Ból oka – przyczyny i leczenie
Ból gra bardzo ważną rolę w ludzkim organizmie – to swego rodzaju sygnał ostrzegawczy, że coś jest nie tak. Dlatego też wszelkie kłucie czy pieczenie może wywołać w nas lęk, zwłaszcza jeśli chodzi o tak delikatny narząd jak oko. Jednak nie ma potrzeby, aby panikować! W tym artykule podzielimy się z Tobą najważniejszymi informacjami o bólu oka:
- Rodzaje bólu oka
- Kłucie w oku – ciało obce w oku
- Kłucie w oku – brak ciała obcego w oku
- Promieniujący ból oka i oczodołów
- Swędzenie oczu
- Przyczyny bólu oka
- Leczenie bólu oka
- Ból oka – rodzaje
Ból bólowi nierówny – dlatego to ważne, aby być w stanie go opisać. Rodzaj bólu oka różni się bowiem zależnie od jego źródła, a odpowiednie scharakteryzowanie go zdecydowanie ułatwi postawienie diagnozy. Pamiętaj jednak, że żaden artykuł nie zastąpi konsultacji z lekarzem – poniższymi radami dzielimy się tylko w celu informacyjnym.
Kłucie w oku – ciało obce w oku
Napadł Cię nagły i ostry ból, tzw. kłujące oko? Najczęstszym powodem takiej dolegliwości jest ciało obce w oku – rzęsa, ziarnko piasku lub mały odłamek. Dzieje się tak ze względu na spojówkę – cienką błonę, która wyściela wewnętrzną stronę powieki. Jest ona bardzo mocno unerwiona, przez co nawet najmniejsze ciało obce od razu powoduje ból oka – przy mruganiu, a także gdy oko jest zamknięte.
Jeśli odczuwasz ból oka, jakby coś wpadło Ci pod powieki – nie martw się. Mechanizm ochronny oka jest przystosowany właśnie do takich sytuacji. Wzmożone łzawienie wypycha ciało obce wraz z cieczą przez worek spojówkowy, którego budowa prowadzi łzy na zewnątrz. Więcej o tym, jak działa aparat ochronny oka, znajdziesz na naszym blogu.
W większości przypadków ciała obcego w oku wystarczy więc mrugać, dopóki ból nie zniknie. Jeśli jednak po kilku minutach kłucie w oku nie ustępuje, warto wspomóc się kroplami do oczu.
W przypadku większego ciała obcego (np. rzęsa) możesz spróbować wyjąć je własnoręcznie. Pamiętaj tylko, aby bardzo dokładnie umyć ręce. Naciągnij dolną, następnie górną powiekę, aby zlokalizować włos, następnie bardzo delikatnie przesuń go opuszkiem palca w dół, w kierunku worka spojówkowego, a następnie poza oko.
Kłucie w oku – brak ciała obcego w oku
Czujesz ostry ból pod górną powieką, a po oględzinach w lustrze okazało się, że nic tam nie ma? Jeśli męczy Cię nieustępujące kłucie w oku, przyczyna może leżeć w przemęczeniu. Wielogodzinna praca przed komputerem, brak snu lub czytanie w słabym oświetleniu – to wszystko nadwyręża oczy, powoduje ich suchość i ból.
W tym przypadku ulgę powinny przynieść nawilżające krople do oczu oraz poprawa warunków pracy. Zapoznaj się również naszym poradnikiem i dowiedz się, jak chronić oczy w pracy przy komputerze.
Wszelkie kłucie w oku, które po 3 dniach wciąż nie ustępuje, powinno skłonić Cię do wizyty u lekarza. Może to zwiastować poważniejsze problemy, np. zapalenie rogówki, o którym więcej przeczytasz w naszym artykule. Może to zostać stwierdzone jedynie za pomocą specjalistycznego badania, dlatego nie czekaj i udaj się do okulisty.
Promieniujący ból oka i oczodołów
Promieniujący ból oka lub oczodołu najczęściej wiąże się z dolegliwościami sąsiadujących struktur. Bardzo częstą przypadłością jest migrena oczna, o której przeczytać możesz na naszym blogu – czasami ból głowy bywa tak silny, że promieniuje aż do oczu.
Problemy z zatokami również mogą objawiać się bólem oczu – są one bowiem ulokowane zaraz za oczodołami. W tym przypadku bolące oczy to sygnał do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia, które złagodzi stan zapalny zatok.
Swędzenie oczu
Odczucie pieczenia i swędzenia w oku wskazuje na niedostateczny film łzowy na oku. Może to być spowodowane alergiami i podrażnieniami. W przypadku, kiedy świąd oczu utrzymuje się przez dłuższy czas, zapewne jest spowodowane chorobą taką jak zespół suchego oka. Na temat tego, jakie jeszcze choroby oczu mogą objawiać się swędzeniem, dowiesz się tutaj.
Ból oka – przyczyny
Ból oka często jest nieszkodliwy i mija samoistnie w przeciągu kilku dni. Najpowszechniejsze przyczyny tej dolegliwości to m.in.:
- Ciało obce w oku
- Podrażnienie
- Suchość oka
- Alergie
- Zapalenie zatok
- Migreny
Silny i utrzymujący się ból oka może wskazywać na poważniejsze schorzenia, takie jak:
- Zespół suchego oka
- Zapalenie spojówek
- Jęczmień na powiekach
- Infekcje wirusowe lub bakteryjne
- Zapalenie nerwu wzrokowego
- Jaskra
Ból oka – leczenie
Do skutecznego wyleczenia długotrwałego i dokuczliwego bólu oka niezbędna jest przede wszystkim odpowiednia diagnoza. Będziesz w stanie ją otrzymać tylko w gabinecie lekarskim. Okulista przeprowadzi wywiad lekarski, aby dowiedzieć się, jakie mogą być potencjalne przyczyny dolegliwości.
Następnie przeprowadzi oględziny narządu wzroku – zbada dno oka, stan tęczówki i źrenic, a także sprawdzi ostrość wzroku. Te badania powinny wykazać przyczynę bólu. Po diagnozie lekarz będzie w stanie przypisać odpowiednie leczenie, dzięki któremu większość objawów powinno ustąpić w przeciągu kilku dni.
Zawsze, kiedy dopada Cię niepokojąca dolegliwość oczu – nie czekaj i wybierz się do lekarza. Lepiej upewnić się, że nic Ci nie grozi, niż bagatelizować objawy potencjalnie niebezpiecznej choroby.