28


lutego

Soczewki sferyczne a asferyczne – czym są i czym się różnią?

Podział na soczewki sferyczne i asferyczne to jedno z podstawowych kryteriów rozróżniających te produkty. Czym różnią się soczewki sferyczne od asferycznych? Czy można samemu zdecydować które będą dla nas lepsze? Sprawdźmy to!


Soczewki sferyczne a asferyczne – dlaczego istnieją różne rodzaje soczewek?

Soczewki sferyczne i asferyczne jedna z kilku istniejących kategorii produktów. Rynek soczewek kontaktowych jest bardzo urozmaicony, obfituje w nowatorskie rozwiązania. Użytkownicy mają do wyboru wiele typów, które pozwalają na stosowanie w różnych trybach. Jednym słowem – każdy może nosić soczewki, bowiem bez trudu możemy dobrać dla siebie odpowiednie produkty, dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Soczewki sferyczne i asferyczne różnią się budową. Zarówno pierwszy, jak i drugi rodzaj może być stosowany do korekcji tych samych wad wzroku – najczęściej krótkowzroczności i dalekowzroczności. Po co więc te różnice w budowie? Wyjaśnijmy szczegóły konkretnych produktów

Soczewki sferyczne – co to jest?

Soczewki sferyczne charakteryzują się bardzo dobrym wyostrzaniem obrazu w centralnej strefie pola widzenia. Obszar blisko krawędzi soczewki sferycznej jest przez to mniej wyraźny. Taki sposób korekcji sprawdza się świetnie u osób dotkniętych krótkowzrocznością.

Sferyczne soczewki mogą wywoływać niekorzystne zniekształcenia obrazu. Pod względem konstrukcji ten typ produktu stanowi wycinek kuli. Korekcja krótkowzroczności wymaga tzw. minusów, które są cieńsze pośrodku, a im bliżej peryferii soczewki, tym większa grubość. Dlatego poza centralnym punktem mogą pojawiać się deformacje.

Najczęściej wybierane są sferyczne soczewki miesięczne, dwutygodniowe i jednodniowe. Warto zaznaczyć, że opisane zjawisko może pojawić się przy wysokich wadach wzroku. Jeśli korzystasz z soczewek przy niewielkiej wadzie w skali kilku dioptrii – nie doświadczysz tych problemów.

Soczewki sferyczne i asferyczne - czym się różnią?

Dla użytkowników zmagających się z dalekowzrocznością są przeznaczone tzw. plusy. W tym przypadku konstrukcja soczewki tworzy najgrubszy obszar w środku, a im dalej od centrum soczewki, tym powierzchnia cieńsza.

Soczewki asferyczne – co to znaczy

Soczewka asferyczna oznacza inny typ budowy, wzorowany na kształcie elipsoidy. Taka konstrukcja sprawia, że soczewka asferyczna jest nieco bardziej spłaszczona w porównaniu do soczewki sferycznej. Moc soczewki asferycznej jest taka sama na całej powierzchni – zarówno w centralnym punkcie, jak i na jej peryferiach.

Mniejsza grubość soczewki asferycznej powoduje, że jest ona bardziej elastyczna. Niewielkie przesunięcia i zmiany położenia soczewki asferycznej nie powodują zmiany mocy optycznej. Dodatkową zaletą soczewki asferycznej jest ogniskowanie światła w lepszy sposób. Ten mechanizm redukuje ryzyko zniekształceń obrazu.

Soczewki asferyczne mają zdolność korygowania wady wzroku w zakresie -/+25 dioptrii. Są łatwo dostępne, więc bez problemu możesz je kupić w każdym dobrym sklepie optycznym. Polecamy soczewki hydrożelowe EyeLove comfort, które kupisz w opakowaniach po 3 lub 6 sztuk, oraz EyeLove Exclusive Pro – produkt z generacji silikonowo-hydrożelowej.

Soczewki sferyczne a asferyczne – kto powinien zwrócić uwagę?

Różnice w budowie soczewek sferycznych i asferycznych są z reguły niezauważalne dla osób, których wada wzroku nie jest duża. Warto jednak zwrócić uwagę, że asferyczna konstrukcja soczewki wpływa korzystnie na widzenie w słabym oświetleniu lub po ciemku. Dzieje się tak dlatego, że światło skupia się w jednym punkcie i nie dochodzi do rozproszenia na pozostałej płaszczyźnie soczewki.

Dla kogo może to mieć znaczenie? Przede wszystkim dla kierowców. Kierowanie pojazdem o różnych porach może przysparzać trudności. Dlatego jeśli odczuwasz dyskomfort związany z korekcją wzroku po zmierzchu – zapytaj swojego optometrystę o soczewki asferyczne.

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.