9


października

Czym jest nadwzroczność? - objawy i leczenie

Choć nadwzroczność dotyczy mniejszej części społeczeństwa niż krótkowzroczność, to jeśli czytasz ten tekst, to właśnie Ciebie lub kogoś z otoczenia dotyczy ta wada wzroku. Dowiedz się jakie są objawy i jak leczyć nadwzroczność. 


Nadwzroczność, potocznie zwana dalekowzrocznością, polega na tym, że promienie świetlne, zamiast skupiać się na siatkówce oka, skupiają się za nią. Prowadzi to do wady wzroku, w której przedmioty znajdujące się blisko wydają się nieostre i rozmyte. Przedmioty znajdujące się w oddali są zaś widziane normalnie. Należy jednak zaznaczyć, że nie ma jednoznacznej reguły mówiącej, że nadwzroczność zawsze oznacza dobre widzenie z daleka i słabe widzenie z bliska. W przypadku zaawansowanej nadwzroczności przedmioty z daleka również mogą się rozmazywać. Nadwzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. 


Nadwzroczność - objawy 

1. Trudności w czytaniu i pisaniu. 
Osoby z dalekowzrocznością mają problemy z czytaniem i pisaniem z bardzo prostego powodu. Obraz znajdujący się blisko, taki jak tekst w książce czy nawet własne pismo, staje się rozmazany.

2. Bóle głowy
Niekorygowana nadwzroczność może wywoływać bóle głowy, zwłaszcza po dłuższym korzystaniu z ekranu elektronicznego. Nieprawidłowości, jakie występują u osób z dalekowzrocznością sprawiają, że utrzymanie ostrego skupienia obrazów jest niebywale męczące. Wpływa to nie tylko na oczy, ale i również na cały organizm, ponieważ po tak długim wysiłku ból może promieniować na inne części ciała. 

3. Trudności w widzeniu w nocy
Nadwzroczność wpływa na znaczne pogorszenie widzenia w warunkach słabego oświetlenia, zwłaszcza wieczorem czy nocą. Widzenie nocą również wiąże się z ogromnym wysiłkiem dla osób z nadwzrocznością. 

4. Podwójne widzenie
Podwójne widzenie jest jednym z objawów nadwzroczności. Należy jednak pamiętać, że stan, w którym obiekt, na który patrzymy widzimy podwójnie, może być objawem innych, bardziej poważnych chorób. Należą do nich miastenia czy choroba tarczycy Gravesa-Basedowa. 

Nadwzroczność może prowadzić do wyżej wymienionych problemów. Warto jednak podkreślić, że nie muszą one wystąpić u każdej osoby z tą wadą wzroku.
 

Nadwzroczność - przyczyny

1. Niewłaściwa długość oka: 
Oś oka jest zbyt krótka w stosunku do krzywizny rogówki bądź soczewek. Światło skupia się wtedy za siatkówką, a do mózgu dociera niewłaściwy i niewyraźny obraz. 

2. Spłaszczona rogówka lub soczewka: 
Spłaszczenie rogówki bądź soczewki może osłabiać układ optyczny. W wyniku tego może powstać nadwzroczność. 

3. Genetyka. 
Często to właśnie geny odpowiedzialne są za wiele przypadłości, w tym np. wada wzroku. Nadwzroczność to jedna z dziedzicznych wad genetycznych. Może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jeśli dziecko może być genetycznie obciążone dalekowzrocznością, warto poddać je badaniom, aby wykluczyć możliwą wadę wzroku lub jak najszybciej wdrożyć korekcję. 
 

Nadwzroczność - leczenie

Nadwzroczność to problem, który przysparza dyskomfortu w codziennym życiu. Rozmazany obraz utrudnia funkcjonowanie. Może być szczególnie niebezpieczny w wielu sytuacjach, takich jak np.: jazda samochodem. Warto przede wszystkim wiedzieć, że wady wzroku nie da się wyleczyć. Można jednak z powodzeniem ją korygować. Jak więc zmniejszyć skutki dalekowzroczności? 

