Uszkodzone soczewki kontaktowe – jak temu zapobiec?
Soczewki kontaktowe to coraz częściej wybierana opcja korekcji wad wzroku. Są one alternatywą dla okularów, a pod wieloma względami mają wiele więcej do zaoferowania. Są polecane szczególnie osobom bardzo aktywnym, które nie mogą uprawiać swoich ulubionych dyscyplin w klasycznych okularach. Poza tym dodatkową zaletą szkieł kontaktowych jest fakt, że w żaden sposób nie wpływają na wygląd, a przy tym zapewniają wyraźne widzenie w każdym kierunku. Stali użytkownicy soczewek nie wyobrażają sobie powrotu do całodziennego noszenia okularów.
Soczewki kontaktowe bezapelacyjnie posiadają szereg zalet, jednak wymagają od użytkownika również odpowiednich zachowań. Jeśli chcesz zmienić formę korekcji, musisz wiedzieć jak odpowiednio pielęgnować szkła kontaktowe, nauczyć się ich poprawnej aplikacji oraz dowiedzieć się jak je przechowywać. Niestosowanie się do zaleceń może skutkować uszkodzeniem soczewek. Dowiedz się jak temu zapobiec.
Odpowiednia aplikacja soczewek
Zakładanie soczewek kontaktowych wymaga przygotowania odpowiedniego stanowiska - przede wszystkim na początku, gdy nie masz wprawy w tej technice. Czyste i osuszone dłonie zapobiegają dostaniu się na powierzchnię soczewki patogennych mikroorganizmów. Zabezpiecz również powierzchnię stołu ręcznikiem papierowym. Dzięki temu, gdy soczewka wypadnie ci z ręki nie ubrudzi się oraz nie odkształci. Skorzystaj również z lusterka, które zdecydowanie ułatwi czynność.
Pamiętaj również by w celu założenia lub zdjęcia szkieł kontaktowych nie używać paznokci. Każda czynność powinna być wykonana opuszkami palców. Delikatna struktura soczewki jest podatna na zniszczenia, a nacisk ostrego paznokcia może doprowadzić do jej przedarcia.
Pielęgnacja szkieł kontaktowych
Gdy już wiesz, jak prawidłowo aplikować soczewki, by nie dopuścić do ich uszkodzenia, czas na kilka informacji a propos ich pielęgnacji. Szkła kontaktowe czyścić można wyłącznie przeznaczonymi do tego środkami. Najpopularniejsze są wielofunkcyjne płyny do soczewek. Dzięki nim dokładnie wyczyścisz, zdezynfekujesz, a nawet nawilżysz szkła kontaktowe. Pozwolą one na zachowanie soczewki w dobrym stanie. Nie można w tym celu stosować często polecanej soli fizjologicznej czy wody. Nie są one w stanie skutecznie usunąć zanieczyszczeń, a także mogą spowodować odkształcenia i uszkodzenia soczewki poprzez pozbawienie jej powłoki ochronnej.
Pielęgnacja szkieł kontaktowych nie opiera się jedynie na wyborze odpowiedniego preparatu. Ważna jest również sama technika czyszczenia soczewek. W tym celu układamy ją na wewnętrznej stronie jednej z dłoni, zakrapiamy płynem oraz delikatnie pocieramy opuszkiem palca drugiej ręki. Można zastosować okrężne ruchy by dokładnie wyczyścić całą powierzchnię. Czynność powtarzamy z obu stron soczewki.
Prawidłowe przechowywanie soczewek
Jeśli już wiesz w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki, a także jak je pielęgnować, by ich nie uszkodzić, czas dowiedzieć się w jaki sposób przechowywać szkła kontaktowe. Dotyczy to wszystkich osób, które korzystają z soczewek wielorazowych, czyli np. miesięcznych czy dwutygodniowych. Jednodniowe szkła kontaktowe nie powinny być przechowywane w pojemniczku, ponieważ jako produkt jednorazowy, należy wyrzuć soczewkę po jej jednokrotnym użyciu.
Szkła kontaktowe powinny być przechowywane w przeznaczonym do tego pojemniczku. Jego wnętrze należy wypełnić płynem tak, by cała soczewka była w nim zanurzona. W przeciwnym grozi jej wyschnięcie przez co stanie się sztywna i niezdatna do użytku. Wysuszone soczewki mogą również przyklejać się do ścianek pojemniczka co może poskutkować jej przypadkowym uszkodzeniem.
Jak dodatkowo zapobiegać uszkodzeniu soczewek?
Odpowiednie nawilżanie
W kwestii szkieł kontaktowych niezwykle ważne jest odpowiednie nawilżanie zarówno oka, jak i soczewki. Szkła posiadają swój stopień uwodnienia, który zapewnia ich odpowiednie działanie. W suchym środowisku soczewka stanie się sztywna, krucha i podatna na uszkodzenia, a także może odklejać się od oka lub drażnić rogówkę.
Unikanie kontaktu soczewek z kosmetykami
Wszelkie produkty w aerozolu, mgiełki, dezodoranty, lakiery do włosów czy perfumy mogą z łatwością dostać się na powierzchnię soczewki i spowodować jej uszkodzenie. Dodatkowo zaleca się zakładanie soczewek przed makijażem oraz zdejmowanie przed demakijażem.
Przestrzeganie terminów użyteczności i ważności
Producenci soczewek kontaktowych jasno określają termin ważności soczewek oraz czas użyteczności liczony od otwarcia blistra. Nie jest on przypadkowy. Po tym czasie soczewka zaczyna tracić swoje właściwości i jest bardziej podatna na zniszczenia.
Kupowanie soczewek i płynów zgodnych z zaleceniami specjalisty
Dobór soczewek jest kwestią bardzo indywidualną. Niejednokrotnie uczucie suchości, piasku pod soczewką czy jej wyszczerbienia i pęknięcia spowodowane są stosowaniem nieprawidłowych produktów.
Noszenie uszkodzonych soczewek kontaktowych
Uszkodzone soczewki nie nadają się do ponownego użytkowania. Skutkiem noszenia takich szkieł kontaktowych może być nie tylko ogromny dyskomfort, ale również bardzo poważne stany narządu wzroku. Zaliczyć do nich można wrzody rogówki, zapalenie rogówki, a nawet ślepotę. Z tego powodu bardzo ważne jest kontrolowanie stanu używanych aktualnie soczewek, a w razie jakiegokolwiek uszkodzenia, wymienienie ich na nową parę.