30


listopada

Soczewki kontaktowe progresywne – co to znaczy?

Soczewki kontaktowe progresywne, inaczej nazywane multifokalnymi, służą do korekcji prezbiopii. Dzięki temu osoby po 40. roku życia, którym dokucza starczowzroczność, mają zagwarantowane wyraźne widzenie na każdą odległość. Dobór soczewek jest kwestią bardzo indywidualną. Konstrukcja szkieł progresywnych jest niezwykle skomplikowana, więc odpowiednie dopasowanie jest jeszcze trudniejsze niż w przypadku soczewek sferycznych i powinno odbywać się wyłącznie w gabinecie optometrysty, okulisty lub kontaktologa.

Prezbiopia – co to?

Prezbiopia, nazywana również starczowzrocznością, to wada wzroku związana z utratą elastyczności soczewki oka. Określana jest również często jako syndrom długiej ręki. Jest tak ponieważ punkt bliski oka, czyli najbliżej położony na osi widzenia punkt, który jest ostro odwzorowany na siatkówce, z czasem się oddala. Wszystko za sprawą zaburzeń akomodacji

W normalnych warunkach akomodacja, czyli nastawność oka, polega na zmianie kształtu soczewki, która dostosowuje się do odległości widzianego obiektu. Skurcz mięśnia rzęskowego sprawia, że soczewka staje się bardziej wypukła, zwiększa swoją moc optyczną, a my widzimy wyraźnie przedmioty znajdujące się blisko nas. Gdy mięsień rzęskowy się rozluźnia, soczewka staje się płaska, jej moc optyczna się zmniejsza, a oko odwzorowuje wyraźnie dalej położone obiekty.

Po 40. roku życia elastyczność soczewki stopniowo spada. Pojawia się wtedy problem z dostrzeganiem przedmiotów położonych w bliży. Pierwszym objawem jest problem z odczytywaniem tekstu i odsuwanie go od oczu. Potrzebna jest specjalna korekcja, która umożliwi komfortowe funkcjonowanie.

Prezbiopia a soczewki progresywne

Soczewki kontaktowe progresywne – budowa i parametry

Soczewki kontaktowe multifokalne to szkła wieloogniskowe. Oznacza to, że na ich powierzchni znajdują się obszary o różnej mocy. Konstrukcja soczewek progresywnych opiera się na budowie pierścieniowej. Wyróżnić można dwa typy soczewek – te z centralną strefą przeznaczoną do dali oraz te, których środek odpowiada za widzenie bliży.
 
Soczewki progresywne oznaczone symbolem „D” przeznaczone są dla oka dominującego (posiadają strefę centralną do dali), natomiast oznaczenie „N” skierowane jest dla oka niedominującego (posiadają strefę centralną do bliży).

By prawidłowo dobrać soczewki progresywne, niezwykle ważna jest również addycja, czyli dodatek do bliży. Jest to wartość liczbowa, która jest różnicą mocy wady refrakcji do dali i do bliży. Najczęściej, wartość dodatku zawiera się w przedziale +0,5 D do +3,5 D, wzrasta co 0,5 D i jest zawsze dodatnia. Powinna być również taka sama dla każdego z oczu, jednak w sytuacjach, np. operacji zaćmy jednego oka, zasada ta nie sprawdza się. Niektórzy producenci oznaczają addycję soczewek liczbowo, inni posiadają przedziały mocy określone słownie, np. LOW, MID, HIGH.
 

Jak obliczyć addycję?

Moc do dali: -2,25 D
Moc do bliży: -0,75 D
Addycja: +1,50

(-0,75) – (-2,25) = -0,75 + 2,25 = +1,50 

Soczewki progresywne - rodzaje

Soczewki kontaktowe progresywne – rodzaje

Soczewki progresywne podzielić można, m.in. ze względu na czas ich noszenia. 


Soczewki progresywne jednodniowe

Tak jak wśród innych rodzajów szkieł kontaktowych, wyróżnić można bogatą ofertę soczewek multifokalnych jednodniowych. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie wymagają one specjalnych płynów oraz pojemniczka do przechowywania. Jako produkt jednorazowy, powinny być wyrzucone od razu po ściągnięciu z oka, nawet jeśli zostały ubrane tylko na kilka godzin. Soczewki progresywne jednodniowe są również uznawane za najbardziej higieniczne, ponieważ korzystanie za każdym razem z nowej pary zmniejsza możliwość namnażania się bakterii i wystąpienia infekcji narządu wzroku.
 

Soczewki progresywne dwutygodniowe/miesięczne

Soczewki multifokalne występują również w opcji wielorazowej. W tej kategorii wybrać można, np. szkła dwutygodniowe lub miesięczne. Jest to z pewnością opcja bardziej ekonomiczna, tańsza w porównaniu do soczewek jednodniowych. Minusem jednak jest fakt, że wymagają dokupienia dodatkowego płynu do soczewek oraz specjalnego pojemniczka. Soczewki wielokrotnego użytku trzeba również pielęgnować, czyścić i przechowywać w odpowiedni sposób, by zachować ich funkcjonalność na czas ich przydatności. Warto wspomnieć o tym, korzystanie z soczewek rozpoczyna się w momencie otwarcia blistra i nie powinno przekraczać czasu określonego przez producenta. 


Soczewki progresywne całodobowe

Soczewki progresywne o przedłużonym trybie noszenia, czyli inaczej całodobowe, to produkt, w którym można bezpiecznie spać. Multifokalna konstrukcja zapewnia wyraźne widzenie we wszystkich kierunkach i na każdą odległość, natomiast wysoka transmisyjność tlenu przez soczewkę utrzymuje oko w dobrej kondycji również podczas snu.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.