17


października

Daltonizm - co to jest?

 


Nasz świat opiewa w niesamowite barwy i kolory. Dla większości z nas ich rozpoznanie jest czynnością w pełni swobodną i naturalną. Natomiast dla osób, które żyją z daltonizmem, staje się to wyzwaniem.  Daltonizm, zwany inaczej ślepotą barw, to zaburzenie rozpoznawania kolorów. Z naszego artykułu dowiesz się więcej o tym zjawisku.


Jak widzi daltonista? 


Daltonista, wbrew powszechnym stereotypom, zazwyczaj ma trudności z rozpoznawaniem tylko kilku rodzajów barw, bądź myli je z innymi. Są to barwy: 
 

- czerwona
- pomarańczowa
- żółta
 

Dużo rzadziej zdarza się, że daltoniści nie widzą morskich odcieni:
 

- zielonego
- niebieskiego
 

Ważne jest to, że tylko w monochromatycznym rodzaju daltonizmu, osoba chora widzi świat “czarno-biało”. 

 

Ślepota barw - objawy i diagnoza


Zazwyczaj chory nie zdaje sobie sprawy ze swojego schorzenia, ponieważ problem występuje już od narodzin. Daltonista myli nazwy różnych kolorów. Dodatkowo, niektórzy daltoniści widzą rozbieżnie odcienie danych kolorów, inni zaś mają całkowity problem z ich odróżnieniem. 


Diagnoza daltonizmu
 

Zazwyczaj diagnostyka daltonizmu następuje po wielu latach, gdy chory zorientuje się, że coś jest nie tak, np.: przy testach na prawo jazdy. Wtedy należy udać się do okulisty, on przy użyciu barwnych tablic pseudoizochromatycznych, za pomocą testów percepcji barw lub dzięki anomaloskopowi przyjrzy się przypadłości i określi czy to właśnie daltonizm. 


Czy daltonizm jest chorobą genetyczną? 


Daltonizm to wada wzroku wrodzona. Oznacza to, że daltonizmu nie można nabyć. Chorzy rodzą się z daltonizmem, jest to choroba uwarunkowana genetycznie. Dziedziczy się go przez geny związane z percepcją barw. Znajdują się one w chromosomie X. 



Daltonizm w codziennym życiu - jaki ma wpływ? 


Problemy z rozpoznawaniem kolorów mogą nieść ze sobą konsekwencje w różnych obszarach życia. Dla dzieci i osób w wieku młodzieńczym, problematyczna może być nauka. Szczególnie takie dziedziny jak:
 

- geografia
- chemia
- biologia


Nauki te wymagają rozróżniania barw. Dlatego dla daltonistów różnego rodzaju zagadnienia z nimi związane (takie jak np.: wykresy) mogą stanowić trudność. 
Niestety, osoby z daltonizmem zazwyczaj nie mogą być kierowcami. Problem z rozróżnianiem kolorów może stwarzać zagrożenia dla życia i zdrowia w ruchu ulicznym. Ponieważ kolory są nieodłącznym elementem życia społecznego, osoby ze ślepotą barw mogą być wykluczane także z wielu innych niż kierowcy grup zawodowych. 


Kolorowa mozaika. Różne kolory. Nawiązanie do testów dla daltonistów.

 

Okulary dla daltonisty - czy działają? 


Czy można rozróżniać barwy za pomocą okularów? Nie ma na to jasnej odpowiedzi. Istnieją jednak okulary, które skutecznie pomagają osobom z daltonizmem w codziennym funkcjonowaniu. Zostały tak zaprojektowane, aby korygować percepcję barw. 

1. Filtrują światło w celu poprawy zdolności rozróżniania szczegółowości kolorów.
2. Pomagają zwiększyć kontrast między kolorami, gdy różnice w jasności są niewielkie.

Należy pamiętać, że daltonizm to skomplikowane schorzenie, a możliwość i skuteczność jego korekcji zależny jest od indywidualnego przypadku pacjenta.

 


Test na daltonizm - pierwszy krok do rozpoznania


Test dla daltonistów online to przystępny, bezpłatny sprawdzian dostępny dla każdego. Polega na wykonaniu prostych ćwiczeń, np.: kliknięciu na przerwę w pierścieniu barw czy odnalezieniu kwadratu innego koloru na mozaice. Dzięki takim testom na daltonizm możemy samodzielnie sprawdzić, czy cierpimy na ślepotę barw. Zyskujemy potencjalne wskazówki na temat stanu naszego wzroku. Test dla daltonistów może między innymi stanowić początek ku diagnozowaniu trichromatyzmu - czyli najłagodniejszego rodzaju daltonizmu. 
 

Choć test na daltonizm może stanowić pierwszy krok do rozpoznania tego schorzenia, nie zastąpi on profesjonalnej diagnozy. 


Daltonizm to jedno z poważnych zaburzeń widzenia. Jeśli podejrzewasz go u siebie, jak najszybciej udaj się do specjalisty. Gdy będziesz pod odpowiednią opieką, z daltonizmem uda się żyć. Schorzenie nie powinno być bardzo problematyczne. 

 

 

1.https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/daltonizm-czyli-na-czym-polega-zaburzenie-rozpoznawania-barw
2.https://www.heydoc.pl/daltoznim-slepota-barw-przyczny-i-leczenie/
3.https://www.pl.colorlitelens.com/test-na-daltonizm.html

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.