Mroczki przed oczami – przyczyny i sposób leczenia
Zazwyczaj plamki, błyski czy muszki nie są kojarzone z groźnymi chorobami, a jedynie ze zbyt szybkim wstaniem z łóżka. Jednak niekiedy mroczki przed oczami to może być pierwszy sygnał, jaki wysyła Ci organizm. Wtedy oznacza to poważne schorzenie, wymagające konsultacji lekarskiej. Dlatego dowiedz się, czym są takie mroczki, a przede wszystkim, jakie są przyczyny ich powstawania.
Czym są mroczki przed oczami?
Przede wszystkim mroczki przed oczami to ubytki w polu widzenia. Tego typu problem jest różnie określany – jako błyski, męty, pręciki bądź muszki. Ich pojawienie się skutecznie ogranicza obszar widzenia. Jednak zazwyczaj jest to chwilowa zmiana, która nie ma wpływu na codzienne funkcjonowanie. Oprócz tego często pojawia się po spojrzeniu na jasną ścianę, jasny obszar lub niebo.
Niekiedy mroczki przed oczami u dzieci lub dorosłych to objawy poważnych chorób narządu wzroku, dlatego ważna jest stała obserwacja i poznanie prawdziwej przyczyny tego problemu.
Mroczki przed oczami – objawy
Zwróć uwagę na to, że mroczki przed oczami mogą występować razem z innymi symptomami np. bólem karku i pod powiekami. Poza tym powodują ograniczenie ostrości widzenia, zawroty głowy i swędzenia oka. W takim przypadku mroczki przed oczami i ból głowy mogą świadczyć o poważniejszej przyczynie tego schorzenia.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Nie zawsze mroczki muszą oznaczać poważną chorobę. W końcu zupełnie naturalne jest to, że dużo częściej pojawiają się u osób powyżej 50. roku życia. Ma to związek ze starzeniem się narządu wzroku, przez co dochodzi do rozpadania i skurczenia się ciała szklistego. Oprócz tego ciecz szklista staje się bardziej płynna. Warto również zaznaczyć, że elementy, które tam pływają, ograniczają dopływ światła, więc mniej go przedostaje się do siatkówki.
Nie oznacza to, że powinieneś lekceważyć mroczki przed oczami. Przyczyny czasem bywają dość groźne, więc koniecznie je poznaj i w razie konieczności udaj się do specjalisty.
Mroczki przed oczami po wstaniu
Bardzo często mroczki przed oczami u dziecka mają związek ze zbyt szybkim wstawaniem z krzesła czy łóżka. Choć oczywiście to zjawisko jest też dość powszechne u dorosłych. Tym bardziej, jeśli prowadzisz siedzący tryb życia. To właśnie brak częstej zmiany pozycji ogranicza dopływ krwi do mózgu.
Mroczki przed oczami po wstaniu przede wszystkim pojawiają się przy gwałtownym ruchu, ponieważ dochodzi wtedy do nagłego spadku ciśnienia.
Choroby siatkówki
Oderwanie się siatkówki od naczyniówki może powodować powstawanie mroczków przed oczami. Po prostu krew przedostaje się do ciała szklistego i to właśnie te komórki sprawiają wrażenie mroczków.
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia cukrzycowa powstaje u osób, które przez długi czas chorują na cukrzycę. Ten stan chorobowy ma ogromny wpływ na pogorszenie jakości widzenia – czasem prowadzi do poważnego upośledzenia tego narządu, a w konsekwencji do utraty wzroku. Mroczki przed oczami to jeden z pierwszych sygnałów tego, że masz problem z retinopatią.
Guz wewnątrzgałkowy
Mroczki mogą być sygnałem, że rozwija się u Ciebie guz wewnątrzgałkowy, który rozrasta się, a w konsekwencji naciska na nerw wzrokowy. Wówczas dochodzi też do wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Skutkiem takiego stanu są mroczki przed oczami, ból oczu oraz znaczne pogorszenie jakości widzenia.
