16


listopada

Ile kosztują soczewki kontaktowe

Soczewki zyskują na popularności z roku na rok. Wielu ludzi decyduje się na tą formę korekcji wzroku ze względu na wygodę, swobodę i komfort. Determinuje ich również cena soczewek w porównaniu z tradycyjnymi okularami. Dlatego jeśli chcesz zacząć nosić soczewki, warto wiedzieć ile Cię to będzie kosztować. Dowiedz się od czego zależy koszt soczewek i jaki jest ich średni koszt.

Od czego zależy koszt soczewek?

Swoją przygodę z soczewkami należy rozpocząć badaniem w gabinecie specjalisty. Taka wizyta, podczas, której zostanie przeprowadzony wywiad, badanie oraz aplikacja soczewek to koszt ok. 100/150zł. Natomiast koszty poniesione w związku z kupnem soczewek mogą być naprawdę różne. Dzieje się tak ponieważ istnieje wiele czynników, które determinują cenę soczewek m.in.:

  • materiał – w zależności, czy soczewka jest z materiału hydrożelowego, czy silikonowo-hydrożelowego ceny będą się różnić. Drugi z wymienionych materiałów jest nowocześniejszy, a przez to trochę droższy.
  • parametry – poziom uwodnienia i przepuszczalności tlenu jest istotny w każdych soczewkach. Im lepsze parametry tym soczewki są bardziej komfortowe i wygodne w noszeniu.
  • okres noszenia – soczewki dzielą się przede wszystkim na jednorazowe soczewki jednodniowe oraz na soczewki wielokrotnego użytku, czyli miesięczne, dwutygodniowe i całodobowe, co również powoduje różnice w cenach.
  • rodzaj – soczewki dzielą się na sferyczne soczewki korygujące dalekowzroczność i krótkowzroczność oraz na soczewki toryczne i progresywne korygujące astygmatyzm i starczowzroczność. Soczewki, które korygują bardziej złożone wady wzroku będą nieco droższe ze względu na dodatkowe parametry.

soczewki kontaktowe koszt

Jakie są koszty eksploatacji soczewek?

Wszystko zależy od tego jakie soczewki wybierzesz – jednodniowe, czy miesięczne. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku wystarczy Ci jedna para soczewek na cały miesiąc. Jednak wtedy musisz doliczyć koszt płynu do pielęgnacji soczewek oraz pojemnika. Bez tych dwóch rzeczy nie jesteś w stanie nosić soczewek miesięcznych. Natomiast przy wyborze soczewek jednodniowych nie musisz brać uwagę dodatkowych kosztów ponieważ są one jednokrotnego użytku.

Płyn do soczewek i pojemnik

Żeby zachować świeżość i dobre nawilżenie soczewek miesięcznych musisz używać płynu oraz pojemnika. Dzięki płynowi dokładnie oczyścisz i zdezynfekujesz soczewki, a w pojemniku bezpiecznie przechowasz do następnego użycia. Średnia cena płynu o pojemności 360ml to 30 złotych.

płyn do soczewek i pojemnik

Koszt rodzajów soczewek

Ceny soczewek przede wszystkim różnią się ze względu na ich rodzaj. Różnica bierze się głównie z ilości soczewek w opakowaniu oraz materiału z jakiego zostały stworzone. Warto pamiętać, że soczewki starszej generacji – hydrożelowe, będą trochę tańsze niż te nowszej generacji. Standardowe pudełko soczewek jednodniowych zawiera 30 sztuk, a miesięcznych 3 sztuki.

Soczewki jednodniowe

Ze względu na to, że w opakowaniu jest 15 par soczewek, by zaopatrzyć się na cały miesiąc musisz kupić dwa opakowania. Koszt soczewek jednodniowych na miesiąc zaczyna się od 90zł. Wszystko jeszcze zależy od marki soczewek oraz ich parametrów.

Soczewki miesięczne

W opakowaniu soczewek miesięcznych są 3 sztuki. Zaleca się kupienie dwóch takich opakowań, by łącznie mieć 3 pary soczewek, co daje zapas na trzy miesiące. Koszt z jakim musisz się liczyć na okres trzech miesięcy zaczyna się od ok. 50 zł. Pamiętaj, by do tego doliczyć koszt płynu.

Dlaczego warto nosić soczewki?

Noszenie soczewek daje przede wszystkim pełną swobodę ruchu. Dzięki temu możesz śmiało uprawiać aktywności fizycznie nie martwiąc się, że, np. zniszczysz okulary, czy będziesz mieć ograniczony zakres ruchów. Co więcej, jeśli Twoja wada będzie się zmieniać to łatwiej i szybciej jest kupić nowe opakowanie soczewek niż wymienić szkła w okularach. Kolejną rzeczą, która często przekonuje do noszenia soczewek jest to że soczewki są niewyczuwalne i niewidoczne na oczach. Dzięki temu Ty zyskujesz komfort, a inni nawet nie wiedzą, że masz wadę wzroku.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.