka bezpośrednie
Badanie odbywa się za pomocą wziernika ocznego. Jest to silne skoncentrowane źródło światła, za pomocą którego oświetlany jest narząd wzroku – dzięki temu dno oka jest doskonale widoczne.
Kolejną metodą bezpośredniego badania dna oka jest również badanie OCT – więcej na jego temat znajdziesz w artykule.
Badanie dna oka pośrednie
Do oftalmoskopii pośredniej lekarz używa lampy szczelinowej – uniwersalnego sprzętu do badania oczu. Pacjent opiera podbródek oraz czoło na podpórkach w urządzeniu. W tym badaniu lekarz może wykorzystać tzw. wziernik Fisona – czyli źródło światła wbudowane w specjalne okulary, które zakłada pacjent.
Przy bezpośrednim badaniu dna oka lekarz może również użyć trójlustro Goldmana, które nakłada się prosto na oko. Ta metoda wymaga już miejscowego znieczulenia – dzięki niej lekarz jest w stanie obejrzeć oko od środka ze wszystkich stron.
Badanie oka – ile trwa?
Badanie oka to szybki i nieskomplikowany zabieg. Po zakropleniu oczu pacjent musi odczekać około 20 minut, aby preparat zaczął działać i aby źrenice stały się odpowiednio rozszerzone. Samo badanie trwa jednak nie dłużej niż 10 minut.
Nie wiesz, ile będziesz musiał czekać na informację, jak przebiegło Twoje badanie dna oka? Wyniki otrzymuje się zaraz po badaniu, jako że polega ono na manualnej ocenie przez lekarza. Może on podzielić się swoimi uwagami już w trakcie oględzin.
Badanie dna oka – wskazania
Kto powinien zgłosić się na oftalmoskopię? Wskazania do badania dna oka to m.in.:
- Wszelkie pogorszenie wzroku – osłabiona ostrość wzroku, wzrok tunelowy, mroczki w polu widzenia lub długotrwały światłowstręt
- Choroby naczyniowe takie jak cukrzyca, miażdżyca czy nadciśnienie
- Duża wada wzroku powyżej –3,5 dioptrii
- Udar
- Urazy głowy
- Zez
- Migreny
Badanie dna oka a jazda samochodem
W dzień badania dna oka musisz zrezygnować z prowadzenia samochodu – na wizytę najlepiej przyjechać taksówką lub transportem publicznym. Preparat rozszerzający źrenice, który jest używany przy badaniu dna oka, zaburza bowiem widzenie.
Wzrok powinien wrócić do normy po około 4 godzinach. Więcej o tym, jak rozszerzone źrenice wpływają na widzenie, znajdziesz na naszym blogu.
Po badaniu oko jest również wyjątkowo wrażliwe na światło. Warto chronić oczy od słońca – nawet w pochmurny dzień. Warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne na dzień badania – dzięki nim unikniesz niepotrzebnego dyskomfortu w drodze do domu.
Badanie dna oka – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje badanie dna oka? Zależy to oczywiście od miejsca, w którym się znajdujesz, wybranej przez Ciebie kliniki, a także metody stosowanej przez lekarza. Cena w większości polskich miast waha się pomiędzy 50 a 200 zł.
Możesz również udać się na badanie do publicznej przychodni – wtedy potrzebne Ci będzie skierowanie. Jest to jednak nieduża ilość pieniędzy względnie do tego, jak ważna jest regularna kontrola własnego zdrowia.
Oftalmoskopia to łatwe badanie, dzięki której będziesz mógł uniknąć wielu poważnych chorób. Udawaj się na regularne badanie dna oka zgodnie z zaleceniami i ciesz się doskonałą formą przez całe życie.