7


października

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki miesięczne?

Wybór soczewek miesięcznych może okazać się problemem dla niektórych z nas. Jednak wcale nie musi być trudny! Wystarczy zaznajomić się z kilkoma ważnymi aspektami. A więc, na co zwrócić uwagę kupując soczewki miesięczne? Gdy przeczytasz ten artykuł będziesz już wiedzieć!

Parametry soczewek kontaktowych

Jedną z najważniejszych rzeczy przy wyborze soczewek są ich parametry, czyli moc, w przypadku wad sferycznych, a przy astygmatyzmie również cylinder i oś. To dzięki nim w łatwy sposób możemy stwierdzić, czy dane soczewki zaspokoją potrzeby naszych oczu. Soczewki kontaktowe posiadają również dodatkowe właściwości, dzięki którym możesz określić, czy soczewki są dobrej jakości. Czasami już po samych parametrach można stwierdzić, że soczewki mają wątpliwą jakość. Szczególnie zwracaj uwagę na parametry jeśli, np. masz problem z suchością oczu lub pracujesz w specyficznych warunkach.

na co zwrócić uwagę kupując soczewki kontaktowe?

Uwodnienie

Uwodnienie soczewki to nic innego jak zawartość wody w samej soczewce podawana w procentach. Przy soczewkach z materiału starszej generacji uwodnienie gra dużą rolę. Im większy procent tym lepiej dla Twoich oczu. Z kolei w materiałach nowszej generacji uwodnienie nie jest aż tak ważne. Dzieje się tak ponieważ soczewki nowszej generacji mają lepszą zdolność do zatrzymywania wody.

Tlenoprzepuszczalność

Jest to wartość tlenu docierającego do rogówki wyrażana za pomocą wartości Dk/t. Oznacza to nic innego jak poziom „oddychania” soczewki. Dzięki dobrej przepuszczalności tlenu zwiększa się komfort noszenia soczewek, a Twoje oczy wyglądają zdrowo. Gdy ten parametr będzie nieodpowiedni dla Twoich oczu odczujesz ich szybsze zmęczenie lub dyskomfort.

Materiał soczewek kontaktowych

Obecnie na rynku dostępne są dwa ogólne materiały wykonania soczewek: hydrożelowy i silikonowo-hydrożelowy. Pierwszy z nich jest materiałem starszej generacji i nie wszystkim może odpowiadać. Zasadniczą różnicą jest jego twardość – soczewki są bardziej sztywne. Natomiast materiał najnowszej generacji, czyli silikonowo-hydrożelowy wyróżnia się lepszym zatrzymywaniem wody oraz wysoką przepuszczalnością tlenu. Co więcej soczewki tego typu zazwyczaj są cieńsze i bardziej elastyczne. Ułatwia to przede wszystkim zakładanie i ściąganie soczewek oraz podwyższa komfort ich noszenia. Dzięki temu soczewki są praktycznie niewyczuwalne na oku.

Materiał soczewek dzieli się również na bardziej szczegółowe tworzywa. Do najpopularniejszych, a zarazem najlepszych należą: Comfilcon A, Omafilcon B, Lotrafilcon B, czy Samfilcon A. Te materiały wzmocnione często dodatkową technologią tworzą najwygodniejsze soczewki. Znajdziesz je w bestsellerach wśród soczewek miesięcznych.

na co zwracać uwagę kupując soczewki miesięczne?

Soczewki kontaktowe – opinie

W wybraniu idealnych soczewek dla siebie pomogą Ci opinie innych użytkowników. W Internecie istnieje mnóstwo miejsc gdzie możesz znaleźć opinie na temat danych soczewek. Czasami inni użytkownicy soczewek zwracają uwagę na różne aspekty, których nie znajdziesz w opisie produktu. Warto czasem chociaż z czystej ciekawości przeczytać takie recenzje, by wiedzieć z czym możesz się zetknąć. Jednak nie jest to rzecz, którą należy się kierować w pierwszej kolejności. Trzeba pamiętać, że każdy ma różne potrzeby, a soczewki powinny być dobierane indywidualnie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując soczewki?

Oprócz tych najważniejszych aspektów można też zwrócić uwagę na dodatkowe atuty soczewek. Takim plusem może być filtr UV zawarty w soczewce. Dzięki niemu podczas słonecznych dni (i nie tylko) Twoje oczy będą dodatkowo chronione przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Kolejną dodatkową rzeczą mogą być różne technologie stosowane podczas tworzenia soczewek. Ciekawą technologią jest system nawilżania oczu aktywowany mruganiem. Inną interesującą właściwością może być odporność soczewki na zbieranie się osadów. Konstrukcja soczewki też może okazać się kluczowym elementem. Dzięki niej, soczewki mają m.in. zminimalizowane ryzyko zniekształcania obrazu. Wszystkie tego typu dodatkowe informacje znajdziesz w opisach produktów.

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.