20


października

Badanie wzroku u okulisty - jak wygląda i jak się przygotować?


Oczy to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Należy troszczyć się o nie tak pilnie jak o serce, ponieważ odpowiadają za jeden z najważniejszych zmysłów - wzrok. Regularne badania okulistyczne pomogą utrzymać oczy i wzrok w dobrej kondycji oraz pozwolą na szybkie rozpoznanie i korygowanie ewentualnych nieprawidłowości. Dowiedz się zatem, jak wygląda badanie wzroku u okulisty i jak się do niego przygotować. 


Na czym polega badanie wzroku u okulisty? 


Na czym polega badanie wzroku u okulisty i dlaczego jego regularne przeprowadzanie jest tak ważne? Badanie u okulisty polega na rozpoznaniu medycznym jakości Twojego wzroku. Lekarz sprawdzi takie aspekty jak ostrość wzroku czy ciśnienie wewnątrzgałkowe. Regularne badania są bardzo ważne, bo działają profilaktycznie w stosunku do chorób oczu. Specjalista oprócz wykrywania wad wzroku - takich jak astygmatyzm, nadwzroczność czy krótkowzroczność - może również wcześnie rozpoznać poważne schorzenia i pomóc w ich leczeniu. 

 

Jak przygotować się na badanie u okulisty?


Przed wizytą u okulisty zanotuj dolegliwości, jakie Ci przeszkadzają. Suchość oczu, swędzenie powiek? Dobrym pomysłem będzie również przeprowadzenie wywiadu rodzinnego i zdobycie informacji na temat chorób oczu, które mogą być przekazywane genetycznie. Na wizytę przyjdź bez makijażu. Jeśli nosisz już okulary lub soczewki, powiadom o tym swojego okulistę i weź je ze sobą. Podobnie, jeśli używasz kropli do oczu bądź innych środków przeznaczonych do oczu, zrób listę i przekaż ją specjaliście.

 

Ile trwa badanie wzroku u okulisty? 

 

Czas trwania badania u okulisty może różnić się w zależności od indywidualnych czynników. Należą do nich wiek, możliwość występowania wady wzroku i jej rodzaj. Szacunkowo badanie wraz z wywiadem trwa około 30 minut, lecz może przedłużyć się  nawet do godziny. 


Gabinet u okulisty. Na pierwszym planie urządzenie do badania wzroku.


Badanie wzroku u okulisty krok po kroku


W zależności od specjalisty, może zacząć on badanie od pomiaru ostrości  wzroku lub od badania refraktometrem bądź retinoskopem. Na początku jednak, każdy specjalista powinien rozpocząć wywiad z pacjentem. 

1. Wywiad
Okulista przeprowadzi z Tobą krótki wywiad lekarski. Zada pytania o Twój styl życia; o to, co skłoniło Cię do badania; o wcześniejsze ewentualne problemy z oczami i wzrokiem; o alergie (takie jak np.: alergia wiosenna). Jeśli nosisz już okulary lub soczewki, powiadom o tym lekarza. 

2. Badanie ostrości wzroku
Specjalista poprosi Cię o przeczytanie kilku literek z przygotowanej do tego tablicy. Badanie jest bardzo podobne do tego, które możesz pamiętać ze szkoły. 

3. Badanie refraktometrem
Okulista poprosi Cię o ułożenie głowy we wskazanym miejscu i spojrzenie w specjalne urządzenie. Dzięki niemu lekarz określi Twoją możliwą wadę wzroku poprzez dostosowywanie soczewki aż do uzyskania najwyraźniejszego obrazu. 

4. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego 
Badanie tonometryczne polega na poddaniu oka podmuchowi powietrza. Badanie wbrew wyobrażeniom jest w pełni bezbolesne. 

5. Badanie dna oka 
Badanie to nie jest obowiązkowym badaniem przy wizycie. Wykonywane jest profilaktycznie lub przy nawracających bólach głowy czy przy chorobach oczu. Lekarz używa do niego wziernika, który oświetla oko strumieniem światła albo biomikroskopu i trójlustra Goldmana - po wcześniejszym znieczuleniu miejscowym.  


Na zdjęciu starszy mężczyzna. Okulista bada jego oko specjalnym urządzeniem.


Często zadawane pytania


Czy badanie wzroku u okulisty boli?

Badanie jest w pełni bezbolesne. Zazwyczaj okulista nie ma bezpośredniego kontaktu z oczami, ale jeśli wystąpi taka konieczność w trakcie np.: badania dna oka, wtedy specjalista stosuje znieczulenie. 

Czy okulista może zapytać o inne niż stosowane do oczu leki, które biorę?

Tak. Pamiętaj o tym, że okulista to lekarz “jak każdy inny”. Wszystkie leki jakie stosujesz mogą być dla niego istotne przy diagnozie. 

Czy okulista i optyk to ta sama osoba?

Nie. Okulista to lekarz specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i badaniem oczu, chorób oczu. Optyk zaś to osoba, która pomoże Ci w doborze okularów lub soczewek kontaktowych.

Kim jest optometrysta? 

Optometrysta to osoba, która może prowadzić z Tobą ćwiczenia wzrokowe. Pomoże w doborze okularów i korekcji wady. W przeciwieństwie do optyka - optometrysta może wystawiać recepty okularowe. 


Gdzie znaleźć okulary lub soczewki po badaniu wzroku? 


Jeśli w trakcie badania okulista wykryje u Ciebie wadę wzroku, zdecyduje jak odpowiednio należy ją korygować. Dostaniesz od niego receptę okularową. Z nią możesz udać się do optyka, u którego zakupisz okulary lub soczewki. Możesz również zrobić to wygodniej i szybciej przez sklep internetowy, taki jak wOkularach.pl lub bezokularow.pl. Nie musisz obawiać się, że okulary nie będą pasować do Twojej twarzy - wOkularach.pl oferuje wirtualną przymierzalnie. Po wyborze oprawek, zostaniesz poproszony o wpisanie parametrów z recepty. Dzięki temu dostaniesz idealnie dobrane okulary korekcyjne. 

 

 

 


1. https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/badanie-dna-oka-jakie-choroby-pozwala-wykryc/
2. https://mamwzrokok.pl/jak-wyglada-badanie-wzroku/  
3. https://www.medicover.pl/optyk/optometrysta-czy-okulista-kogo-nalezy-wybrac/ 

 

Podobne

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.