28


stycznia

Na co zwrócić uwagę, kupując soczewki jednodniowe toryczne?

Nadal szacuje się, że wiele osób z astygmatyzmem nosi soczewki sferyczne zamiast torycznych, które są typowo dostosowane do ich wady. Wynika to z nieprawidłowego wykonania badań wzroku lub też z uprzedzeń względem modeli torycznych. Koniec z tym! Poznaj całą prawdę na temat soczewek torycznych i powodów, dla których to właśnie nimi należy korygować astygmatyzm.

Co oznacza toryczność soczewek?

Soczewki toryczne zostały skonstruowane tak, aby były w stanie skutecznie skorygować wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm. Przy pomocy miękkich modeli można obecnie bez problemu zniwelować skutki nawet bardzo dużej wady. Szkła toryczne są przeznaczone dla osób, które potrzebują korekcji cylindrycznej powyżej 0,75 dioptrii.

Szczególnie warto zwrócić uwagę na specyficzną budowę soczewek dla astygmatyków. Otóż ich kształt kojarzy się z piłką do rugby. W praktyce oznacza to tyle, że w różnych miejscach na soczewce moc refrakcyjna i skupiająca jest różna, zarówno gdy spojrzy się na przekrój pionowy, jak i poziomy.

Problem polegał na tym, że jeszcze niedawno sporej części osób, które decydowały się na noszenie soczewek kontaktowych, przepisywano soczewki sferyczne. Niestety likwidowały one jedynie część problemu. Na szczęście dzisiejsze szkła toryczne zostały już na tyle ulepszone, że są komfortowe, bezpieczne i co najważniejsze skuteczne. Zatem bez obaw możesz używać ich przy astygmatyzmie.

soczewki jednodniowe toryczne

Czym jest astygmatyzm?

Aby jeszcze lepiej zrozumieć istotę soczewek torycznych, warto cofnąć się o kilka kroków i wyjaśnić, czym charakteryzuje się astygmatyzm. Otóż jest to wada wzroku, charakteryzująca się nieostrym widzeniem obiektów, znajdujących się zarówno z daleka, jak i z bliska. Nieleczony astygmatyzm negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie i realizację ambicji zawodowych. W końcu z utrudnia to tak wiele czynności, np. jazdę samochodem, czytanie gazety, pracę na komputerze itd. Dlatego tak ważne staje się jak najszybsze wykonanie badania wzroku u optometrysty lub okulisty.

Dopiero na tej podstawie specjalista może zalecić zastosowanie okularów lub szkieł kontaktowych. Gdy zdecydujesz się na soczewki, to jedyną wartą uwagi opcją będą modele toryczne, gdyż tylko one pozwolą znów cieszyć się prawidłową ostrością widzenia.

Nosisz soczewki lub okulary i nadal masz problem z brakiem ostrości? Być może winę ponosi problem z astygmatyzmem. Oto inne najczęstsze objawy tej wady wzroku:

  • ból głowy, a nawet migreny,
  • ból oczu lub oka,
  • zaczerwienienie oka i pieczenie,
  • problemy z widzeniem przestrzennym,
  • częste mrużenie oczu.

Dlaczego warto nosić soczewki toryczne?

Prawidłowe dopasowanie soczewek torycznych może sprawić, że odzyskasz prawidłową ostrość widzenia. Podczas badania wzroku specjalista będzie w stanie określić wszystkie parametry, jakie powinny charakteryzować Twoje soczewki toryczne.

na co zwrócić uwagę kupując soczewki jednodniowe toryczne

Wysokiej jakości praktyczny materiał

Musisz wiedzieć, że wysokiej jakości szkła toryczne wyróżniają się tym, że są naprawdę komfortowe i w niektórych przypadkach niemal niewyczuwalne podczas ich noszenia. Kluczowe jest to, aby zostały one wykonane z nowoczesnego materiału, najlepiej silikonowo-hydrożelowego lub po prostu z hydrożelowego.

Spory wybór modeli

Kolejnym aspektem, który przekonuje do noszenia soczewek torycznych, jest to, że można nabyć je obecnie w wielu różnych odsłonach. Zatem możesz zdecydować, czy lepiej sprawdzą się u Ciebie szkła toryczne jednodniowe, a może praktyczniejsze okażą się modele miesięczne. Ciekawą opcją, o której nadal niewiele osób wie, są soczewki dwutygodniowe oraz kwartalne i roczne. Najważniejsze jest to, by dopasować szkła do swojego trybu życia i indywidualnych preferencji.

Alternatywa dla nieatrakcyjnych okularów

Poza tym już nie musisz nosić okularów z grubymi szkłami, jak miało to miejsce dawniej. Soczewki toryczne to doskonały wynalazek, który do tego jest całkowicie dyskretny, więc nie ma wpływu na Twój wygląd. Jeśli dotąd było to dla Ciebie sporym problemem, to szkła kontaktowe mogą być świetną alternatywą.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.