6


grudnia

Ile kosztują twarde soczewki kontaktowe?

Niektórzy mogą być zdziwieni różnicą cen pomiędzy soczewkami kontaktowymi twardymi a miękkimi – w końcu to prawie to samo, prawda? Nic bardziej mylnego. Różnią się one przeznaczeniem, technologią wykonania, a także sposobem dopasowania do osoby. 

Podczas gdy soczewki miękkie są stosowane w korekcji wad refrakcji, twarde szkła kontaktowe stosowane są w poważniejszych chorobach, takich jak stożek rogówki czy skomplikowane wady wzroku. W takim razie, ile kosztują soczewki twarde? Na to pytanie odpowiemy w artykule.

Ile kosztują twarde soczewki kontaktowe – co wpływa na ich cenę?

Miękkie soczewki dopasowują się do oka. Są produkowane masowo i dostępne w kilku parametrach, może kupić je każdy w sklepie internetowym czy drogerii. W przypadku twardych soczewek kontaktowych sytuacja wygląda odwrotnie – to oko dopasowuje się do nich. Więcej na temat tego, czym się różnią soczewki kontaktowe twarde i miękkie, dowiesz się tutaj.

Dzięki temu możliwe jest skorygowanie wadliwego kształtu rogówki, lub wstrzymanie postępu wad wzroku u dzieci i dorosłych – zwłaszcza astygmatyzmu oraz krótkowzroczności. W takim przypadku są to soczewki ortokorekcyjne – czym są i dla kogo takie rozwiązanie będzie odpowiednie? Te informacje znajdziesz w artykule.

Takie rozwiązanie wymaga jednak szczegółowego dopasowania indywidualnie do parametrów i kształtu każdego oka. Samo dopasowanie ich jest więc droższe niż dopasowanie soczewek miękkich. 

Soczewki twarde są więc droższe niż soczewki kontaktowe miękkie. Jednak są one od nich również dużo trwalsze. Podczas gdy obecnie najdłuższy zalecany tryb noszenia soczewek miękkich to miesiąc (w rzadszych sytuacjach – kwartał) – ich twardy odpowiednik może być użytkowany nawet 2 lata. 

Tak długi czas użytkowania jest możliwy ze względu na większą odporność materiału na zużycie, a także dużo wyższy poziom tlenoprzepuszczalności. Przy długoterminowym noszeniu jednej pary twardych soczewek kontaktowych niezbędne jest utrzymanie ich w czystości. Jak je pielęgnować? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz tutaj.

Ile kosztują twarde soczewki kontaktowe? Aktualne ceny w 2022 roku

Skoro wiesz już, co wpływa na cenę szkieł kontaktowych, to czas dowiedzieć się – ile kosztują soczewki twarde? Cena będzie oczywiście zależała od miasta, do którego się udasz i kliniki, której powierzysz ich dobór. W 2022 roku średnia cena soczewek kontaktowych twardych wahała się od 1000 do nawet 2000 zł za parę, wraz z wizytą kwalifikacyjną.

Do tego dochodzi nieznaczny koszt preparatów do ich pielęgnacji, takich jak płyny dezynfekujące czy tabletki odbiałczające. Będzie on wynosił około 100 zł na rok, zakładając, że jedna butelka płynu o wartości 35 zł jest wystarczająca na 3 miesiące. Tanie i wydajne akcesoria do pielęgnacji soczewek twardych możesz nabyć tutaj.

Jest to znaczna kwota do wydania jednorazowo, jednak przy długoterminowym użytkowaniu soczewek ich koszt się zmniejsza. Przyjmując, że za soczewki kontaktowe twarde wraz z dwuletnim zapasem preparatów do pielęgnacji zapłaciłeś 1700 PLN – dzienny koszt twardych soczewek to jedynie 2 PLN i 38 gr.

W tym przypadku ich dzienna cena jest nawet niższa, niż jednodniowych soczewek kontaktowych miękkich, która wynosi około 2 zł i 66 gr. Mimo dużego jednorazowego wydatku, ich koszt zwraca się wraz z upływem czasu.

Komfort widzenia i zdrowie oczu, które zapewniają soczewki kontaktowe twarde, są zdecydowanie warte swojej ceny. Dlatego nie pozwól, aby ta cena Cię zraziła – w końcu na zdrowiu się nie oszczędza!

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.