Migrena oczna – objawy i przeciwdziałanie
Migrena oczna to potoczna nazwa jednego z objawów towarzyszących migrenie z aurą. Charakteryzuje się uporczywym bólem głowy z dodatkowymi objawami w obrębie oczu. Wśród nich mogą znaleźć się mroczki, światłowstręt czy zniekształceniem obrazu. Dowiedz się jak działać w trakcie migreny ocznej oraz jak jej zapobiegać.
Migrena oczna objawy
Ból migrenowy może pojawić się samoistnie, wystąpić w trakcie ruchu lub bezpośrednio po aktywności. Występuje po jednej stronie i nasila się od stopnia umiarkowanego do silnego na przestrzeni czasu. Obszar bólu najczęściej usytuowany jest po jednej ze stron czoła, skroni lub oka. Towarzyszą mu często nudności a nawet wymioty.
Oprócz głównych objawów migreny ocznej mogą też występować wybiórczo inne przypadłości charakterystyczne dla migreny z aurą. Wśród nich są m.in. zaburzenia równowagi, mrowienie lub drętwienie kończyn, szumy uszne czy osłabienie i wiele innych. Nie muszą one pojawiać się równocześnie, mogą występować tylko niektóre z nich.
Migrena oczna ile trwa?
Migrena oczna może rozwijać się nawet do dwóch godzin i trwać w skrajnych przypadkach nawet do 72 godzin. Można jednak podjąć się szeregu działań mających na celu skrócenie czasu, w którym trwa migrena.
Migrena oczna co pomaga?
Jak w przypadku każdej uciążliwej przypadłości, tak również mając do czynienia z napadami migreny ocznej, warto zastanowić się co pomaga przede wszystkim uchronić się przed nią. Warto przede wszystkim w pierwszym kroku przyjrzeć się swojemu obecnemu stylowi życia. To co może powodować migrenę oczną, to przede wszystkim długotrwały stres, nadciśnienie tętnicze czy olbrzymi wysiłek. Warto też przyjrzeć się swojej diecie.
Jeśli już wiemy jak na migrenę oczną pomaga profilaktyka, to warto też na dłużej pochylić się nad leczeniem. Z uwagi jednak na złożoność migreny, bardzo trudno skutecznie wyeliminować ją z życia i nie wynaleziono jak dotąd skutecznych medykamentów, które leczą z tej przypadłości. Dużo częściej przyjmuje się leki mające za zadanie zmniejszenie objawów już trwającej migreny. Oczywiście sami możemy też przedsięwziąć pewne działania w domu, które mogą pomóc zmniejszyć dolegliwości lub pomóc w skróceniu ataku.
Migrena oczna domowe sposoby
Pośród metod domowych na minimalizowanie skutków wystąpienia napadu migreny ocznej są:
- bardzo szybkie przyjęcie leków, które przepisane zostały przez lekarza,
- przebywanie w ciemnym i cichym pomieszczeniu by minimalizować bodźce zewnętrzne docierające do mózgu,
- zimne okłady w miejscu bólu,
- masaże obszaru, w którym występują dolegliwości bólowe.
Migrena oczna – czy jest niebezpieczna?
Sama migrena oczna raczej nie jest niebezpieczna, jej ignorowanie może stać się niebezpieczne w dłuższej perspektywie. W czasie jej trwania może jednak dojść do niebezpiecznych sytuacji z uwagi na objawy, jakie jej towarzyszą. U osób z migreną częściej dochodzi do chorób sercowo-naczyniowych czy udaru mózgu. W trakcie napadu migreny ocznej może dojść do zaburzeń widzenia czy silnego bólu.
Może to prowadzić w niektórych przypadkach nawet do omdleń, dlatego w przypadku wystąpienia pierwszych objawów migreny, należy niezwłocznie przyjąć leki i przeczekać atak w domu. Niewskazane jest prowadzenie pojazdów czy przebywanie poza miejscem, w którym można bezpiecznie dotrwać do końca trwania dolegliwości migrenowych.