10


maja

Soczewki kontaktowe – jak zacząć?

Masz już dość okularów korekcyjnych, a może szukasz dobrego uzupełnienia dla nich? Zatem postaw na soczewki kontaktowe, ponieważ to właśnie one zapewniają ogromny komfort, ostrość widzenia na wysokim poziomie i brak ograniczeń. Jednak będziesz z nich zadowolony dopiero wtedy, gdy dowiesz się, jak kupić soczewki dopasowane do Twoich potrzeb.

Jak wybrać pierwsze soczewki? 5 zasad

Prawidłowo dobrane szkła kontaktowe już po chwili nie są wyczuwalne dla oczu, a przede wszystkim zapewniają im wysoki poziom nawilżenia – bez względu na to, jaki nosisz model. Kolejnym ważnym atutem tego rozwiązania jest to, że pierwsze soczewki skutecznie korygują wadę wzroku. Szybko dostrzeżesz te zalety, gdy przekonasz się, jakie soczewki warto wybrać.

Skorzystaj z rad okulisty

Warto wziąć pod uwagę opinię i radę okulisty, gdy chcesz wypróbować szkła kontaktowe. W końcu to właśnie ten specjalista wie wszystko o soczewkach, a także o kondycji Twoich oczu. Dzięki temu przekonasz się, jakie modele będą najlepsze w Twoim przypadku. Szczególnie o tym pamiętaj, jeśli masz alergie lub bardzo wrażliwe oczy. Wówczas konkretne właściwości mają ogromne znaczenie, ponieważ nie tylko poprawią Twój komfort, ale również umożliwią swobodne korzystanie z soczewek. Dlatego zapisz nazwę producenta bądź konkretnego produktu, a później sprawdź, ile kosztują te modele. Jeśli przekraczają Twój budżet, to warto pomyśleć o zamiennikach bądź innych szkłach, mających podobne parametry.

jak zacząć nosić soczewki kontaktowe?

Postaw na soczewki próbne

Wiesz już, że wszystko o soczewkach wiedzą okuliści i to właśnie oni najlepiej doradzą Ci w sprawie szkieł kontaktowych. Jednak możesz też spróbować samodzielnie wybrać odpowiednie modele. Szczególnie gdy egzemplarze polecane przez specjalistę są za drogie lub nie spełniają Twoich oczekiwań. W takiej sytuacji koniecznie postaw na soczewki próbne, ponieważ zazwyczaj stosuje się je jedynie przez jeden dzień, a do tego dostępne są w opakowaniach po jednej lub dwóch sztukach. Dzięki temu niczym nie ryzykujesz i nie musisz obawiać się dużych wydatków.

Zwróć również uwagę na to, że soczewki na próbę oferuje naprawdę wielu producentów i specjalistycznych sklepów. Zatem z łatwością wypróbujesz warianty o różnej charakterystyce, a następnie zdecydujesz, która z tych opcji sprawdziła się u Ciebie najlepiej.

Zdecyduj się na wysoką tlenoprzepuszczalność

Pamiętaj o tym, że wysoki poziom tlenoprzepuszczalności ma ogromny wpływ na komfort podczas noszenia szkieł kontaktowych. Zatem, gdy zastanawiasz się, jakie soczewki będą najlepsze dla Twoich oczu, to koniecznie zdecyduj się na takie, mające odpowiednie parametry dk/t, co oznacza transmisyjność tlenu. Poza tym dostosuj tę wartość do typu soczewek. W przypadku miesięcznych modeli najlepiej, jeśli zdecydujesz się na wersje, które mają przynajmniej 160 dk/t, a warianty do noszenia ciągłego ok. 180 dk/t. Kieruj się tymi parametrami także wtedy, gdy kupujesz soczewki na próbę. Wówczas zyskasz jeszcze dokładniejszy obraz tego, jak Twoje oczy reagują na szkła kontaktowe. Poza tym bardzo ważne jest to, żeby tlen dochodził do rogówki, bo właśnie to sprawi, że Twoje oczy będą naprawdę nawilżone.

jak zacząć użytkować soczewki kontaktowe?

Wybieraj nowoczesne soczewki

Jak kupić soczewki, żebyś był z nich w pełni zadowolony? Przede wszystkim postaw na nowoczesne modele, bo to właśnie ich budowa i parametry gwarantują Ci największą wygodę. Dokładnie z tego powodu tak dobrze sprawdzają się opcje z filtrem UV i dodatkowymi powłokami, chroniącymi oczy przed światłem niebieskim, zanieczyszczeniami czy pyłkami. Sporą popularnością cieszą się również soczewki wykonane z powłoki silikonowo-hydrożelowej, ponieważ skutecznie przepuszczają tlen, są miękkie, a do tego trwałe.

Wśród wyjątkowo nowoczesnych modeli znajdują się również wersje dla astygmatyków oraz soczewki do noszenia w trybie ciągłym.

Stopniowo zacznij wydłużać czas

Gdy wybierasz pierwsze soczewki, to postaw na jednodniowe modele. Dzięki temu nie poniesiesz zbyt dużych nakładów finansowych, a do tego sprawdzisz, czy ta opcja jest na pewno dla Ciebie, a zarazem nie będziesz musiał je nosić przez długi czas. Jednodniowe soczewki nauczą Cię również tego, jak zakładać i ściągać szkła kontaktowe.

Gdy już przyzwyczaisz się do noszenia soczewek na jeden dzień, to stopniowo zacznij przechodzić do kolejnych modeli. Najpierw wybierz dwutygodniowe wersje, a później miesięczne. Dopiero po tych etapach wypróbuj szkła do  noszenia w trybie ciągłym. Wówczas zyskasz pewność, że Twoje oczy dobrze reagują na soczewki, a przede wszystkim umiesz o nie dbać w prawidłowy sposób.

soczewki kontaktowe - jak zacząć?

Źle dobrane soczewki – objawy

Po założeniu szkieł czujesz dyskomfort, a może masz problem z niewyraźnym obrazem. Prawdopodobnie oznacza to, że masz źle dobrane soczewki. Objawy tego problemu bywają naprawdę różne i nie ograniczają się jedynie do mniejszej wygody podczas korzystania z nich. Niekiedy wpływa to również na stan fizyczny oczu, dlatego nie możesz lekceważyć tych symptomów. Po prostu zdejmij soczewki, daj oczom dzień lub dwa odpoczynku, a następnie wypróbuj inne modele. Takie widoczne objawy po założenie soczewek mogą również świadczyć o nieprawidłowej pielęgnacji, dlatego następnym razem koniecznie weź to pod uwagę.

Najczęstsze objawy źle dobranych soczewek

  • zaczerwienione oczy,
  • ból głowy,
  • ból oczu,
  • nieprawidłowe widzenie i brak ostrości,
  • nadmierne łzawienie,
  • powstanie zapalenia spojówek,
  • bardzo częste mruganie,
  • uczucie ciała obcego w oku,
  • powstanie obrzęku na rogówce – jeśli soczewka jest za mała,
  • przesuwanie się soczewek – jeśli soczewka jest za duża.

 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.