Witrektomia oka – co to jest?
Witrektomia to zabieg chirurgiczny oka wykonywany pod mikroskopem w celu wycięcia części gałki ocznej, a dokładnie ciała szklistego z jej wnętrza. Przeprowadza się go po to, aby przywrócić lub utrzymać widzenie w oku, które ucierpiało na skutek jakiegoś schorzenia. Czym jest ten zabieg i na czym polega witrektomia, dowiesz się z naszego wpisu.
Witrektomia co to jest?
Nazwa witrektomii wywodzi się właśnie od łacińskiej nazwy tego fragmentu – corpus vitreum. Powszechnie przyjęło się, że jest to często zabieg tzw. „ostatniej szansy”. Wszystko dlatego, że witrektomia to jedyna możliwość na wyleczenie wielu skomplikowanych schorzeń ciała szklistego czy siatkówki.
Z biegiem lat wykonuje się tych zabiegów coraz więcej, więc i specjalistów wykonujących witrektomię przybywa. Jest to możliwe dzięki dynamicznemu rozwojowi tej dziedziny oraz większym możliwościom sprzętu, przy pomocy wykonuje się witrektomię. Jest to o tyle znaczące, że nawet schorzenia wcześniej uznawane za nieuleczalne, mogą zostać zoperowane.
Witrektomia należy do grupy zabiegów witreoretinalnych. Obejmują one zarówno siatkówkę, jak i ciało szkliste. Schorzenia, które powodują, że wymagane jest wykonanie takiego zabiegu przytrafiają się zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym.
Witrektomia oka na czym polega?
Zabieg ten zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, pod czujnym okiem anestezjologa. Trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, w zależności od stopnia skomplikowania choroby. Przed operacją oka warto zapytać o szczegóły w klinice, w której będzie ta procedura przeprowadzana. Poszczególne etapy mogą się bowiem delikatnie różnić w zależności od miejsca, w którym przeprowadzana jest witrektomia.
W trakcie zabiegu, chirurg wykonuje niewielkie nacięcia twardówki oka, poprzez które wprowadza narzędzia chirurgiczne potrzebne do wykonania witrektomii. Przy ich użyciu zostaje nacięte a następnie usunięte ciało szkliste. Po tej czynności lekarz może przejść do dalszej części zabiegu, która w zależności od rodzaju schorzenia polega na czymś innym.
Aby podczas operacji oka utrzymać właściwe ciśnienie w oku podaje się też do środka jałowe powietrze lub mieszankę gazu rozprężającego wraz z powietrzem. Zamiennie stosuje się też płyn infuzyjny lub olej silikonowy. Substancje te wchłaniają się samoistnie lub są usuwane po określonym czasie.
Witrektomia – kiedy wraca wzrok?
Każdy, kto decyduje się poddać temu zabiegowi mikrochirurgicznemu, nie może doczekać się rezultatów i powrotu widzenia. Jeśli zatem ktoś z Twoich bliskich lub Ty sam jesteś przed witrektomią i zastanawiasz się kiedy wraca wzrok, to uspakajamy, że nie jest to bardzo długi okres czasu, ale też nie dzieje się to z dnia na dzień. Widzenie wraca stopniowo i może to trwać nawet do pół roku.
Jakie są zalecenia po operacji witrektomii?
Z początku widzenie może być nawet gorsze niż przed zabiegiem (jeśli jakiekolwiek było), może też pojawiać się ból oka oraz uczucie posiadania czegoś pod powieką, ponieważ rany po operacji muszą się zagoić. W takim przypadku w zaleceniach po operacji witrektomii dopuszcza się użycie łagodnych środków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty.
W zależności od tego jaka była przyczyna przeprowadzenia zabiegu jakim jest witrektomia zalecenia po operacji mogą być różne. Czasem lekarze polecają, by leżeć lub siedzieć w określony sposób. Należy się również oszczędzać i nie wykonywać żadnych ciężkich prac czy uprawiać sportu.
Po zabiegu witrektomii należy przede wszystkim stosować przepisane krople do oczu, zasłaniać oko na noc, używać okularów przeciwsłonecznych, w momencie przebywania na słońcu. Ponadto zaleca się też unikać kurzu i pyłu. W momencie, gdy musimy umyć twarz czy obmyć oczy, należy robić to delikatnie przy użyciu łagodnych detergentów.
Po witrektomii zalecenia warto usłyszeć od lekarza z kliniki, w której będzie wykonywany zabieg, gdyż w zależności od schorzenia, mogą one być bardziej restrykcyjne lub mniej.
Witrektomia a praca fizyczna
Jedno jest jednak pewne. Niedopuszczalne jest wykonywanie prac fizycznych po zabiegu witrektomii. Specjaliści bezwzględnie zalecają ograniczenie wysiłku do minimum, a praca fizyczna jest zabroniona. Należy też unikać sportu, pływania, czy gwałtownego pochylania się.
Witrektomia nfz
W wielu miejscach ta operacja oka jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, wystarczy dowiedzieć się o szczegółach w klinice, w której planujemy taki zabieg. Witrektomia nfz to z pewnością ulga dla wielu osób, u których wymagana jest taka operacja oka. Bez takiej pomocy, nie każdy mógłby sobie pozwolić na zabieg a im wcześniej od wykrycia danej choroby dojdzie do operacji, tym efekt może być bardziej znaczący.