26


listopada

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki progresywne

Wraz z biegiem lat nasze narządy i komórki zaczynają się starzeć. Co za tym idzie nasz wzrok również zdecydowanie się pogarsza. W tym czasie oko traci część zdolności do akomodacji. Przez to potrzebne są różne formy korekcji wzroku, np. soczewki progresywne. A na co zwrócić uwagę kupując soczewki progresywne?

Czym jest starczowzroczność?

Warto zacząć od wyjaśnienia czym jest starczowzroczność. Presbiopia występuje zazwyczaj po 40. roku życia. Wiąże się z utratą prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku przez starzenie się komórek. Następuje również spadek zdolności oka do akomodacji, czyli do oglądania przedmiotów w różnych odległościach. Wystąpienie starczowzroczności jest naturalnym zjawiskiem i może się ono pojawić nawet jeśli wcześniej nie było wykrytej wady wzroku.

soczewki progresywne problemy z czytaniem

Presbiopia – objawy

Jak każda wada wzroku również presbiopia daje o sobie znać wcześniej. Pierwsze symptomy możesz zauważyć właśnie po ukończeniu czterdziestego roku życia. Do najpopularniejszych objawów starczowzroczności należy:

  • ból głowy
  • uczucie napięcia w oczach
  • oddalanie od siebie przedmiotów w celu wyostrzenia sobie obrazu, np. czytanie gazety na „wyciągniętych rękach”
  • niewyraźny i rozmazany obraz gdy patrzymy na coś z bliska

Gdy zauważysz u siebie któryś z tych objawów to udaj się na wizytę do specjalisty. Im szybciej wykryjesz wadę wzroku, tym szybciej będzie można zastosować korekcję.

Presbiopia - rodzaje

W starczowzroczności wyróżnia się jej kilka rodzajów. Pierwszy z nich to presbiopia początkowa, czyli wstęp do właściwej wady. Zaczynają pojawiać się pierwsze problemy ze wzrokiem. Drugi z nich to presbiopia funkcjonalna, gdzie wada jest już potwierdzona badaniami. Trzeci to presbiopia właściwa, czyli całkowita utrata zdolności akomodacji oka. Czwarty rodzaj to presbiopia przedwczesna, która wywołana jest czynnikami środowiskowymi, czy chorobowymi.  

soczewki progresywne dla osób z prezbiopią

Co oznacza progresywność soczewek?

Starczowzroczność można korygować na dwa sposoby – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Drugi sposób może okazać się zdecydowanie wygodniejszy i bardziej dyskretny. Soczewki nie ograniczają Twoich ruchów oraz nie są widoczne dla innych. Dlatego możesz cieszyć się świetnym widzeniem w pełni!

Progresywne soczewki charakteryzuje parametr, który jest dostępny tylko dla tej wady wzroku. Tym parametrem jest addycja. O wartości tego parametru dowiesz się podczas badania u optometrysty. Konstrukcja soczewki progresywnej jest tak zbudowana, aby nie było problemów z widzeniem dobrze dali, jak i bliży.

Dlaczego potrzeba soczewek progresywnych?

Soczewki progresywne są świetnym sposobem korekcji różnych wad wzroku. Szczególnie docenią je osoby ze starczowzrocznością. Dzieje się tak ponieważ, by widzieć dobrze zarówno dal, jak bliż potrzebujesz drogich okularów progresywnych. Oczywiście możesz kupić dwie pary okularów – do czytania i na co dzień. Jednak to również wiąże się z dużymi kosztami, a także pamiętaniem o posiadaniu obu par przy sobie za każdym razem, gdy jest taka potrzeba. Dlatego soczewki progresywne to świetna alternatywa.

Soczewki progresywne – zalety

Soczewki kontaktowe same w sobie mają sporo zalet. Soczewki progresywne również mają ich wiele. Za największe zalety uważa się:

  • komfort użytkowania – soczewki nie ograniczają Twoich ruchów, są dyskretne i łatwe w użytkowaniu,
  • dobre widzenie w różnych odległościach – w soczewkach progresywnych widzisz bardzo wyraźnie w każdej odległości
  • soczewki podążają za ruchem gałki ocznej – to oznacza, że soczewki nie zmuszają Cię do patrzenia na przedmioty pod odpowiednim kątem, by je widzieć odpowiednio, tak jak to się dzieje przy okularach
  • dopasowanie i dostępność – obecnie soczewki produkowane są za pomocą najlepszych technologii, więc idealnie dopasowują się do oka. Co więcej soczewki progresywne są ogólnodostępne.

soczewki progresywne

Na co zwrócić uwagę kupując soczewki progresywne?

Istnieje kilka ważnych kwestii, które należy zweryfikować kupując soczewki progresywne. Większość z nich wypłynie od specjalisty podczas badania. Jednak niektóre kwestie mogą być ważne dla nas samych. Należy zwracać uwagę na:
materiał soczewki – zwróć uwagę na to z jakiego materiału zostały wykonane soczewki. Najlepszym wyborem będzie materiał, który dobrze gromadzi wodę, czyli ma uwodnienie na dobrym poziomie. Z wiekiem oczy mogą mieć zaburzoną produkcję filmu łzowego dlatego warto zadbać o ich odpowiednie nawilżenie.

  • tryb noszenia – w tym aspekcie pomoże Ci specjalista. Należy wybrać soczewki, które będą współgrać z Twoim trybem życia i predyspozycjami. Do wyboru masz soczewki jednokrotnego użytku – jednodniowe oraz wielokrotnego użytku, np. miesięczne, czy całodobowe.
  • marka i konstrukcja soczewki -  różne marki stosują rozmaite technologie konstrukcji soczewki. Dlatego przed zakupem warto się zorientować jaką technologią wyróżnia się dana soczewka.

Przed zakupem możesz poradzić się w różnych kwestiach specjalisty podczas wizyty lub czytając opisy produktów.

Gdzie kupić soczewki progresywne?

Soczewki progresywne możesz zakupić u optyka stacjonarnego lub w sklepie internetowym. Jednak musisz się liczyć z tym, że rzadko dostępne są soczewki progresywne „od ręki” w optyku stacjonarnym. Najszybciej dostaniesz soczewki przez Internet. Tam również napotkasz się na bardziej korzystne ceny oraz rabaty. Po za tym w sklepach online masz większy wybór soczewek. Możesz przebierać w różnych rodzajach soczewek i ich specyfikacji.

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.