- Okulary korekcyjne tzw. plusy.
Okulary przy nadwzroczności skupiają światło na siatkówce, co ma za zadanie wyostrzyć rozmazany obraz.

- Soczewki kontaktowe sferyczne.
Soczewki kontaktowe są alternatywną opcją dla okularów. Soczewki dla osób z dalekowzrocznością to soczewki o plusowych mocach. W sklepie bezokularow.pl znajdziesz wiele rodzajów soczewek, a także produkty do ich pielęgnacji. 

- Zabieg metodą LASEK lub PRK 

Pamiętaj jednak, że wadę wzroku powinieneś zbadać u specjalisty, aby zdiagnozował on problem i zalecił odpowiednie leczenie. 

Metoda LASEK 

Przy niektórych przypadkach dalekowzroczności okulista może wskazać metodę LASEK jako skuteczne leczenie. Metoda ta to zabieg korekcyjny wykonywany za pomocą lasera. Służy do korygowania wad wzroku, takich jak astygmatyzm, krótkowzroczność i właśnie dalekowzroczność. Polega na odsunięciu na bok górnej zewnętrznej warstwy komórek oka za pomocą roztworu alkoholu. Po zabiegu laserem warstwa ta odkładana jest na oko. 

Metoda PRK 

Rzadziej stosowana metoda korygacji nadwzroczności. W trakcie zabiegu górna warstwa nabłonka oka zostaje całkowicie usunięta przy pomocy roztworu alkoholu. 
 

Farmakologiczne leczenie nadwzroczności 

Wada wzroku jaką jest nadwzroczność należy do problemów strukturalnych oka, których nie da się leczyć farmakologicznie. Proces, jaki występuje w oku w przypadku nadwzroczności nie należy do procesów odwracalnych. Leki farmakologiczne, które mogłyby spowolnić rozwój wad wzroku, szczególnie u dzieci, są obecnie na etapie badań klinicznych i ich działanie nie jest jeszcze w pełni potwierdzone naukowo.
 

Nadwzroczność a cukrzyca 

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, która wpływa na rozmaite schorzenia. Jednym z nich jest nadwzroczność, z którą cukrzyca może być powiązana. Wtedy leczenie będzie polegać nie tylko na stosowaniu soczewek czy okularów, ale i również na leczeniu cukrzycy w formie tabletek bądź zastrzyków z insuliną. 
 

Domowe sposoby na nadwzroczność

Niestety, podobnie jak w przypadku farmakologicznego leczenia dalekowzroczności - nie stosuje się domowych metod poprawiających ostrość widzenia. Przy korekcji nadwzroczności należy skupić się na odpowiednio dobranych soczewkach lub okularach, bądź na zaleceniach przedstawionych przez specjalistę. Jeśli jednak doskwiera Ci ból oczu, możesz spróbować wykonać kilka prostych ćwiczeń:

1. Wyjrzyj przez okno i znajdź punkt w oddali.
2. Skup się na tym punkcie przez kilka sekund, a następnie wróć wzrokiem do pierwotnego pola widzenia.
3. Powtórz ćwiczenie kilka razy. 


Nadwzroczność oczu - nie bagatelizuj problemu! 

Początkowe stadia nadwzroczności oczu są prawie niezauważalne. Obraz rozmywa się delikatnie, wystarczy skoncentrować wzrok, a wszystko wydaje się być w porządku. Niemniej jednak ważne jest, aby nie lekceważyć tego problemu, lecz jak najszybciej udać się do okulisty. Wtedy wada nie będzie postępować, a korekcja może przynieść poprawę. Jeśli nadwzroczność zostanie szybko zdiagnozowana u dziecka, istnieje możliwość jej zahamowania. Niestety, u dorosłych nadwzroczności nie można wyleczyć całkowicie. Należy zaznaczyć, że korekcja nadwzroczności zależy od indywidualnego przypadku.  

 

1.https://www.zeiss.pl/meditec-patient/chirurgia-laserowa-oka/mo_liwo_ci-leczenia/prk-lasek.html
2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/68061,krotkowzrocznosc-i-jej-leczenie

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.