16


października

Jak dbać o oczy?-higiena wzroku

Oczy to jeden z najważniejszych narządów naszego ciała, ponieważ odpowiadają za zmysł wzroku. Utrzymanie ich we właściwej kondycji jest zatem bardzo istotne, jeśli zależy nam na dobrej jakości życia. W naszym poradniku dowiesz się jak dbać o oczy i co robić, aby utrzymać higienę wzroku. 


Jak chronić wzrok? - 8 sposobów na troskę o oczy 

Higiena wzroku to nawyki, które pomagają chronić oczy. Dzięki temu, że pewne czynności staną się Twoją rutyną, dbanie o wzrok będzie łatwiejsze. Poniżej w punktach znajdziesz osiem praktycznych podpowiedzi, jak dbać o wzrok: 

1. Higiena rąk
Regularne mycie dłoni przed dotknięciem twarzy i oczu to bardzo ważna praktyka. Zapobiega przedostawaniu się drobnoustrojów we wrażliwe miejsca, w tym do oczu. Odpowiednia higiena rąk może zapobiec możliwej infekcji oczu. 
 

2. Prawidłowe nawilżenie oczu 
Nawilżanie oczu przeciwdziała suchości oka. Gdy przebywamy w suchym, nie nawilżonym środowisku, oczy mogą piec lub swędzieć. Więcej na temat pieczenia i swędzenia oczu możesz przeczytać w naszym artykule. Wtedy ukojenie mogą przynieść nawilżające krople do oczu, które zakupisz w takich serwisach jak bezokularow.pl. 
 

3. Właściwa ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV
Wpływ promieni UV na oczy może prowadzić do wielu dolegliwości, takich jak zapalenie spojówek. Szkodliwe promienie mogą uszkadzać wzrok - jesteśmy narażeni na nie szczególnie w pełne słońca dni. Warto wtedy nosić okulary przeciwsłoneczne, które chronią oczy. Takie okulary w swoim asortymencie oferuje sklep internetowy wokularach.pl. 
 

4. Ograniczenie czasu spędzanego przed ekranem 
Światło niebieskie negatywnie wpływa na wzrok. Doprowadza oczy do zmęczenia, przy tym wpływając na resztę organizmu. Staraj się spędzać jak najmniej czasu przed ekranem, a jeśli przy komputerze - możesz zaopatrzyć się w okulary z filtrem światła niebieskiego. ​


Na zdjęciu kobieta. Brązowe, krótkie włosy. Na nosie czarne, okrągłe okulary. Przed nią laptop.

5. Prawidłowe oświetlenie pomieszczeń 
Z pozoru tak błaha sprawa jak prawidłowe oświetlenie pomieszczeń, w których przebywasz, jest bardzo istotnym aspektem. Nieodpowiednie światło (np.: zbyt słabe) nadmiernie męczy oczy, tym samym osłabia wzrok, doprowadzając nawet do bólu i pieczenia oczu. 
 

6. Regularne kontrole u specjalisty 
Regularne kontrole u specjalisty pomagają chronić wzrok. Dzięki nim ekspert  może wykryć ewentualne schorzenia na wczesnym etapie i szybko wdrożyć odpowiednią korekcję. 
 

7. Odpowiednia korekcja w przypadku wady wzroku 
Jeśli specjalista wykryje u Ciebie wadę wzroku, zastosuj niezwłocznie jego zalecenia. Jeśli zaś sam zauważyłeś u siebie pogorszenie wzroku, nie zwlekaj z badaniem wzroku u okulisty. Wczesne wykrycie wady lub choroby może być kluczowe dla przywrócenia zdrowia oczu i prawidłowego wzroku. 
 

8. Spożywanie lub suplementowanie witamin 
Witamina A pozytywnie wpływa na działanie siatkówki oka. Za to witaminy z grupy B zapobiegają pieczeniu i swędzeniu oczu oraz ich wysychaniu. Ważna jest również witamina E, która wpływa na ostrość widzenia. Pamiętaj jednak, że regularne spożycie tych witamin nie gwarantuje natychmiastowej poprawy wzroku. Pomimo tego, ich suplementacja jest korzystna dla zdrowia oczu. 


Higiena oczu sprzyja dobremu samopoczuciu


Dzięki kilku prostym nawykom i zasadom higieny oczu Twoje oczy będą w dobrej kondycji. Dbanie o wzrok sprawi, że oczy będą zdrowe, a Ty będziesz czuć się komfortowo zarówno w pracy przy komputerze jak i przy codziennym funkcjonowaniu. Prawidłowe nawilżenie oczu, ochrona przed promieniami UV czy inne porady z naszego artykułu to zaledwie wskazówki. Ważne jest, abyś “poznał” swoje oczy i zdecydował co dla nich najlepsze - możesz również poprosić o dodatkowe porady swojego specjalistę. 

 

1.https://www.optegra.com.pl/blog-optegra/higiena-wzroku-jak-dbać-o-oczy-sposoby-na-regenerację-oczu 
2.https://voigtklinikaoka.pl/2021/08/20/witaminy-dla-oczu-jak-niedobor-lub-nadmiar-witamin-wplywa-na-widzenie/ 
3.https://www.wapteka.pl/blog/artykul/witaminy-na-oczy-i-wzrok-czyli-jakie-co-wlaczyc-do-diety-by-poprawic-wzrok-i-zdrowie-oczu 

O nas

Jesteśmy tutaj aby zadbać o Ciebie i Twoje oczy. Dostarczymy Ci wiedzę, która pozwoli Ci na właściwy wybór soczewek, dzięki temu ich noszenie będzie łatwe i przyjemne.