15


czerwca

Dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Badania potwierdzają, że nieco ponad połowa Polaków ma jakiś problem z narządem wzroku. Najczęściej są to proste wady wzroku, ale także popularne choroby oczu jak, np. jaskra, czy zaćma. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że wiele z tych wad i chorób jesteśmy w stanie skutecznie zahamować lub wyleczyć. Jednak jest to możliwe tylko dzięki regularnym badaniom wzroku.

Badania okulistyczne – co warto wiedzieć?

Dzięki regularnym badaniom wzroku możliwe jest szybkie wykrycie wad i chorób. To z kolei przekłada się na szybszą reakcję, czyli podjęcie korekcji lub leczenia. W ten sposób możesz uniknąć o wiele poważniejszych konsekwencji. Wiele wad wzroku można w porę zahamować, a choroby można skutecznie leczyć. Dlatego warto wiedzieć więcej w temacie badań wzroku. Przede wszystkim nie bagatelizuj objawów, które mogą wskazywać na problem z narządem wzroku, np. ból oczu, infekcje, problem z ostrością widzenia itp. Zorientuj się także, czy nie masz obciążeń genetycznych i koniecznie poinformuj o tym specjalistę podczas badania. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego specjalisty i zapisanie się na badanie.

Badanie wzroku – do kogo się udać?

Planując wybrać się na badanie wzroku należy zdecydować do jakiego specjalisty chcemy się udać. Do wyboru masz dwie opcje – okulista lub optometrysta. Różnica między nimi jest dość istotna i trzeba ją wziąć pod uwagę planując wizytę.

Okulista

To przede wszystkim lekarz, który nie tylko zbada wzrok pod kątem wady, ale również sprawdzi oczy pod kątem chorób. Do okulisty możesz się również udać, gdy konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego lub podjęcie leczenia.

Optometrysta

To osoba, która specjalizuje się w korekcji wad wzroku i doborze soczewek kontaktowych. U optometrysty wyedukujesz się w zakresie zakładania, ściągania i pielęgnacji soczewek. Ten specjalista wypisze Ci receptę na okulary bądź soczewki jednak nie podejmie leczenia w przypadku choroby oczu.

dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Wizyta u okulisty – jak przebiega?

Wizyta u specjalisty rozpoczyna się szczegółowym wywiadem z pacjentem. Zostaniesz zapytany o przyjmowane leki, problemy ze wzrokiem, przebyte choroby itd. Następnie okulista lub optometrysta przejdzie do badania. Za pomocą kilku sprzętów zostanie zbadany Twój wzrok. U okulisty to badanie może potrwać dłużej ponieważ oczy są badane również pod kątem chorób, np. mierzenie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, badanie dna oka, pomiar grubości rogówki itp. W przypadku, gdy wyjdzie Ci jakaś wada to otrzymasz receptę na okulary korekcyjne lub na soczewki kontaktowe (w zależności jaką formę korekcji preferujesz). Omówienie stanu zdrowia twoich oczu to ostatni etap. Jeśli nie masz dużych problemów z oczami i chcesz nosić soczewki to najlepiej chodzić na wizyty do optometrysty.

Jak często wykonywać badania okulistyczne?

Regularność wykonywania badań zależy od wieku, wykonywanej pracy i od tego, czy wcześniej została wykryta już jakaś wada. W przypadku, gdy nie masz stwierdzonej żadnej wady wzroku lub choroby oczu to wystarczy, że udasz się na badanie raz na dwa lata. Jeśli jednak masz problemy z oczami, pracujesz w trudnych warunkach lub gdy masz ukończone 40 lat to wykonuj badania przynajmniej raz w roku.

dlaczego warto regularnie badać wzrok?

Ile kosztuje badanie u okulisty?

Badania wzroku i oczu nie są drogie w stosunku do innych badań. Wszystko zależy o tego jakiego specjalistę wybierzesz, od miasta, w którym mieszkasz lub od miejsca wizyty. Jeśli chcesz zaoszczędzić to możesz skorzystać z badania przez NFZ – wtedy nic nie płacisz. Jednak wiąże się to zazwyczaj z długim czasem oczekiwania na wizytę. Gdy zależy Ci na szybkim terminie to skorzystaj z prywatnych usług w gabinetach lub placówkach handlowych. Wtedy koszt takiego badania może wahać się od około 30 złotych do 150 złotych. Cenę warunkuje wiele czynników, więc są to jedynie orientacyjne koszty.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.