Migrena
Aż 30% światowej populacji zmaga się z migreną. Bardzo często zwiastunem kolejnego ataku są właśnie mroczki, które pojawiają się ok. godzinę przed zwiększeniem bólu. Zazwyczaj przybierają formę błysków.
Ciało obce w oku
Pojawienie się ciała obcego w oku prowadzi do mroczków, paciorków lub ogólnego pogorszenia jakości widzenia. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma to, żebyś jak najszybciej pozbył się muszki owocówki, paprochu czy piasku. W tym celu wykorzystaj wodę lub sól fizjologiczną – koniecznie powstrzymaj się od pocierania oczu.
Nadciśnienie
Mroczki przed oczami to może być jeden z pierwszych sygnałów, świadczących o nadciśnieniu tętniczym. Zazwyczaj występują też inne objawy np. zawroty głowy, kołatanie serca oraz szumy w uszach.
Anemia
Niedobór witaminy B12 i żelaza prowadzi do anemii. Znowu ta choroba objawia się wieloma przykrymi dolegliwościami – w tym również mroczkami. Oprócz tego możesz borykać się z ogólnym osłabieniem organizmu, bladością skóry, brakiem apetytu i kołataniem serca.
Po operacji zaćmy
Po operacji zaćmy oczy potrzebują kilku dni czy nawet tygodni na przyzwyczajenie się do nowych warunków widzenia. W tym czasie mogą pojawiać się mroczki przed oczami. Jednak ten stan zazwyczaj ma charakter przejściowy, który mija już po przystosowaniu się do obecnej ostrości.
Choroby ciała szklistego
Niekiedy mroczki są związane z chorobami ciała szklistego. To jeden z głównych objawów wylewu krwi do komory ciała szklistego. Przyczyną takiego problemu może być mechaniczny uraz głowy lub zbyt duży nacisk na gałkę oczną. Prowadzi to do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a to znowu do ich przerwania. W konsekwencji komórki krwi wylewają się do ciała szklistego. Ten stan jest postrzegany jak mroczki. Poza tym nie jest groźny, bo po pewnym czasie dochodzi do samoczynnego wchłonięcia tej krwi.
Mroczki przed oczami – jak się ich pozbyć?
Najtrafniejszy sposób leczenia błysków czy paciorków jest uzależniony od przyczyny. Dlatego na wstępie konieczna jest wizyta u okulisty bądź neurologa. Każdy z tych specjalistów wykona szereg specjalistycznych badań, a dopiero wtedy możliwe będzie poznanie powodu, przez który powstają mroczki przed oczami. Jak się ich pozbyć? Czasem konieczna jest operacja, bo tylko ona pozwala usunąć guz wewnątrzgałkowy, jaskrę lub po prostu poradzić sobie z odklejoną siatkówką. Niekiedy zupełnie wystarczające są leki na cukrzycę lub obniżające ciśnienie tętnicze. Jeśli przyczyną jest przerwanie naczyń krwionośnych, to zazwyczaj w ogóle nie stosuje się leczenia farmakologicznego, bo objawy same mijają po kilku dniach.
Domowe sposoby na mroczki przed oczami
Istnieją naturalne i naprawdę proste sposoby walki z błyskami czy paciorkami, które pojawiają się przed oczami. Jednak sprawdzą się tylko wtedy, gdy ma to związek ze zbyt nagłym wstawaniem lub gwałtowną zmianą pozycji. W takiej sytuacji zadbaj o wolniejsze ruchy, a tym samym z pewnością ograniczysz to niezbyt miłe wrażenie. Pamiętaj także o odpoczynku, bo mroczki przed oczami często mają związek ze zbyt dużym zmęczeniem organizmu lub samych oczu. Poświęć też chwilę w ciągu dnia na relaksujący okład z naturalnych ziół bądź gimnastykę oczu. Wtedy z pewnością skutecznie je wzmocnisz.
Kluczowe znaczenie mają przerwy podczas pracy w pozycji siedzącej, aby krew mogła w odpowiednich ilościach przedostawać się do mózgu. Wówczas nie będziesz musiał obawiać się mroczków.