3


października

Okulary fotochromowe – wady i zalety

Okulary fotochromowe są też popularnie nazywane okularami samościemniającymi. Zmiana zabarwienia szkieł następuje w zależności od stopnia naświetlenia otoczenia, w którym przebywamy w danej chwili. To istotny wariant przy wyborze okularów korekcyjnych. Dowiedz się na czym polega mechanizm działania okularów fotochromowych i kto powinien zwrócić na nie uwagę.

Okulary fotochromowe – jak to działa?

Okulary fotochromowe to opisując precyzyjniej – okulary wyposażone w szkła, które można określić mianem inteligentnych. Na zmianę zabarwienia szkieł fotochromowych wpływa intensywność światła słonecznego. Dlatego jeśli przebywamy w pomieszczeniu – okulary fotochromowe są bezbarwne. Nie docierają do nich promienie więc pozostają całkowicie przezroczyste.

Mechanizm działania samoprzyciemniających się szkieł okularowych znany jest optykom od bardzo dawna. Jednak postęp technologiczny i najnowocześniejsze materiały, pozwoliły na przestrzeni ostatnich lat stworzyć wyjątkowo skuteczne i wygodne okulary fotochromowe.

Fotochromatyczność, czyli zjawisko wywołujące efekt ściemniania soczewek, powstaje w wyniku przemiany struktur związku chemicznego, zawartego w szkłach okularowych. Pochłanianie promieni UV powoduje transformację pigmentów fotochromatycznych. Zmiana wiązań atomowych powoduje zatrzymanie promieni UV.

Okulary fotochromowe - jak to działa?

Okulary samościemniające – skuteczna ochrona przed UV

Intensywne słońce może wywoływać dyskomfort i kłopoty w widzeniem. Rażące światło sprawia, że odruchowo mrużymy oczy, osłaniamy je dłonią. Często towarzyszy temu łzawienie oczu. Większa skuteczność w ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym polega w przypadku okularów fotochromowych na reakcji na UV, a nie same promienie słońca. Jaka to różnica?

Promieniowanie UV nie jest tożsame z pełnym nasłonecznieniem, a jest aktywne także przy zachmurzeniu. Jeżeli chronimy wzrok przy pomocy okularów przeciwsłonecznych, to często bywa tak, że nie korzystamy z nich gdy niebo zasłaniają chmury. Słońce nas nie razi, więc nie odczuwamy potrzeby zakładania okularów słonecznych. Zobacz także dlaczego ochrona wzroku przed UV jest tak ważna.

Okulary fotochromowe – ochrona przed światłem niebieskim

Okulary fotochromowe, oprócz ochrony oczu przed UV, stanowią także barierę dla światła niebieskiego. To funkcja bardzo przydatna dla osób, które zarówno pracują, jak i czas wolny od pracy spędzają przed monitorem. Ograniczenie światła niebieskiego pozwoli zredukować zmęczenie oczu i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia syndromu komputerowego widzenia.

Zamawiając okulary fotochromowe możesz wybrać barwę szkieł, która oczywiście będzie się zmieniać w różnych warunkach. Do wyboru masz szkła w różnych odcieniach brązu, zieleni oraz szarości.

Okulary fotochromowe - ochrona przed światłem niebieskim

Okulary przeciwsłoneczne a fotochromowe

Można by zadać pytanie: dlaczego wybrać okulary fotochromowe, skoro pełnią tę samą funkcję co okulary przeciwsłoneczne? Przecież jeśli noszę okulary korekcyjne – mogę skorzystać z okularów z nakładką, dzięki które moje oprawki będą spełniały obie funkcje – korekcji wzroku i ochrony przed słońcem. Czym zatem okulary fotochromowe różnią się od okularów przeciwsłonecznych?

Zaciemnienie tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych w pełnym słońcu zapewnia komfort. Jednak w pomieszczeniach okulary te okazują się zbyt ciemne i mamy trudność w prawidłowym widzeniu. Różnica polega na samoistnym dostosowaniu stopnia przyciemniania się szkieł fotochromowych do warunków naświetlenia. W przypadku tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych lub korekcyjnych z nakładką przeciwsłoneczną, po wejściu do pomieszczenia musimy je zdjąć, schować. To wszystko zajmuje nam czas i dekoncentruje uwagę.

Drugą kwestią jest wspomniana wyżej rozbieżność między intensywnością światła słonecznego a promieniowaniem UV. To drugie występuje także w warunkach, w których raczej nie zakładamy tradycyjnych okularów przeciwsłonecznych, bo słońce nas nie razi. Jednak promieniowanie UV jest aktywne nawet przy sporym zachmurzeniu.

Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe dla sportowców

Okulary przeciwsłoneczne fotochromowe to idealne rozwiązanie dla sportowców i osób korzystających w różnych aktywności na świeżym powietrzu. Dzięki dostosowywaniu się stopnia zaciemnienia soczewek, możesz swobodnie trenować, biegać, jeździć na rowerze, korzystając ze sportowych okularów korekcyjnych. Zmienna intensywność światła nie będzie dla Ciebie odczuwalna. Okulary korekcyjne sportowe pozwolą Ci cieszyć się aktywnością przy doskonałym komforcie widzenia.

Zalety okularów fotochromowych

Okulary fotochromowe – wady i zalety

Okulary fotochromowe to propozycja, która zapewnia wspaniałą wygodę i natychmiastowe dostosowanie do warunków. Duży wybór wśród okularów fotochromowych pozwala łatwo dopasować odpowiednią parę do naszego gustu i potrzeb.

Któż z nas, nosząc okulary przeciwsłoneczne, nie musiał ich ściągać po wejściu do sklepu czy do biura. Zakładanie ich na głowę lub odkładanie na stół lub biurko to jednak ciągłe ryzyko uszkodzeń i zwykłych zabrudzeń wynikających z częstego kontaktu z rękami.

Zalety okularów fotochromowych

Okulary ze szkłami fotochromowymi to koniec ściągania i zmieniania okularów. Posiadając jeden z takich modeli – zawsze będziemy mieć komfort i ochronę przed słońcem. Jest to szczególnie ważne dla osób, które na co dzień noszą okulary korekcyjne w związku z wadą wzroku.
Niepodważalną zaletą okularów fotochromowych jest ich trójfunkcyjność. Dzięki jednej parze okularów samoprzyciemniających się, zyskamy:

- ochronę przed rażącym słońcem (komfort widzenia)
- filtr chroniący wzrok przed szkodliwym działaniem promieni UV (zdrowe oczy)
- blokadę światła niebieskiego (ochrona dla pracujących przed komputerem)

Okulary fotochromowe - wady

Proces ściemniania i rozjaśniania się okularów fotochromowych nie następuje w jednym momencie. Aby soczewki fotochromowe dostosowały się do warunków – potrzebnych jest czasem kilka chwil. Zatem użytkownik okularów tego typu może odczuwać krótkotrwały dyskomfort, zanim szkła nabiorą właściwej pigmentacji. Warto tu zaznaczyć, że rozjaśnianie soczewek fotochromowych wymaga więcej czasu niż ich zaciemnienie.

Wada okularów fotochromowych może ujawnić się także w sytuacji prowadzenia samochodu. Ściemnianie się soczewek następuje w kontakcie szkieł z promieniami UV. Jednak szyby samochodowe stanowią dla nich blokadę. Dlatego może nastąpić sytuacja, gdy kierowcę razi światło słoneczne, a szkła okularowe pozostają przezroczyste.

W przypadku kierowców okulary fotochromowe dobrze sprawdzają się jako ochrona przed UV w chwili wsiadania i wysiadania z auta – bez potrzeby zmieniania okularów na przeciwsłoneczne. Choć pogoda może sprawiać wrażenie braku zagrożenia ze strony promieniowania ultrafioletowego, to w rzeczywistości ochrona jest potrzebna cały czas.

Drugą cechą, która może zniechęcać, jest wyższa cena okularów fotochromowych. Wynika ona z bardziej zaawansowanej technologii produkcji takich soczewek. Okulary o szkłach fotochromowych należą do bardzo nowoczesnych wyrobów optycznych. Jednak gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że tradycyjne okulary przeciwsłoneczne nie będą nam już potrzebne – bilans może okazać się korzystny.

Okulary fotochromowe - wady i zalety

Okulary korekcyjne fotochromowe – dla kogo są dobrym wyborem?

Okulary fotochromowe, dzięki samoistnemu dostosowaniu się do warunków zewnętrznych, stanowią ułatwienie życia w wielu sytuacjach. Z okularów fotochromowych z pewnością będą zadowolone osoby noszące oprawki korekcyjne oraz wrażliwe na światło słoneczne.
Kwestia bezpieczeństwa i wygody dotyczy także wszystkich, którzy poruszają się dynamicznie w miejskiej przestrzeni na rowerze czy hulajnodze.

Podsumowując – okulary fotochromowe to świetny wybór dla:

- osób z wadą wzroku, wrażliwych na światło słoneczne,
- kierowców,
- sportowców,
- rowerzystów.
 


Bibliografia:
1. M. Lużyńska, Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, https://bibliotekanauki.pl/articles/132599
2. J. Wollfsohn, Potrzeba ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym, Eye Health Advisor 1/2014, 3.
3. L. Latanowicz, J. Latosińska, Promieniowanie UV a środowisko, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012.

Podobne

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.