Jak dobrać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe to często wybierana alternatywa dla okularów korekcyjnych. Wśród największych zalet tej opcji jest przede wszystkim swoboda, brak konieczności zmiany swojego wizerunku czy możliwość uzyskania pełnej ostrości widzenia o każdej porze i podczas wykonywania różnych czynności. Jednak, aby móc czerpać z tych wszystkich korzyści, musisz najpierw dowiedzieć się, jak dobrać soczewki kontaktowe do swoich potrzeb i o tym właśnie będzie ten artykuł.
Pierwszym krokiem jest badanie
Zanim zaczniesz szukać soczewek dla siebie lub testować różne marki należy udać się na badanie do specjalisty. Umów wizytę u okulisty lub też u optometrysty, aby wykonał on badanie, które będzie miało na celu sprawdzenie, jak duża jest Twoja wada wzroku, ile wynosi krzywizna rogówki, refrakcja oka, a do tego konieczne będzie skontrolowanie przedniego odcinka oka czy poziomu wydzielania łez.
Dopiero gdy specjalista uzyska wszystkie te informacje, będzie mógł określić, jakie parametry powinny mieć soczewki kontaktowe, które najlepiej dopasują się do Twoich potrzeb. Bardzo często specjalista sam zasugeruje, jak marka, a nawet konkretnie model będzie najlepszym wyborem. Dzięki temu do czasu wizyty kontrolnej możesz przetestować te soczewki i ocenić, czy są one dla Ciebie wygodne, nie powodują dyskomfortu i spełniają wymagania finansowe.
Dziś na rynku dostępnych jest tak wiele różnych soczewek, że równie dobrze możesz przetestować także inne marki. W ten sposób zyskasz pewność, który model naprawdę spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.
Wybierz soczewki odpowiednie do Twojej wady
Podczas dobierania soczewek kontaktowych w pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, jaką masz wadę wzroku. Specjalista po badaniu określi wszystkie parametry, jakie powinny spełniać soczewki, które powinieneś nosić.
Obecnie możesz wybierać pomiędzy soczewkami:
- sferycznymi – wybieranymi przy wadzie wzroku, jaką jest krótkowzroczność lub też dalekowzroczność;
- torycznymi – skierowane dla osób z astygmatyzmem;
- multifokalne – zwane też progresywnymi, najczęściej stosowane przez osoby, które borykają się ze starczowzrocznością.
Wybierz soczewki odpowiednie dla Twojego stylu życia
Współczesne soczewki kontaktowe wyposażone są w różne funkcje, które mają zwiększyć komfort podczas ich noszenia. Dzięki temu możesz wybierać pomiędzy tak wieloma różnymi modelami, które wyróżniają się następującymi cechami:
- wysokim poziomem nawilżenia – szczególnie warte uwagi są modele o uwodnieniu w okolicach 55%,
- wykorzystaniem materiału silikonowo-hydrożelowego, który jest wyjątkowo elastyczny i wygodny,
- łatwą aplikacją – coraz więcej modeli ma specjalnie delikatnie niebieską przednią część soczewki, która ma być wskazówką, jak prawidłowo zakładać szkło kontaktowe, co znacznie przyspiesza ten proces,
- możliwością noszenia ich przez długi czas – popularnym rozwiązaniem stają się soczewki kontaktowe, które można nosić w trybie całodobowym. To świetne rozwiązanie dla alergików, gdy nie mogą oni używać płynów do dezynfekcji. Nosząc soczewki przez 30 dni bez przerwy, zyskujesz jeszcze większą swobodę i pewność, że niezależnie od pory dnia zawsze będziesz widział wszystko w pełnej ostrości.
Wybierając soczewki kontaktowe zgodnie ze stylem swojego życia, powinieneś zwrócić uwagę także na to, czy chcesz nosić modele:
- jednodniowe – przeznaczone są do noszenia przez maksymalnie 16 godzin w trybie dziennym, po tym czasie należy je ściągnąć i wyrzucić, aby kolejnego dnia założyć nowe, najlepiej zakupić od razu większą liczbę tych soczewek, żeby przez kolejny miesiąc czy dwa mieć większy zapas,
- dwutygodniowe – możesz zyskać soczewki, w których będziesz chodzić przez 14 dni, to ciekawa i często tańsza alternatywa dla modeli miesięcznych, świetna dla początkujących, aby przez ten czas sprawdzić, czy dana marka i konkretny produkt na pewno spełniają Twoje oczekiwania,
- miesięczne – dostępne w trybie całodobowym lub dziennym, jeśli będziesz je ściągać codziennie przed spaniem, a potem od rana zakładał, to niezbędne staje się zdezynfekowanie ich przy pomocy dedykowanego płynu.