15


czerwca

Źle dobrane soczewki - objawy

Właśnie rozpoczęła się Twoja przygoda z soczewkami kontaktowymi, ale czujesz, że coś jest nie tak? A może dopiero masz zamiar nosić soczewki i chcesz wiedzieć na co się przygotować? W każdym razie warto wiedzieć jakimi objawami charakteryzują się źle dobrane soczewki. To pomoże Ci wyeliminować potencjalne przyczyny tego zjawiska.

Jakie są objawy źle dobranych soczewek?

Jeśli podczas noszenia soczewek odczuwasz dyskomfort to znak, że coś jest nie tak. W przypadku dobrze dobranych soczewek widoczność powinna być perfekcyjna, a sama obecność soczewki na oku niewyczuwalna. Pamiętaj o tym, gdy testujesz jakieś soczewki.

Źle dobrane soczewki objawiają się:

  • złą ostrością widzenia,
  • bólami głowy i oczu,
  • łzawieniem,
  • częstym mruganiem,
  • zaczerwienieniem oczu,
  • wypadaniem z oka.

Źle dobrane soczewki – 3 popularne przyczyny

Warto wiedzieć, że nie każdy z nas może nosić soczewki kontaktowe. Dzieje się tak ze względu na nasz styl życia, przyjmowane leki, czy obecne choroby. Dlatego ostateczną decyzję, czy możesz nosić soczewki podejmuje specjalista. To właśnie on po dogłębnym badaniu oraz szczegółowym wywiadzie określi predyspozycje do noszenia soczewek. Jednak są problemy, które zwiększają ryzyko złego dobrania soczewek – poznaj 4 najpopularniejsze.

Schorzenia, przypadłości i choroby

Niekiedy schorzenia, czy przypadłości mogą utrudniać dobór odpowiednich soczewek. Dzieję się tak ponieważ niektóre choroby powodują, np. nadmierne wysychanie oczu lub ich łzawienie. Do najczęstszych takich sytuacji dochodzi, gdy chorujesz na:

  • zespół suchego oka,
  • cukrzycę,
  • astygmatyzm rogówkowy,
  • alergie sezonowe i nie tylko.

źle dobrane soczewki przyczyny

To oczywiście nie dyskwalifikuje Cię do noszenia soczewek. Jednak w takiej sytuacji musisz przygotować się na to że dobór soczewek potrwa dłużej tzn. że będziesz testować różne rodzaje soczewek.

Brak przygotowania do procesu doboru soczewek

Warto wiedzieć jak przebiega badanie u specjalisty dlatego przed wizytą zorientuj się czego możesz się spodziewać. W trakcie samego badania nie tuszuj faktycznego stanu wzroku – odpowiadaj zgodnie z tym co widzisz. To samo tyczy się także wywiadu lekarskiego. Tylko w ten sposób specjalista będzie mógł dobrać dla Ciebie odpowiednie soczewki. W przeciwnym razie wyjedziesz z gabinetu ze źle dobranymi soczewkami.

Brak określonych okoliczności

Bardzo ważnym elementem doboru soczewek jest sprecyzowanie w jakich sytuacjach i okolicznościach będziesz je nosić. Dlatego, gdy specjalista będzie pytał o warunki w jakich pracujesz, jaki tryb życia prowadzisz i jak często masz zamiar nosić soczewki to odpowiadaj zgodnie z prawdą. Jest to ważne ponieważ inny rodzaj soczewek nadaje się dla osób aktywnych, czy chcących nosić soczewki okazjonalnie, a inny dla osób pracujących, np. przy komputerze. Soczewki kontaktowe muszą być dopasowane idealnie do Twojej wady wzroku, ale także do stylu życia.

źle dobrane soczewki kontaktowe przyczyny

Inne przyczyny dyskomfortu podczas noszenia soczewek

Czasem zdarza się tak, że to nie źle dobrane soczewki są problemem, a ich złe użytkowanie. Dlatego w pierwszej kolejności upewnij się że użytkujesz soczewki zgodnie z zaleceniami specjalisty i producenta. Przede wszystkim pamiętaj o prawidłowej higienie. Gdy nosisz soczewki wielokrotnego użytku nie zapominaj o ich myciu i przechowywaniu w pojemniku. Wybór płynu pielęgnacyjnego też jest ważny ponieważ niektóre płyny mają silniejsze działanie nawilżające co przekłada się na komfort.  

Staraj się także nie przekraczać czasu noszenia – jeśli są to, np. soczewki dwutygodniowe to nie noś ich dłużej niż ten okres. To tyczy się także spania w soczewkach. Jeśli nosisz soczewki, które nie są całodobowe to pamiętaj o ich ściągnięciu przed zaśnięciem.

Żeby sprawdzić soczewki warto spróbować https://www.bezokularow.pl/soczewki-na-sztuki dzięki temu możesz przetestować i wybrać komfortowy model.

By dodatkowo zadbać o oczy możesz także zacząć używać kropli nawilżających. Zwłaszcza, gdy pracujesz w pomieszczeniu klimatyzowanych lub mocno ogrzewanym. To pozwoli Ci przedłużyć komfort noszenia soczewek. 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.