24


stycznia

Na co zwrócić uwagę kupując płyn do soczewek

Wszyscy użytkownicy soczewek kontaktowych wielokrotnego użytku wiedzą jak ważny jest płyn pielęgnacyjny. Towarzyszy on soczewkom każdego dnia! Dlatego poznaj wszystkie rodzaje płynów, dowiedz się więcej o ich składzie oraz wybierz najlepszy dla siebie.

płyn do soczewek

Po co mi płyn do soczewek?

Płyn to rzecz niezbędna przy używaniu soczewek. Dzięki niemu możesz bezpiecznie przechować swoje soczewki w pojemniku. Jednak przede wszystkim służy on do mycia soczewek kontaktowych po ich ściągnięciu oraz do ich dezynfekcji. Pomaga pozbyć się wszelkich osadów i zanieczyszczeń z powierzchni soczewki - płyn pozwoli Ci zachować pełną higienę. Zadba również o odpowiednie nawilżenie soczewki. Dzięki jego właściwościom możesz każdego dnia zakładać czyste i świeże soczewki.

Płyn do soczewek kontaktowych - skład

Wybierając płyn do soczewek zwróć uwagę na jego skład. Zwłaszcza jeśli masz wrażliwe oczy lub jesteś alergikiem. Wtedy staraj się kupić płyn, który ma w miarę możliwości naturalne składniki lub takie, które naprawdę działają korzystnie na nasze oczy. Takim składnikiem jest na przykład hialuronian sodu - ma on właściwości nawilżające. Im większe stężenie hialuronianu w płynie tym większa pewność, że unikniesz dyskomfortu (np. szczypanie, czy pieczenie po założeniu soczewki). Pożądanym składnikiem jest również alantoina, która potrafi łagodzić podrażnienia. Dlatego płyny z alantoiną są polecane szczególnie sezonowym alergikom.

Płyn do soczewek – rodzaje

Płyny do soczewek można podzielić na dwie podstawowe grupy – płyny multifunkcyjne i oksydacyjne. Ich różnice polegają głównie na sposobie działania. Jednak cel przyświeca im ten sam – odpowiednio oczyścić i zdezynfekować soczewki. To właściwie od Ciebie i preferencji Twoich oczu zależy, który płyn wybierzesz.

Płyn multifunkcyjny do soczewek

Jak sama nazwa wskazuje płyn ten łączy w sobie kilka funkcji. Jego podstawowymi zadaniami są: nawilżenie, czyszczenie oraz dezynfekcja. Dzięki temu w jednym płynie otrzymujesz wszystko to czego potrzebują Twoje soczewki.

Płyn oksydacyjny do soczewek

Tego typu płyny mają specyficzny dla siebie sposób działania. Polega on na systemie neutralizacji w specjalnym pojemniku przez okres ok. 6 godzin. W tym czasie Twoje soczewki przejdą proces dokładnego oczyszczenia oraz zabicia wszystkich bakterii. Dzięki temu zyskasz pewność, że są one w 100% czyste.

Płyn do soczewek bez konserwantów

Jeśli szukasz płynu do soczewek bez konserwantów to najlepszym wyborem będzie właśnie płyn oksydacyjny. Tego typu płyny nie posiadają konserwantów dlatego są polecane osobom, które mogą być na nie uczulone.

płyn do soczewek

Płyn do soczewek – jak używać

Każdy płyn do soczewek na etykiecie ma rozpisany sposób jego użycia. Większość płynów możesz stosować na dwa sposoby. Pierwszy z nich to mycie ręczne soczewki, czyli wylanie trochę płynu na dłoń oraz pocieranie soczewki palcem przez parę sekund. Drugi sposób to umieszczenie soczewki w pojemniku z płynem, np. na całą noc. Wszystko zależy od zaleceń producenta. Natomiast płyny oksydacyjne mają swój określony sposób użycia. Należy umieścić soczewki w pojemniku z katalizatorem i zalać go płynem. Przez kolejne 6 godzin zajdzie proces neutralizacji, który dokładnie oczyści soczewki.

Najlepszy płyn do soczewek

Szukasz najlepszego płynu do soczewek? To pamiętaj, że dla każdego inny płyn może być tym najlepszym. Wszystko zależy od osobistych preferencji i wrażliwości oczu. Jednak do największych bestsellerów wśród płynów należą: Opti-Free Express, ReNu Multiplus, Solo Care Aqua i BioTrue. Warto również zwrócić uwagę na całą rodzinę płynów marki EyeLove. Te płyny są tworzone z myślą o wszystkich potrzebach użytkowników soczewek, co więcej mają one lepszy stosunek ceny do pojemności. Szczególnie warto wypróbować EyeLove Natural oraz EyeLove Comfort Plus. Z kolei szukając płynów oksydacyjnych zwróć uwagę na takie bestsellery jak Aosept plus HydraGlyde i EyeLove Peroxide.
Najlepszym sposobem jest wypróbowanie kilku płynów i sprawdzenie, czy nam odpowiadają. Jeśli po użyciu któregoś płynu oczy zaczynają Cię szczypać lub piec to zrezygnuj z niego i wypróbuj inny.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.