3


listopada

Jak założyć soczewki kontaktowe

Zakładanie soczewek niektórym kojarzy się z czymś trudnym i skomplikowanym. Dzieję się tak ponieważ wielu ludzi odczuwa strach przed włożeniem sobie czegoś do oka. Dlatego z tego artykułu dowiesz się jak pozbyć się tego strachu i jak założyć poprawnie soczewki.

Co przed założeniem soczewek kontaktowych

Przed założeniem soczewek należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim zachowaj pełną higienę. Umyj dokładnie ręce i wytrzyj w coś co nie pozostawi Ci „pyłu” na dłoniach. Dlaczego to jest aż tak ważne? Gdy zakładasz soczewkę brudnym palcem możesz narazić swoje oczy na infekcję lub sprawić, że pod soczewką będzie zanieczyszczenie, które zacznie Cię uwierać. Drugą rzeczą, o której warto pamiętać to aby soczewka zawsze przed założeniem była uprzednio zanurzona w płynie. Po pierwsze to oznacza, że zakładasz czystą soczewkę, a po drugie łatwiej będzie Ci ją założyć. Nawilżona soczewka szybciej przylegnie do oka.

jak założyć soczewki kontaktowe

Jak założyć soczewki pierwszy raz

Założenie soczewek może wydawać się trudne. Jednak, by takie nie było musisz przede wszystkim wyrzucić z głowy strach przed włożeniem soczewki do oka. Gdy już oswoisz się z tą myślą, możesz zastosować się do poniższych kroków:

  • Wyciągnij soczewkę z blistra/pojemnika i połóż na opuszku palca wskazującego w taki sposób, by brzegi soczewki przypominały idealną „miseczkę”. Jeśli brzegi soczewki są delikatnie wywinięte do zewnątrz to znaczy, że soczewka jest ułożona w złą stronę.
  • Delikatnie odchyl drugą ręką (lub palcami tej samej ręki, na której jest soczewka – zależy jak Ci będzie wygodniej) górną i dolną powiekę w taki sposób, by gałka oczna była odsłonięta. Tym samym zablokujesz odruch mrugania.
  • Delikatnie zbliż palec z soczewką do oka. W tym momencie możesz spojrzeć w górę, będzie Ci łatwiej ułożyć soczewkę na oku.
  • Powoli puść powiekę i zamknij oko. Soczewka sama dopasuje się w odpowiednie miejsce. Jeśli czujesz, że soczewka jeszcze nie jest na swoim miejscu to mrugnij parę razy.
  • Analogicznie nałóż soczewkę na drugie oko.
  • Warto pamiętać, że zakładanie soczewek nie boli. Wystarczy, że parę razy popróbujesz i sam się przekonasz, że to wcale nie jest takie trudne.
  • Nie zniechęcaj się jeśli Ci nie wyjdzie za pierwszym razem. Czasami włożenie soczewki po raz pierwszy trwa jakiś czas. Z biegiem czasu nabierzesz wprawy i zakładanie soczewek zajmie Ci parę sekund!

Soczewka a makijaż

Często zadawanym pytaniem wśród kobiet jest: co najpierw, makijaż, czy soczewka? Odpowiedź jest prosta! Najpierw załóż soczewki, a następnie wykonaj makijaż. Po pierwsze będziesz lepiej widzieć to co robisz. Po drugie zakładając soczewki czasem możesz uronić łzę, a wtedy grozi Ci rozmazanie makijażu. Po za tym gdy zakładasz soczewkę na już pomalowane oko możesz zabrudzić soczewkę, a tym samym sprawić sobie dyskomfort. Pamiętaj, że jakiekolwiek zanieczyszczenie soczewki może Cię uwierać lub sprawić, że oczy będą Cię szczypać. Dlatego warto zachować pełną higienę podczas zakładania soczewek.

soczewka a makijaż

Oprócz tego pamiętaj, by używać sprawdzonych i dobrych kosmetyków. To szczególnie ważne ponieważ niektóre kosmetyki (zwłaszcza te do oczu) mogą uczulać. Również sypkie kosmetyki takie jak, np. cienie do powiek z brokatem mogą sprawić, że drobinki dostaną się do oka i będą Ci przeszkadzać.

Jak ściągnąć soczewki

Ściągnięcie soczewek jest nieco łatwiejsze niż ich założenie. Wystarczy, że czystymi palcami odciągniesz dolną powiekę do dołu. Następnie umieścisz palec w środkowej części soczewki i przeciągniesz ją do brzegu dolnej powieki. Ostatnim krokiem jest złapanie soczewki opuszkami palców i włożenie soczewek do pojemnika z płynem.

Wielu ludzi uznaje ściągnięcie soczewek za trudniejsze niż ich założenie. Jednak nie ma co wierzyć w mity. Zarówno założenie i ściągnięcie soczewek to kwestia wprawy. Im więcej razy będziesz próbować, tym szybciej się tego nauczysz. Trening czyni mistrza!

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.