31


stycznia

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Zachowanie odpowiedniej higieny przy używaniu soczewek kontaktowych to podstawa. Z pomocą przychodzą różne płyny pielęgnacyjne, które mają wielorakie zadania. Istotna jest również metoda jaką czyścimy soczewki. Dlatego dowiedz się jak poprawnie czyścić soczewki kontaktowe.

Czyszczenie soczewek – krok po kroku

Nosząc soczewki wielokrotnego użytku (np. dwutygodniowe, czy miesięczne) nie możesz zapomnieć o ich prawidłowej pielęgnacji. Gdy utrzymujesz soczewki w pełnej higienie to przedłużasz swój komfort ich noszenia. Ponadto dzięki czyszczeniu soczewek pozbywasz się z ich powierzchni wszelkich osadów i bakterii. Dzięki temu codziennie możesz zakładać czyste soczewki. Dlatego dowiedz się jak krok po kroku poprawnie wyczyścić soczewki.

  • Zdejmij soczewki z oczu. Połóż sobie soczewkę na wewnętrzna stronę dłoni i polej ją płynem.
  • Opuszkiem małego palca dokładnie pocieraj soczewkę przez parę sekund.
  • Umieść umytą soczewkę w pojemniku i zalej go świeżym płynem.
  • Pozostaw soczewki w pojemniku do czasu następnego założenia.

Oczywiście jest to podstawowa metoda czyszczenia soczewek. Wiele zależy od tego jaki płyn pielęgnacyjny wybierzesz. Niektóre z nich nie wymagają czyszczenia ręcznego – wystarczy wtedy zanurzyć soczewki w płynie na tyle godzin na ile wymaga producent.

czyszczenie soczewek krok po kroku

Dlaczego czyszczenie soczewek jest takie ważne?

Gdy nosisz soczewki przez parę/paręnaście godzin w ciągu dnia to na ich powierzchni zbierają się różne osady. Zazwyczaj są to pyłki z powietrza, kurz, drobinki makijażu, czy osady białkowe. W momencie, gdy tych osadów białkowych zbierze się za dużo może nastąpić chwilowe zmętnienie soczewki. To wszystko przekłada się na Twój komfort noszenia soczewek. Nadmiar zabrudzeń może doskwierać, np. oczy zaczną Cię szczypać lub poczujesz tzw. „piasek pod powiekami”. Dlatego tak ważne jest codzienne czyszczenie soczewek, by uniknąć dyskomfortu. Po za tym o wiele lepsze dla zdrowia naszych oczu jest zakładanie czystych i świeżych soczewek.

Płyn do soczewek – jaki wybrać?

Obecnie na rynku możesz znaleźć różne rodzaje płynów do soczewek. Każdy z nich różni się od siebie składem, przeznaczeniem lub metodą czyszczenia. Wyróżnia się główne trzy rodzaje płynów:
wielofunkcyjne – ich zadaniem jest wielozadaniowe podejście do mycia soczewek. Dzięki temu płynowi nie tylko wyczyścisz soczewki, ale również je nawilżysz i zdezynfekujesz.
oksydacyjne – ten rodzaj płynu jest szczególnie polecany osobom, które lubią mieć pewność, że ich soczewki na 100% są wyczyszczone. Proces czyszczenia soczewki trwa aż 6 godzin w specjalnym pojemniku z płynem.
naturalne – te płyny są polecane alergikom lub osobom o wrażliwych oczach. W swoim składzie posiadają naturalne ekstrakty, np. z rumianku, czy aloesu, które łagodzą podrażnienia. Oprócz tego czyszczą i dezynfekują soczewki jak normalne płyny.

To od Ciebie zależy jaki płyn wybierzesz. Dlatego warto czytać opisy produktów przed ich zakupem. Niektóre płyny mają dodatkowe funkcje jak, np. nawilżenie soczewki w taki sposób, by przedłużyć komfort jej noszenia nawet o parę godzin!

pojemnik na soczewki

Pojemnik na soczewki

Oprócz płynów pielęgnacyjnych warto pamiętać również o odpowiednim pojemniku na soczewki. Przede wszystkim wymieniaj regularnie pojemnik na nowy. Powinno się to robić maksymalnie co 3 miesiące,  ale najlepiej wymieniać go z każdą nową parą soczewek. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj pojemnika. Oczywiście możesz używać zwykłego plastikowego pojemnika, który często dodawany jest do płynów. Jednak warto zainteresować się pojemnikami antybakteryjnymi. W ich wnętrzu zastosowano tworzywo, które skutecznie zabija część bakterii, które mogły jeszcze ewentualnie zostać na soczewce.

Czym zastąpić płyn do soczewek?

Może zdarzyć się w Twoim życiu taka sytuacja, że zabraknie Ci płynu do soczewek. Wtedy pod żadnym pozorem nie myj soczewek pod bieżącą wodą, wodą gazowaną z butelki, czy wodą utlenioną! Tak naprawdę w takiej sytuacji najlepiej jak najszybciej zaopatrzyć się w kolejny płyn. Ewentualnością jest pozostawienie soczewek zanurzonych w soli fizjologicznej lub w mineralnej wodzie niegazowanej. W ten sposób soczewki kontaktowe nie utracą swojej wilgotności. Jednak obie te substancje nie wyczyszczą, ani nie zdezynfekują soczewek.

By uniknąć takich sytuacji warto zaopatrzyć się w płyny dużo wcześniej zanim nam się skończą. Dobrym pomysłem jest kupowanie płynów w wielopakach, np. po 2-3 sztuki naraz. W ten sposób zapewnisz sobie spory zapas.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.