28


marca

Soczewki kontaktowe progresywne – jak dobrać?

Skończyłeś 40. rok życia i coraz częściej masz problemy z przeczytaniem etykiety w sklepie, czytaniem książek czy SMS-ów? A może zauważasz kłopot z dostrzeżeniem obiektów znajdujących się z daleka? To może być presbiopia! Przez to, że soczewka traci na elastyczności, a gałka oczna sztywnieje, nasz wzrok zaczyna stopniowo się pogarszać. Niestety to nieodwracalny proces. Rozwiązaniem staje się korygowanie wzroku przy pomocy okularów lub soczewek. W takiej sytuacji noszone są także szkła progresywne. Już teraz dowiedz się, co to są szkła progresywne, dla kogo będą najlepszym wyborem i jak dobrać soczewki progresywne.

Soczewki progresywne – co to?

Szkła progresywne nazywane są też soczewkami multifokalnymi. Cechują się tym, że posiadają kilka krzywizn sferycznych. Dzięki temu zabiegowi możliwe staje się niwelowanie różnych wad wzroku. Oznacza to, że już teraz możesz zdecydować się na progresywne soczewki, zamiast nosić dwie pary okularów – jedne do dali, a drugie do bliży.

Soczewki kontaktowe progresywne – jak dobrać?

Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że do soczewek progresywnych trzeba się przyzwyczaić – u niektórych ten proces trwa 2 godziny, a u innych parę dni. Jednak, gdy już to nastąpi, szybko zauważysz różnicę i powrócisz do dawnego rytmu życia. Kluczowe jest opanowanie zasady, która mówi, że środkowa część soczewki została zaprojektowana w taki sposób, aby wyraźnie widzieć obiekty, znajdujące się z bliska, z kolei pozostałe części szkła progresywnego do tego, by lepiej widzieć elementy z oddali.

W prawidłowym dobraniu soczewek progresywnych powinien pomóc okulista lub też optometrysta na podstawie wykonanych badań. W ten sposób dowiesz się, jakie parametry mają posiadać szkła progresywne, które skorygują Twoją wadę – w tym średnicę, promień krzywizny, moc i taki parametr jak addycja.

soczewki progresywne

Po ustaleniu już tych wszystkich aspektów należy zwrócić uwagę również na takie kwestie, jak tryb życia, zasoby finansowe, czyli ile pieniędzy chcesz wydawać co miesiąc na progresywne soczewki czy ilość czasu, jaki chcesz poświęcić na korekcję wzroku. Wszystko to pomoże w podjęciu decyzji, jak dobrać soczewki kontaktowe progresywne.

Podczas dopasowania szkieł progresywnych należy zwrócić uwagę na wiele technicznych aspektów, np. na to:
jaki materiał został wykorzystany podczas produkcji soczewki,

  • w jakim trybie należy je nosić,
  • jaki jest ich poziom uwodnienia,
  • czy są tlenoprzepuszczalne,
  • czy mają filtry UV itp.

soczewki progresywne

Rodzaje szkieł progresywnych

Obecnie możemy wyróżnić różne rodzaje szkieł progresywnych. Dlatego, zanim dokonasz zakupu, koniecznie przekonaj się, czym się cechują poszczególne modele. Wtedy podejmiesz najlepszą dla siebie decyzję. Oto 2 najpopularniejsze typu:

Soczewka progresywna jednodniowa

To modele, które zostały stworzone dla osób, które żyją aktywnie i nie chcą tracić czasu na dezynfekcję soczewek. Zatem mogą nosić je przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, aby wieczorem je ściągnąć, wyrzucić i następnego dnia założyć nowy model. Jak można się domyślić, kosztują zazwyczaj odrobinę więcej niż soczewki progresywne miesięczne. Jednak nie musisz też do nich kupować płynu wielofunkcyjnego, co daje pewną oszczędność. Zdecydowanie alergicy czy osoby z bardzo wrażliwymi oczami oraz sportowcy, powinni poważnie rozważyć właśnie modele jednorazowe.

Szkła progresywne miesięczne

Alternatywą może być oczywiście soczewka progresywna. Jej cechą charakterystyczną jest to, że możesz nosić ją przez okres 30 dni. Jeszcze przed kupnem, warto dowiedzieć się, czy faktycznie konieczne jest ich ściąganie, czy też nie. W końcu istnieją dziś również szkła progresywne, które zostały zaprojektowane do noszenia w trybie całodobowym. To zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie, ale za to gorzej sprawdzi się np. u alergików w okresie największego pylenia. Inną opcją są soczewki progresywne miesięczne do noszenia  w trybie dziennym. Wtedy musisz je wieczorem ściągnąć i dezynfekować przez noc w płynie wielofunkcyjnym.

Soczewki kontaktowe progresywne – opinie

Teraz już wiesz, co to są szkła progresywne, a także, jak je dobrać. Przed zakupem zwróć uwagę przede wszystkim na renomowane marki. Dzięki temu zyskasz gwarancję wysokiej jakości, ochronę dla oczu, wygodę i oczywiście najwyższą ostrość widzenia, gdy założysz swoje soczewki progresywne. Opinie znajomych, rodziny czy nawet komentarze w Internecie mogą być niezwykle cenne, więc ich nie ignoruj. Jednak pamiętaj także, że u każdego różne modele soczewek mogą zadziałać odrobinę inaczej.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.