6


kwietnia

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki jednodniowe progresywne

Soczewki kontaktowe to niewątpliwie najwygodniejsza forma korekcji wzroku. Ich innowacyjność pozwala na korygowanie czterech najpopularniejszych wad wzroku, w tym starczowzroczności dla której przeznaczone są soczewki progresywne. A na co zwracać uwagę kupując tego typu soczewki kontaktowe?

Czym jest starczowzroczność?

Starczowzroczność (presbiopia) to wada wzroku dotykająca szczególnie osoby po 40. roku życia. Początkowo daje objawy takie jak trudności z przeczytaniem czegoś lub ból oczu. Dzieje się to, ponieważ wraz z wiekiem narząd wzroku się starzeje i powoli zanika zdolność oka do akomodacji. Ta z kolei odpowiada za dostosowywanie soczewki oka w zależności od odległości oglądanego przedmiotu (ludzka soczewka potrafi uwypuklać się i spłaszczać). W efekcie możemy dostrzegać obiekty z daleka lub z bardzo bliska. Dlatego, gdy po ukończeniu czterdziestego roku życia zaczniesz mieć problemy z przeczytaniem, np. etykiety, czy gazety to najprawdopodobniej starczowzroczność będzie tego przyczyną.

Istnieją dwa sposoby na korygowanie tej wady wzroku. Mogą to być okulary korekcyjne lub znacznie wygodniejsze i funkcjonalne soczewki kontaktowe.

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki jednodniowe progresywne

Co oznacza progresywność soczewek

Soczewki, które za zadanie mają korygowanie presbiopii nazywane są soczewkami progresywnymi. Dzięki nim możliwa staje się korekcja tej wymagającej wady wzroku. Ich dużą zaletą jest to, że posiadają w sobie dwie strefy widzenia – do bliży i do dali, tak jak w okularach progresywnych. To sprawia, że osoba nosząca soczewki progresywne widzi bardzo dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka. Jest to ogromne ułatwienie w życiu codziennym i wygodne ze względu na pełną korekcję w jednej parze soczewek.

Soczewek progresywnych należy szukać pod nazwą „multifocal” lub „presbiopia”. Tego typu nazwy znajdziesz na opakowaniu soczewek wraz z ich parametrami.

Dlaczego potrzeba soczewek progresywnych

Soczewki progresywne to idealne rozwiązanie dla osób, które borykają się ze starczowzrocznością, a równocześnie nie chcą rezygnować z codziennych aktywności. Ponieważ soczewki progresywne pozwalają na świetne widzenie bliży i dali to nie trzeba obawiać się o zwykłe czynności takie jak, np. czytanie etykiet, prowadzenie auta, uprawianie sportu, czy używanie telefonu. Pamiętaj, że szybko podjęta korekcja wzroku może wyhamować postępującą presbiopię.   Dlatego tak ważne są regularne badania wzroku.

Po za tym soczewki progresywne są potrzebne do tego, by ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie. Noszenie ze sobą dwóch par okularów nie jest zbyt wygodne. Natomiast w jednej parze soczewek masz wszystko czego potrzebują Twoje oczy.

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki jednodniowe progresywne

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki progresywne?

Decydując się na soczewki progresywne warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy ich kupnie. Przede wszystkim na początku należy udać się do optometrysty, który dokładnie zbada oczy, sprawdzi predyspozycje i zaproponuje soczewki. Najlepszym wyborem powinny być soczewki jednodniowe. Dlaczego? Po czterdziestym roku życia nasze oczy nie tylko tracą zdolność akomodacji, ale również produkują mniej filmu łzowego. To z kolei przekłada się na komfort noszenia soczewek. Dlatego lepszym rozwiązaniem w tym wieku mogą okazać się jednorazowe soczewki, które nie wymagają pielęgnacji zamiast soczewki wielokrotnego użytku. A więc, na co zwracać uwagę kupując soczewki jednodniowe?

Uwodnienie soczewki

Uwodnienie soczewki w dużej mierze zależy od materiału z którego została wyprodukowana. Najlepiej sprawdza się materiał najnowszej generacji silikonowo-hydrożelowy. Ma on bardzo dobre właściwości zatrzymujące wodę. Dzięki temu oczy pozostają nawilżone przez cały dzień.

Przepuszczalność tlenu

Jest to parametr, który również zależy od materiału i odpowiada za przepuszczanie odpowiedniej ilości tlenu do oka. W ten sposób wzrasta komfort noszenia soczewek, a oczy wyglądają zdrowo.

Zastosowane technologie

Wielu producentów tworzy soczewki wraz z nowoczesną technologią, która ma jeszcze bardziej zadbać o oczy. Dlatego możesz się spotkać z technologiami opartymi na dodatkowym nawilżeniu lub specjalnymi konstrukcjami soczewki. Dzięki temu możesz znaleźć soczewki progresywne, które będą idealnie pasować do Twoich predyspozycji.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.