13


października

Od ilu lat można nosić soczewki - soczewki dla dzieci

Soczewki kontaktowe to jeden ze sposobów korekcji wad wzroku. Ich komfort użytkowania sprawia, że są coraz częściej wybieraną formą i nawet wieloletni posiadacze okularów decydują się na ich użytkowanie. Świetnie sprawdzają się one u osób aktywnych fizycznie. Co za tym idzie są też dobrym rozwiązaniem do korekcji wzroku bardzo ruchliwych dzieci, ponieważ soczewki kontaktowe są mniej narażone na uszkodzenia czy zgubę podczas zabaw z rówieśnikami.
Soczewki kontaktowe niosą za sobą również szereg innych zalet, jak chociażby kontrola progresji krótkowzroczności u dzieci. Jakie zatem będą najodpowiedniejsze i od ilu lat można nosić soczewki? kiedy można zacząć je stosować? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tej kwestii i zaproponować najlepsze praktyki przy wyborze soczewek dla dzieci.

Od ilu lat dziecko może nosić soczewki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie w jakim wieku można zacząć stosować soczewki kontaktowe. Wszystko zależy od konkretnego dziecka. Wiek ten będzie różnić się w zależności od jego rozwoju. By móc na co dzień używać soczewek, należy odpowiednio sobie z nimi radzić. Oznacza to, że dziecko powinno być w stanie samodzielnie zadbać o ich pielęgnację oraz prawidłową aplikację, tak by nie zagrażały one zdrowiu oczu.

Oczy dziecka mogą tolerować soczewki już w bardzo młodym wieku. Potwierdza to fakt, że są aplikowane już nawet niektórym niemowlętom z powodu wrodzonych chorób oczu. Dodatkowo młode osoby rzadziej borykają się z problemem suchych oczu, co może być przeciwwskazaniem do noszenia szkieł kontaktowych.

Badania dowodzą, że około 90% dzieci w wieku 8-11 lat nie ma problemów z samodzielnym zakładaniem i zdejmowaniem soczewek. Młodsze dzieci często traktują codzienne używanie szkieł kontaktowych dużo poważniej niż nastolatkowie. Postępują one zgodnie z instrukcjami wydanymi przez specjalistę i bez problemów korygują tym sposobem wadę wzroku od najmłodszych lat.

od ilu lat można nosić soczewki dla dzieci

Zalety noszenia soczewek kontaktowych przez dzieci

Soczewki kontaktowe w zestawieniu z okularami posiadają jedną ważną cechę uznawaną za wielu przez atut - są niewidoczne. Jest to szczególnie ważne dla dzieci, które skutecznie unikają wizyty u okulisty lub optometrysty w obawie o konieczność noszenia okularów. Szkła kontaktowe w żaden sposób nie zmieniają wyglądu zewnętrznego, więc z całą pewnością poprawią spojrzenie na własną atrakcyjność i podniosą pewność siebie w gronie rówieśników. Ci często bywają bowiem przeciwnikami okularów korekcyjnych, uważanych za atrybut tzw. „kujona”.

Soczewki posiadają również ogromną przewagę nad okularami wśród dzieci, które lubią aktywnie spędzać czas. Nie musisz martwić się, że przypadkowe zderzenie z innym dzieckiem czy piłką połamie dotychczas noszone okulary.

Dodatkowo przy pęknięciu okularów, ich elementy mogą uszkodzić oko, co nie wydarzy się podczas użytkowania szkieł kontaktowych. Dziecko noszące soczewki nie doświadczy również ich niepożądanego parowania przy zmianie temperatury czy smug utrudniających widoczność.

Dziecko noszące soczewki kontaktowe może cieszyć się lepszym widzeniem peryferyjnym w porównaniu z okularami. Szkła kontaktowe podążają za okiem co daje komfort widzenia w każdym kierunku i umożliwia szybszą reakcję. Zapewniają więc one dokładniejsze i stabilniejsze widzenie.

Jak dobrać soczewki kontaktowe dziecku?

Dobór soczewek kontaktowych dziecku, tak samo jak każdej dorosłej już osobie, powinien odbyć się pod okiem specjalisty. Okulista, optometrysta lub kontaktolog przebada młodego pacjenta i dobierze parametry, które odpowiednio korygować będą wadę refrakcji. Specjalista powinien również zaaplikować soczewki próbne - jest to jedyny sposób na dobór konkretnego produktu. Następnie oceni on dopasowanie przy użyciu lampy szczelinowej. Da to pewność, że soczewka odpowiednio układa się na oku. Specjalista powinien udzielić również szczegółowej instrukcji na temat pielęgnacji oraz przeprowadzić naukę zakładania i zdejmowania soczewek.

Warto pamiętać, że dobór soczewek kontaktowych jest kwestią bardzo indywidualną. Zgodność parametrów mocy nie musi świadczyć o dobrym dopasowaniu soczewki. W niektórych przypadkach znalezienie najlepszej dla dziecka soczewki może wymagać więcej czasu i kilku wizyt. Mimo to nie poddawaj się, odpowiednie soczewki kontaktowe zdecydowanie podniosą komfort jego życia.

soczewki dla dzieci

Soczewki kontaktowe dla dzieci w hamowaniu progresji krótkowzroczności

Twoje dziecko jest krótkowzroczne? Warto zaznaczyć, że wysoka krótkowzroczność może prowadzić do wystąpienia wielu poważnych chorób oczu takich jak, np. odwarstwienie siatkówki. Za pomocą soczewek kontaktowych stosowanych w młodym wieku możesz zahamować rozwój wady.

W tym celu wykorzystuje się szereg produktów i metod optycznych. Jedną z nich są sztywne soczewki ortokorekcyjne do noszenia w nocy. Zmieniają one kształt rogówki eliminując tymczasowo wadę refrakcji i hamując jej postęp.

Badania dowodzą, że miękkie, multifokalne soczewki kontaktowe również hamują progresję krótkowzroczności. Ich naprzemiennie ułożone strefy optyczne o różnej mocy umożliwiają obwodowe rozogniskowanie, co skutkuje zmniejszeniem nadmiernego wzrostu gałki ocznej.

W wypadku kontroli progresji krótkowzroczności soczewkami, ich dobór jest jeszcze bardziej precyzyjny i wymaga więcej uwagi.

 


Źródła:

https://www.allaboutvision.com/parents/contacts.htm
https://www.acuvue.com/why-contact-lenses/contacts-for-kids
https://coopervision.com/about-contacts/contact-lenses-for-children
https://www.specsavers.co.uk/contact-lenses/contact-lenses-for-children#
https://www.cdc.gov/contactlenses/children-and-contact-lenses.html

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.