9


września

Zaćma po operacji - możliwe powikłania

Operacja zaćmy wykonywana jest w Polsce coraz częściej. Należy do jednych z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych zabiegów chirurgicznych. Jest to też obecnie jedyna szansa na powrót pełnego widzenia po zmętnieniu soczewki oka. Jednakże jak w przypadku innych ingerencji chirurgicznych, również zaćma po operacji możliwe powikłania ma i mogą one wystąpić w krótkim okresie po zabiegu. Dowiedz się jakie one mogą być i czy są groźne.

Zaćma po operacji

W naszym kraju rocznie wykonywanych jest ponad 300 tys. operacji katarakty. Operacja zaćmy inaczej nazywana fakoemulsyfikacją polega na wymianie zmętniałej naturalnej soczewki oka na nową, sztuczną. By można było przeprowadzić tę procedurę, chirurg musi wykonać nacięcie w rogówce, by dostać się do soczewki oka. Zabieg trwa kilkanaście minut i należy do jednych z najbezpieczniejszych i nieinwazyjnych operacji oka. Powikłania po operacji zaćmy mogą jednak wystąpić, choć ryzyko ich wystąpienia jest niewielkie i wynosi ok. 1%.

zaćma po operacji powikłania

Osobami, u których istnieje największe ryzyko wystąpienia powikłań są pacjenci, którzy bardzo późno zdecydowali się na ten zabieg. Im dłużej zwlekamy z wykonaniem fakoemulsyfikacją, tym stadium rozwoju katarakty jest bardziej znaczące i wzrasta ryzyko powikłań po operacji zaćmy. U części z tych osób obserwowane jest złe widzenie po operacji zaćmy, u krótkowidzów może nawet dojść do nadwzroczności. Możliwe powikłania pojawiają się zazwyczaj na przestrzeni tygodni od operacji. Do najczęstszych komplikacji po operacji zaćmy należą zmiany w środkowym obszarze siatkówki, komplikacje rogówkowe i późne zapalenie wewnątrzgałkowe1.

Operacja zaćmy powikłania2:

  • wylew w oku,
  • siniec lub wysięk,
  • jaskra wtórna,
  • astygmatyzm,
  • odwarstwienie siatkówki,
  • przemieszczenie soczewki wewnątrzgałkowej,
  • obrzęk plamki żółtej,
  • zaćma wtórna,
  • wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Wszystkie te powikłania po operacji mogą oczywiście wystąpić, ale nie muszą. Ryzyko ich pojawienia się jest niewielkie i należy zrobić wszystko co w naszej mocy, by myśleć pozytywnie i stosować się do zaleceń lekarza. Zaćma po operacji wymaga przede wszystkim regularnego wprowadzania kropli do oczu, dbania o czystość oka, a także oszczędzania siebie i unikania nadmiernej aktywności.   

zaćma po operacji powikłania

Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłania po operacji zaćmy?

Przede wszystkim decydujmy się na zabieg usunięcia katarakty jak najszybciej to możliwe. Im wcześniej zostanie wymieniona soczewka oka na syntetyczną, tym mniej jesteśmy narażeni na komplikacje po operacji zaćmy. Ponadto wybierajmy sprawdzone kliniki i doświadczonych lekarzy, to pomoże w sukcesie zabiegu. Może też pozytywnie wpłynąć na obniżenie prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań. Pamiętajmy także o stosowaniu się do zaleceń specjalistów w okresie gojenia się ran, ale też długo po tym okresie.  

 

Źródła:
1. https://podyplomie.pl/okulistyka/23015,pozne-powiklania-po-operacji-zacmy
2. https://kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/241-powiklania-po-operacji-zacmy-co-powinno-zaniepokoic

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.